PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Być albo nie być dla centrów handlowych, bez świątecznych zysków będzie dramat

Dzisiejsze Plotki to w dużej mierze zbiór newsów dotyczących naszej gospodarki. Zbliża się ważny świąteczny okres, tymczasem centra handlowe pozostają zamknięte.

Handlowcy apelują o pełne otwarcie galerii nie później niż od 30 listopada, donoszą Filary Biznesu. Organizacje branży handlowej apelują do rządu o pełne przywrócenie działalności galerii handlowych nie później niż 30 listopada – poinformowała dziś Polska Rada Centrów Handlowych. Dodano, że ograniczenie handlu tylko w listopadzie to dla branży strata około 8 mld zł obrotów.
https://filarybiznesu.pl/handlowcy-apeluja-o-pelne-otwarcie-galerii-nie-pozniej-niz-od-30-listopada/a7065
CO ZROBI RZĄD? PRZEKONAMY SIĘ NIEBAWEM

Być albo nie być dla centrów handlowych. Bez świąt upadną, stwierdza Rzeczpospolita. Zamknięcie większości sklepów w galeriach w listopadzie będzie kosztowało sektor utratę 8 mld zł obrotów, grudzień kosztowałby kolejne 12 mld zł. Dłuższy lockdown oznaczać będzie falę bankructw. Klienci zareagowali błyskawicznie, w ostatnim tygodniu otwartych centrów klientów było niemal 3 proc. więcej niż tydzień wcześniej – wynika z danych ShopperTrak Index. To odwrócenie trendu całego października, kiedy to klientów z tygodnia na tydzień było coraz mniej.
https://www.rp.pl/Handel/311129906-Byc-albo-nie-byc-dla-centrow-handlowych-Bez-swiat-upadna.html
MIMO WSZYSTKO LOCKDOWN SIĘ NIE ZBLIŻA, WIĘC MOŻE…

Ponowne otwarcie sklepów meblowych? „Rozmowy trwają. Obie strony będą zadowolone” – cytuje Wprost. Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia wskazał możliwy termin ponownego otwarcia sklepów meblowych. Jak zapewnił, może to nastąpić jeszcze w ten weekend lub w przyszłym tygodniu. – Myślę, że konsensus otwarcia sklepów meblowych nastąpi. Czy w ten weekend, czy w następny, trudno mi powiedzieć – mówił Waldemar Kraska w programie „Tłit WP”. Jak wyjaśnił, konsultacje z przedstawicielami branży prowadzi wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. – Rozmowy trwają, myślę, że obie strony będą zadowolone – dodał.
https://biznes.wprost.pl/handel/10388312/ponowne-otwarcie-sklepow-meblowych-rozmowy-trwaja-obie-strony-beda-zadowolone.html
BRANŻA MEBLOWA BYŁABY ZADOWOLONA, GDYBY W OGÓLE NIE ZOSTAŁA ZAMKNIĘTA

W tym tygodniu, pierwszy raz od dwóch miesięcy, liczba zakażeń zaczęła spadać! Choć stosunek zakażonych – 65/100 000 mieszkańców to wciąż dużo, to jednak pierwszy sygnał stabilizacji i dowód, że nasza strategia i obostrzenia zaczynają przynosić skutek! Co to oznacza? Nie musimy wprowadzać narodowej kwarantanny – napisał na Facebooku Mateusz Morawiecki.
https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=2775734666079502
LICZBA WYKRYTYCH ZAKAŻEŃ SPADŁA, ALE TESTÓW TEŻ NIE ROBIMY ZA WIELE

Niższy VAT dla gastronomii? Urzędnicy dyskutują, a firmy popadają w kłopoty, pisze Business Insider. Branża gastronomiczna i rozrywkowa oczekuje obniżenia stawki podatku VAT z 22 i 8 do 5 proc. na wszystkie świadczone przez nich usługi. Ministerstwo Finansów jednak nie jest skłonne przystać na tę propozycję – wątpi, czy taki manewr przyniósłby oczekiwany skutek i wpłynął na obniżenie cen. Mimo to o jednej ze zmian się dyskutuje. Czasowe obniżenie podatku od towarów i usług w niemieckiej gastronomi nie spełniło oczekiwań ekonomistów. Faktyczne wyniki w segmencie handlu detalicznego są tam daleko różne od tego, czego się spodziewano. W ocenie wiceministra finansów, w Polsce mogłoby być tak samo, choć nad pewnymi rozwiązaniami urzędnicy w resorcie myślą i dyskutują. W najbliższym czasie jednak zmian nie będzie.
https://businessinsider.com.pl/firmy/mf-przeciwne-obnizeniu-vat-na-uslugi-choc-widzi-w-nim-ratunek-dla-gastronomi/0ngm775
TO TRZEBA USIĄŚĆ NA SPOKOJNIE?

Pandemia a rynek pracy

Druga fala pandemii przekłada się na rynek pracy W październiku 2020 roku pracodawcy w Polsce opublikowali 240 tys. ofert pracy, czyli o 21 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, stwierdza portal dlahandlu.pl. Poprawa sytuacji na rynku pracy w Polsce nie trwała długo. Choć we wrześniu 2020 roku liczba nowych ofert pracy publikowanych przez polskich pracodawców wróciła już niemal do stanu sprzed pandemii, październik wyhamował tę pozytywną tendencję. Druga fala zakażeń koronawirusem i wywołane nim restrykcje dla firm sprawiły, że pracodawcy w Polsce w obawie o swoją przyszłość znowu wstrzymują procesy rekrutacyjne.
https://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/raport-rynek-pracy-znow-doluje,92813.html

Młodzi najmocniej ucierpieli na rynku pracy, analizuje Obserwator Gospodarczy. Patrząc na różne grupy wiekowe, w drugim kwartale 2020 roku w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 roku wskaźnik zatrudnienia w UE spadł o 2,1 pp dla osób młodych w wieku 15-24 lat (z 33,3 proc. do 31,2 proc.), o 1,2 pp dla osób w wieku 25-54 lat (z 80,6 proc. do 79,4 proc.) i o 0,4 pp dla osób w wieku 55-64 lat (z 59,6 proc. do 59,2 proc.). Liczba młodych pracujących osób w wieku 15-24 lata spadła do 14,4 mln, do 140,6 mln dla osób w wieku 25-64 lata i do 35,4 mln dla osób w wieku 55-64 lata. Stopa zatrudnienia młodych ludzi spadła we wszystkich państwach członkowskich UE z wyjątkiem Niemiec. Najostrzejszy spadek odnotowały Słowenia, Irlandia, Hiszpania, Finlandia, Portugalia, Szwecja i Estonia (od -8 do -4 p. proc.), natomiast najniższy spadek odnotowano w Chorwacji, Grecji i we Włoszech (-1,3 p. proc.).
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/21-europa/1634-mlodzi-najmocniej-ucierpieli-na-rynku-pracy
CIĘŻKIE CZASY DLA MŁODYCH

Rząd wyda 6 milionów złotych z funduszu na walkę z COVID-19 na… maszty na flagi Polski. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił pod koniec sierpnia w Tychach nowy rządowy projekt „Pod biało-czerwoną” . Zakłada on sfinansowanie przez rząd zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Mieszkańcy muszą tylko zebrać wymaganą ilość podpisów w tej sprawie. Inicjatywa zakupu masztu i flagi zależeć będzie od mieszkańców. Okazuje się, że środki na maszty pochodzić będą… z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Chociaż premier ogłosił program 25 sierpnia, to dopiero 30 października pojawiła się podstawa prawna dla jego finansowania. Rada ministrów zawarła ją w uchwale dotyczącej wsparcia dla inwestycji samorządowych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/12/rzad-wyda-6-milionow-zlotych-z-funduszu-na-walke-z-covid-19-na-maszty-na-flagi-polski/
NO CÓŻ, MOŻE MIESZKAŃCY NIE BĘDĄ TYCH PODPISÓW ZBIERAĆ

Produkcja przemysłowa w Polsce z najwyższym wzrostem w UE. Nowe dane Eurostatu przedstawia Polskie Radio. Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła we wrześniu o 3,3 proc. rdr, po wzroście o 1,4 proc. rdr miesiąc wcześniej – podał unijny Eurostat. We wrześniu produkcja przemysłowa w Polsce osiągnęła najwyższy wzrost w całej Unii Europejskiej. Polska ma wzrost produkcji przemysłowej we wrześniu o 3,3 proc. i jest to najlepszy wynik w UE w ujęciu rocznym – dane Eurostatu. Spadek produkcji przemysłowej w UE to 5,8 proc.
https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2619039,Produkcja-przemyslowa-w-Polsce-z-najwyzszym-wzrostem-w-UE-Nowe-dane-Eurostatu
POLAND STRONG?

Gospodarka na biegu wstecznym. Inwestycje jeszcze długo nie wrócą, przekonuje Business Insider. Chcemy mieć stabilny wzrost gospodarczy i wydobyć się z kryzysu covidowego? No to bez inwestycji się nie obędzie, bo na sztucznym stymulowaniu konsumpcji daleko nie da się zajechać. Tymczasem okazuje się, że budownictwo i zakłady produkcyjne wykorzystują coraz mniej obecnych mocy wytwórczych. Nie inwestują, bo obecne zasoby z okładem wystarczą im do realizacji zamówień. I gospodarka nie idzie do przodu. Przedsiębiorcy skupiają się obecnie na utrzymaniu płynności finansowej, czyli na przetrwaniu. Nie inwestują w przyszłość.
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/inwestycji-jeszcze-dlugo-nie-bedzie-gospodarka-na-biegu-wstecznym/996zlxr
NIEKTÓRE FIRMY CHCĄ WZNOWIĆ NAKŁADY W INWESTYCJE DOPIERO POD KONIEC 2021

W rządzie bez zmian

Tarczyński: Polska zawetuje unijny budżet bez żadnych wątpliwości – cytuje Wprost. – Polska zawetuje unijny budżet bez żadnych wątpliwości. Jeżeli taka potrzeba się pojawia, a weto jest zgodne z prawem, to takie weto zostanie wniesione – zapowiedział na antenie TVP Info Dominik Tarczyński, europoseł PiS. W czwartek wieczorem RMF FM poinformowało, że premier Mateusz Morawiecki wysłał list do unijnych przywódców, w którym zagroził Unii Europejskiej wetem podczas głosowania nad unijnym budżetem. Chodzi o sprawę łączenia dostępności do funduszy unijnych z praworządnością.
https://www.wprost.pl/polityka/10388286/tarczynski-polska-zawetuje-unijny-budzet-bez-zadnych-watpliwosci.html
ACH TA PRAWORZĄDNOŚĆ

Rośnie zadłużenie emerytów. Wierzycielami są najczęściej banki, stwierdza Polskie Radio. Zadłużenie osób na emeryturze wzrosło w ciągu pięciu lat niemal dwukrotnie, do ok. 6 mld zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Według ekspertów pandemia może pogłębić wzrost tych zobowiązań, bo starsi wspierają finansowo młodych, borykających się ze skutkami koronawirusa. Najwięcej dłużników-emerytów mieszka w województwach śląskim i mazowieckim, w których suma zobowiązań wynosi odpowiednio 993 mln zł i 785 mln zł. Z kolei dług seniorów z Dolnego Śląska to 561 mln zł, a z Wielkopolski – ponad 476 mln zł.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2619646,Rosnie-zadluzenie-emerytow-Wierzycielami-sa-najczesciej-banki
MŁODZI TRACĄ PRACĘ, EMERYCI SIĘ ZADŁUŻAJĄ, ABY IM POMÓC… KIEPSKIE CZASY

Rachunki za prąd pójdą w górę! Winna opłata mocowa. Nawet jeśli prezes URE nie zaakceptuje proponowanych podwyżek, jak miało to miejsce w zeszłym roku, rachunki za prąd dla odbiorców końcowych najpewniej i tak wzrosną w związku z nową opłatą.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/12/rachunki-za-prad-pojda-w-gore-winna-oplata-mocowa/
CIĘŻKO UCIEC OD WYŻSZYCH PODATKÓW

Bloomberg: do 2035 roku Chiny staną się największą gospodarką świata, przekonują Filary Biznesu. Okres globalnej stabilności trwający od zakończenia II wojny światowej dobiega końca; do 2035 roku Chiny prześcigną USA i staną się największą gospodarką świata, a Indie zajmą trzecie miejsce, wyprzedzając Japonię – prognozuje Bloomberg Economics. ChRL pokazała się już jako mocarstwo z jednopartyjnym systemem rządów i gospodarką zdominowaną przez państwo, co przysparza dumy Pekinowi i niepokoi inne stolice. Do 2035 roku Chiny wyprzedzą USA i staną się największą gospodarką, a być może również najpotężniejszym podmiotem politycznym świata – prognozuje Bloomberg Economics.
https://filarybiznesu.pl/bloomberg-do-2035-roku-chiny-stana-sie-najwieksza-gospodarka-swiata/a7062
IRLANDIA JAK ZWYKLE NIE W PIERWSZEJ TRÓJCE

Mamy 24 051 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Piątek trzynastego, jednak weekend to weekend. Odpocznijcie, widzimy się w poniedziałek!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close