PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Rząd zapewnia, że nie zamknie gospodarki, ale już szykuje kolejne ograniczenia

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Morawiecki: Zamknięcie gospodarki odbyłoby się ze szkodą dla życia ludzi – dzień zaczynamy z RMF24 i wypowiedzią premiera. Zamknięcie gospodarki odbyłoby się ze szkodą dla setek tysięcy miejsc pracy, życia ludzi, możliwości finansowych państwa polskiego – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że potrzebujemy wprowadzenia restrykcji i zakazów w czasie walki z koronawirusem, ale w takim zakresie, który nie doprowadzi albo doprowadzi w niewielkim stopniu do zamknięcia gospodarki. Szef rządu wskazał, że właściwe jest podejście do sytuacji związanej z epidemią w taki sposób, by “maksymalnie” chronić życie i zdrowie ludzi, a jednocześnie, by nie blokować całkowicie gospodarki.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-morawiecki-zamkniecie-gospodarki-odbyloby-sie-ze-szkoda-dla-,nId,4788563
CZYLI PÓKI CO NA LOCKDOWN SIĘ NIE ZANOSI

Pandemia nie usprawiedliwia politycznych błędów. Mamy chaos – alarmują ekonomiści – czytamy w Business Insiderze. Ekonomiści Open Eyes Economy Summit w podsumowaniu stanu polskiej gospodarki po sześciu miesiącach walki ze skutkami pandemii COVID-19 nie zostawiają na rządzie suchej nitki: chaos, jaki powstał w marcu, w wielu obszarach trwa do dziś, a środki z ochronnych programów zatrzymały tylko na chwilę nieuchronne upadki firm i masowe zwolnienia pracowników. Kończy się dofinansowywanie utrzymania miejsc pracy. To może oznaczać rosnącą skalę zwolnień. Według GUS prawie połowa małych firm może przetrwać jedynie kwartał, w tym niektóre tylko miesiąc.
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/pandemia-covid-a-gospodarka-raport-open-eyes-economy-summit/89zvhpd
NA KOLEJNĄ TARCZĘ TEŻ SIĘ NIE ZANOSI

Pracodawcy boją się drugiej fali epidemii. Spada liczba ofert pracy, donosi Money.pl. Barometr Ofert Pracy sygnalizuje problemy. Spadek liczby ofert zatrudnienia, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, w samym wrześniu zanotowało 15 z 16 województw. W całej Polsce, z wyjątkiem województwa zachodniopomorskiego, widoczny był we wrześniu spadek liczby ofert zatrudnienia. Najgorzej pod tym względem wygląda sytuacja w woj. podkarpackim, mazowieckim i podlaskim – wynika z Barometru Ofert Pracy (BOP).
https://www.money.pl/gospodarka/pracodawcy-boja-sie-drugiej-fali-epidemii-spada-liczba-ofert-pracy-6563835326863872a.html
A PEWNIE BĘDZIE TYLKO TRUDNIEJ

Przybywa zakażonych, a w szkołach bez zmian, pisze Rzeczpospolita. Nauczyciele i uczniowie walczą o nauczanie hybrydowe. Obawiają się, że w placówkach wybuchną trudne do opanowania ogniska koronawirusa. Od kilku dni daje się zauważyć narastające w szkołach napięcie. Zarówno młodzież, jak i nauczyciele coraz bardzie obawiają się zakażenia i domagają się większych reżimów sanitarnych. Kryzys nabrzmiewa i nie ma komu go zażegnać. Ustępujący minister jest na kwarantannie, nowy – z koronawirusem. W miniony weekend media poinformowały o śmierci dwóch nauczycieli: 31-letniego Kamila Pietrzyka z Zawiercia oraz Beaty Ćwik-Rumińskiej, nauczycielka ze szkoły w Osieku nad Wisłą. To prawdopodobnie pierwsze ofiary koronawirusa w szkołach. Bo choć w sobotę podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że szkoły są bezpieczne, to z danych MEN wynika, że szkół, w których wykryto patogen, jest coraz więcej. W poniedziałek 821 szkół pracowało hybrydowo a 264 zdalnie.
https://www.rp.pl/Covid-19/310129907-Przybywa-zakazonych-a-w-szkolach-bez-zmian.html
A WYKLUCZENIE CYFROWE W POLSCE TEŻ NA WYSOKIM POZIOMIE, NIESTETY

Allegro weszło dziś na giełdę i przebiło PKN Orlen… ponad trzy razy. W poniedziałek o 9.15 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie rozpoczęły się notowania akcji Allegro. Debiut firmy na GPW jest największym debiutem na warszawskiej giełdzie od ponad 10 lat. Kurs otwarcia wyniósł 65 zł – o 51% więcej od ceny w IPO. Przy cenie 65 zł za akcję Allegro jest więc największą spółką notowaną na polskiej giełdzie. Kapitalizacja spółki prowadzącej platformę e-commerce Allegro.pl i porównywarkę cen Ceneo.pl sięga 68 mld zł. Allegro przebiło więc takich gigantów jak chociażby CD Projekt. Największą wartość jaką osiągnęła firma z branży gamingowej to około 37 mld zł, czyli niemal o połowę mniej niż debiutujące Allegro. Spółka jest również wyżej wyceniana od takich spółek jak: PGNiG (29 mld zł), PKO BP (27,5 mld zł),  KGHM (24,2 mld zł), PKN Orlen (20 mld zł).
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/12/allegro-weszlo-dzis-na-gielde-i-przebilo-pkn-orlen-ponad-trzy-razy/
NO BO KTO NIGDY NIE ZAMAWIAŁ NA ALLEGRO, ALBO CHOĆBY NIE BYŁ NA ICH STRONIE

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Koronawirus w Polsce. Policja bezwzględna ws. braku maseczek: Liczba mandatów wzrosła 10-krotnie, stwierdza RMF24. Ponad 10-krotnie wzrosła dzienna liczba mandatów za brak maseczek – chodzi o porównanie z ubiegłym tygodniem przed wprowadzeniem w całym kraju strefy żółtej. Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada, w ostatni weekend policjanci w całym kraju wystawili blisko 11 tysięcy takich mandatów. Co ciekawe, po raz pierwszy liczba wystawionych mandatów była wyższa niż liczba pouczeń: tych ostatnich funkcjonariusze udzielili w weekend 10 171.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-koronawirus-w-polsce-policja-bezwzgledna-ws-braku-maseczek-l,nId,4788226
CIEKAWE ILE SPRAW TRAFI DO SĄDÓW I SPOWOLNI ICH PRACĘ

Koronawirus w Polsce. Do urzędu dopiero po uprzednim umówieniu, informuje Money.pl. Urzędy usilnie starają się zniwelować kolejki i ograniczać bezpośredni kontakt z petentem. Choć wiele wciąż działa w normalnym trybie, pandemia wymogła duże zmiany. Przerejestrowanie auta, czy wymiana dowodu w dobie pandemii jest oczywiście możliwa. Urzędy funkcjonują, ale część już planuje zmiany organizacyjne w związku rozwojem pandemii w kraju. W wielu miejscach urzędnicy dzieleni są na zespoły, które pracują naprzemiennie – to stacjonarnie, to zdalnie. To w razie zarażenia się pracownika urzędu pozawala ograniczyć kwarantannę do części zespołu i utrzymać dalszą pracę urzędu.
https://www.money.pl/gospodarka/koronawirus-w-polsce-do-urzedu-dopiero-po-uprzednim-umowieniu-6564102006098432a.html
CZASEM Z URZĘDEM ŁATWIEJ COŚ ZAŁATWIĆ ONLINE NIŻ NA MIEJSCU

Sasin: Część lekarzy nie chce wykonywać obowiązków – wypowiedź polityka przytacza Rzeczpospolita. We wtorek odbędą się rozmowy premiera Mateusza Morawickiego z liderami partii opozycyjnych poświęcone epidemii koronawirusa. – Dobrze by było, żeby udało się w tej sprawie znaleźć konsensus, jeśli chodzi o działania, które muszą być podejmowane. To nie jest temat, który powinien być poddany walce politycznej – powiedział na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia wicepremier Jacek Sasin. Odnosząc się do walki z epidemią dodał, że “przed nami być może trudne decyzje, które będziemy musieli podejmować”.
https://www.rp.pl/Polityka/201019823-Sasin-Czesc-lekarzy-nie-chce-wykonywac-obowiazkow.html
I TYCH TRUDNYCH DECYZJI BOIMY SIĘ NAJBARDZIEJ

Nobel 2020 z ekonomii: doceniono rolę aukcji w gospodarce i życiu społecznym – czytamy w nagłówku Polskiego Radia. Obecnie na aukcjach wystawiane są dobra warte astronomiczne sumy; są to nie tylko przedmioty codziennego użytku, dzieła sztuki i antyki, ale także papiery wartościowe, minerały i energia. Zamówienia publiczne także mogą mieć formę aukcji. I właśnie za badania teorii aukcji i stworzenie rewolucyjnych formatów tego typu transakcji Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2600137,Nobel-2020-z-ekonomii-doceniono-role-aukcji-w-gospodarce-i-zyciu-spolecznym
ROBERTOWI WILSONOWI I PAULOWI MILGROMOWI GRATULUJEMY

Rolnicy znów zablokują Warszawę. “Setki autokarów” – pisze Business Insider. W dniu, w którym Senat zajmie się projektem ustawy o ochronie zwierząt zgłoszonym przez Prawo i Sprawiedliwości, rolnicy planują w ramach protestu zablokować Warszawę. Protest ma rozpocząć się o godz. 10:00 na placu Zawiszy. Senatorowie z komisji rolnictwa wieczorem 12 października zagłosowali na uchwalą rekomendującą odrzucenie projektu ustawy. We wtorek 13 października dokument trafi na posiedzenie plenarnego.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/rolnicy-znow-zablokuja-warszawe-protest-przeciwko-piatce-dla-zwierzat/x0nw2nd
TRZEBA BYŁO NAJPIERW PRZEGADAĆ TEN PROJEKT Z ROLNIKAMI, PANIE KACZYŃSKI

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

UE chce zakazać bezpłatnych staży, informuje Obserwator Gospodarczy. W dobie pandemii, która szczególnie mocno oddziałuje na rynek pracy, zwłaszcza dając się we znaki osobom młodym, Komisja Europejska postanowiła zwiększyć wsparcie dla najmłodszych pracowników operujących w niepewnych warunkach zatrudnienia. W rezolucji przyjętej w czwartek 574 głosami za, 77 głosami przeciw i 43 wstrzymującymi się od głosu, prawodawcy UE wezwali państwa członkowskie do zapewnienia młodym ludziom “dobrej jakości, zróżnicowanych i dostosowanych do potrzeb ofert pracy, szkoleń, praktyk lub staży, w tym sprawiedliwego wynagrodzenia”. Jak podaje portal Euractive, w tekście rezolucji potępia się praktykę bezpłatnych staży jako “formę wykorzystywania pracy młodych ludzi i naruszania ich praw”.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/21-europa/1568-ue-chce-zakazac-bezplatnych-stazy
W ZASADZIE ŻEBY NIE BYĆ NA BEZPŁATNYM STAŻU WYSTARCZY SIĘ NA NIEGO NIE ZGADZAĆ

Miały być miejsca pracy, ale ich nie ma. Główny dostawca Apple’a zawiódł Donalda Trumpa, stwierdza Wprost. Tajwańska firma Foxconn – główny dostawca Apple’a – miała stworzyć miejsca pracy w swoim nowym zakładzie w Wisconsin. Ale nie stworzyła, chociaż dostała gigantyczne wsparcie na inwestycję. To cios wymierzony w Donalda Trumpa.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10375951/mialy-byc-miejsca-pracy-ale-ich-nie-ma-glowny-dostawca-applea-zawiodl-donalda-trumpa.html
MIAŁO BYĆ 13 000 MIEJSC PRACY, STANĘŁO NA 300

Euro przygotowuje się do cyfrowej przemiany, donoszą Filary Biznesu. Czy pieniądz papierowy może nadążyć w świecie naznaczonym pandemią, ekstremalnymi warunkami pogodowymi i szybką cyfryzacją? EBC ogłosił właśnie plany opracowania elektronicznej formy najczęściej używanej waluty europejskiej. Uważany przez wielu za symbol integracji europejskiej, Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił niedawno, że będzie dążył do wprowadzenia elektronicznej formy euro, oficjalnej waluty 19 z 27 członków Unii Europejskiej. Cyfrowe euro „miałoby wszechobecny wpływ na całe społeczeństwo” – napisali autorzy „Raportu o cyfrowym euro”.
https://filarybiznesu.pl/euro-przygotowuje-sie-do-cyfrowej-przemiany/a6530
2020 ROKIEM ZMIAN

Kraśnik zmieni nazwę klubu LKS Tęcza, bo to „promocja LGBT”? Trolling internautów wszedł za mocno. W zeszłym tygodniu do Urzędu Miasta w Kraśniku trafiła petycja w sprawie delegalizacji lub zmiany nazwy klubu piłkarskiego Ludowy Klub Sportowy „Tęcza” Kraśnik. Petycja została opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej i nad jej rozpatrzeniem zajmą się radni na najbliższej sesji rady miasta.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/12/krasnik-zmieni-nazwe-klubu-lks-tecza-bo-to-promocja-lgtb-trolling-internautow-wszedl-za-mocno/
CZY TĘCZA NA NIEBIE NAD KRAŚNIKIEM TO AGITACJA?

Walt Disney restrukturyzuje całą swoją działalność. Stawia na streaming, informuje Wprost. Największe przedsiębiorstwo rozrywkowe świata – Walt Disney Co – zrestrukturyzuje swoją działalność w zakresie mediów i rozrywki, aby przyspieszyć rozwój Disney + i innych usług przesyłania strumieniowego, ponieważ konsumenci coraz bardziej skłaniają się do oglądania treści w sieci.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10375935/walt-disney-restrukturyzuje-cala-swoja-dzialalnosc-stawia-na-streaming.html
TAKI NETFLIX DLA DZIECI CHYBA SPOKO

Z jednej strony tyle mówiło się o tym, że będzie wzrost zakażeń na jesieni, a z drugiej mamy wrażenie, że i tak jesteśmy kompletnie niegotowi. Jak widać były rzeczy ważne i ważniejsze, pandemia to nie był wcale taki priorytet.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close