PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: W POLSCE NIE MA PRAWORZĄDNOŚCI, BO JAKBY BYŁA, TO OPOZYCJA BY SIEDZIAŁA

Za nami bardzo emocjonujący dzień. Nie tylko pod kątem pandemii.

Kaczyński o „krwi na rękach opozycji”. Terlecki mówi o przenośni, Nowacka zapowiada pozew – czytamy we Wprost. W trakcie posiedzenia Sejmu doszło do awantury. Jarosław Kaczyński mówił m.in. o krwi na rękach opozycji. Do tej wypowiedzi odnieśli się Ryszard Terlecki i Barbara Nowacka. Prezes PiS stwierdził w Sejmie m.in. że demonstracje organizowane przez Strajk Kobiet po wyroku TK zaostrzającym prawo aborcyjne kosztowały życie wielu osób, a „opozycja ma krew na rękach”. – Łamiecie artykuł 165 (Kodeksu karnego, chodzi o sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego – red.). Nie powinno być was w tej izbie. Dopuściliście się zbrodni – mówił. Gdy politycy opozycji zaczęli skandować będziesz siedział, wicepremier odparł, że jeżeli w Polsce będzie praworządność, to wielu z nich będzie siedziało.
https://www.wprost.pl/kraj/10390273/kaczynski-o-krwi-na-rekach-opozycji-terlecki-mowi-o-przenosni-nowacka-zapowiada-pozew.html
EEE… CZYLI ŻE PO TYLU LATACH RZĄDÓW PIS DALEJ NIE MA PRAWORZĄDNOŚCI?

Koronawirus: Pielęgniarki nie mają już sił, by walczyć z COVID-19. Będzie protest? – zastanawia się Rzeczpospolita. Pielęgniarki nie mają już sił, by bez wsparcia walczyć z Covid-19, i rozważają masowe zrzekanie się prawa wykonywania zawodu. Dla chorych to może oznaczać śmierć. 13 pielęgniarek zmarło w Polsce od początku listopada, niemal dwa razy więcej niż od początku epidemii do końca października, kiedy odnotowano śmierć siedmiu z nich. – Dwie zmarły niemal w tym samym czasie, po maratonie dyżurowym. Wróciły do domu, straciły przytomność i nie udało się ich uratować – mówi przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) Krystyna Ptok.
https://www.rp.pl/Covid-19/311189878-Koronawirus-Pielegniarki-nie-maja-juz-sil-by-walczyc-z-COVID-19-Bedzie-protest.html
OKEJ, JAKA GRUPA ZAWODOWA JESZCZE NIE PROTESTOWAŁA?

Konfederacja zaproponowała własną wersję Tarczy Antykryzysowej! Kwota wolna od podatku w wysokości 31,2 tys. zł, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców i całkowite umorzenie subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju, takie propozycje przedstawiła Konfederacja dla polskiej gospodarki. „Zatrzymać lockdown, otworzyć gospodarkę” – apelowali w środę posłowie Konfederacji. Kulesza zaznaczył, że „Tarcza Konfederacji” była już prezentowana w „licznych projektach ustaw i poprawkach”, które były jednak odrzucane. Przypomniał w tym kontekście bliską już przyjęcia w październiku przez większość posłów, propozycję Konfederacji o wprowadzeniu kwoty wolnej od podatku na poziomie 12-krotności pensji minimalnej.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/18/konfederacja-zaproponowala-wlasna-wersje-tarczy-antykryzysowej/
WIĘKSZA KWOTA WOLNA OD PODATKU ZAWSZE DO NAS PRZEMAWIA

Alarmujące wieści GUS. „W październiku dni z nawet stuprocentowym wzrostem liczby zgonów” – cytuje Wprost. Rafał Halik z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny powiedział PAP, że do tej pory w Polsce umierało dziennie średnio 1100 osób. W październiku były dni, gdy umieralność była nawet dwukrotnie wyższa. Na razie trudno postawić pełną diagnozę, skąd tak gwałtowne wzrosty liczby zgonów.
https://www.wprost.pl/kraj/10390288/alarmujace-wiesci-gus-w-pazdzierniku-dni-z-nawet-stuprocentowym-wzrostem-liczby-zgonow.html
WYCHODZI PRZECIĄŻENIE SZPITALI I PERSONELU

PZU odczuwa wzrost zgonów w Polsce. Wypłaty świadczeń pójdą w miliony złotych, stwierdza Business Insider. Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) od ok. 3-4 tygodni obserwuje wzrost wypłacanych świadczeń z tytułu śmierci ubezpieczonego i szacuje, że potencjalny wpływ na wynik Grupy PZU z tego tytułu w 2020 roku w wyniesie pomiędzy 50-150 mln zł. Do końca III kw. nie obserwowano istotnego negatywnego wpływu pandemii COVID na wyniki na ubezpieczeniach na życie. Wzrost wypłacanych świadczeń z tytułu śmierci ubezpieczonego PZU obserwuje od około 3-4 tygodni.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/pzu-odczuwa-wzrost-zgonow-w-polsce/8sbewh9

Polska i Węgry przeciwko innym państwom Unii

Potrzeba kilku tygodni na rozwiązanie problemu polskiego i węgierskiego weta wobec unijnego pakietu budżetowego – wynika z rozmów przeprowadzonych przez „Rzeczpospolitą”. W środku pandemii UE ma poważny kryzys. Polska i Węgry zgłosiły weto dla planu finansowanego ratowania Europy: wartego blisko 1,1 bln euro budżetu na lata 2021–2027 i wartego 750 mld euro nadzwyczajnego funduszu odbudowy gospodarki po pandemii. Dla sfinansowania tego drugiego UE zgodziła się nawet, po raz pierwszy w swojej historii, na emisję długu. Ta zgoda wymagała pokonania ogromnych oporów tzw. oszczędnych, czyli Holandii, Austrii, Danii, Szwecji i Finlandii. Negocjacje trwały miesiącami, a na ostatniej prostej trzeba było jeszcze pięciodniowego szczytu w Brukseli w lipcu dla osiągnięcia politycznego porozumienia.
https://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/311189868-Nasz-sprzeciw-musi-wybrzmiec.html
ACH TA POLSKA I WĘGRY

Mazowsze prosi niemieckie landy o pomoc w walce z pandemią. Dwa już zadeklarowały gotowość wsparcia – informuje 300gospodarka. Dwa kraje związkowe Niemiec – Saksonia-Anhalt oraz Brandenburgia – udzieliły już wstępnej odpowiedzi na pismo władz Mazowsza, w którym te proszą o rozważenie udzielenia pomocy w związku z pandemią. Jest gotowość do pomocy, trwają rozmowy na temat jej formy – poinformował Urząd Marszałkowski.
https://300gospodarka.pl/live/mazowsze-prosi-niemieckie-landy-o-pomoc-w-walce-z-pandemia-dwa-juz-zadeklarowaly-gotowosc-wsparcia
RAZEM PONAD PODZIAŁAMI?

Gowin: musimy kierować precyzyjną pomoc do branż w najtrudniejszej sytuacji – cytuje Polskie Radio. Jak powiedział wicepremier Gowin, odnosząc się do prac Sejmu nad tarczą branżową, pomoc dla firm w ramach nowych rozwiązań obejmie – “w zależności od ostatecznych decyzji posłów – od trzydziestu paru do blisko czterdziestu rodzajów prowadzenia działalności gospodarczej”. Szef MRPiT przypomniał, że wsparcie ma przybrać cztery formy: zawieszenia ZUS; wypłaty tzw. postojowego; mikrodotacji w wysokości 5 tys. zł; dotacji z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w wysokości ok. 2 tys. zł na etat bądź umowę zlecenie na każdego pracownika.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2623024,Gowin-musimy-kierowac-precyzyjna-pomoc-do-branz-w-najtrudniejszej-sytuacji
TUDZIEŻ WPROWADZIĆ OBOSTRZENIA OPARTE NA BADANIACH, NIE PRZYPUSZCZENIACH

Niedziele handlowe do końca pandemii? Trwają rozmowy, piszą Filary Biznesu. Trwają rozmowy na temat niedziel handlowych w grudniu z pracodawcami, pracownikami i związkami zawodowymi – powiedziała dziś wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Wiceminister Semeniuk, pytana w Money.pl o to, czy będzie utrzymany zakaz handlu w niedziele w grudniu, powiedziała, że obecnie istnieją dwa warianty rozwiązania tego problemy. „Jeden wariant zakłada możliwość wprowadzenie jednej dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu, natomiast drugi – rozszerzony – mówi o niedzielach handlowych do końca pandemii” – powiedziała.
https://filarybiznesu.pl/niedziele-handlowe-do-konca-pandemii-trwaja-rozmowy/a7171
OBY UDAŁO SIĘ DOGADAĆ

Handel zbroi się na Black Friday. Paść ma paczkowy rekord, informuje Business Insider. Pandemia i związane z nią ograniczenia sprawiają, że w tym roku jeszcze chętniej kupujemy w sieci. Tak będzie też podczas okresu promocji związanego z Black Friday. Firmy handlowe i kurierskie od dawna przygotowują się do tygodnia, który zaczyna okres przedświątecznych zakupów. Wiele sklepów specjalne zniżki oferuje już od początku miesiąca. Podczas szczytu zakupów związanego z Black Friday liczba paczek obsługiwanych przez firmy kurierskie rośnie nawet o połowę
https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/handel-zbroi-sie-na-black-friday-pasc-ma-paczkowy-rekord/erwfs7h
WSZYSTKO FAJNIE, ALE…

W sklepach nawet 80 proc. mniej promocji niż rok temu, stwierdzają Filary Biznesu. W I półroczu br. w sklepach ogólnie było o 15% mniej promocji niż rok temu. Największy spadek, bliski 80%, zaliczyły placówki z art. dziecięcymi. Na dużym minusie były też sieci ze sprzętem RTV-ADG – ponad 40%, a także hipermarkety – prawie 30%. Mniejsze redukcje przeprowadziły drogerie i apteki, cash&carry, supermarkety i convenience. Wzrosty poniżej 10% były tylko w dyskontach, sieciach typu DIY i hurtowniach. Ubiegłoroczny poziom utrzymały jedynie sklepy z art. z kategorii kultury i rozrywki. Takie wnioski płyną z raportu Centrum Analiz Grupy AdRetail, Hiper-Com Poland i UCE RESEARCH.
https://filarybiznesu.pl/w-sklepach-nawet-80-proc-mniej-promocji-niz-rok-temu-analiza/a7183
NIESTETY TAKIE CZASY

Tymczasem mamy nowy rekord w crowdfundingu

Kombinat Konopny przebił Wisłę Kraków. Rekord crowdfundingu w Polsce, pisze Bankier.pl. Oferta publiczna akcji Kombinatu Konopnego zakończyła się w błyskawicznym tempie. Zbiórka trwała około 40 minut, co jest nowym rekordem polskiego crowdfundingu udziałowego. – W Kombinat Konopny zainwestowałem już blisko 4 miliony zł, dwa lata pracy, kilkanaście lat doświadczenia i sto procent zaangażowania. Dziś branża konopna przeżywa swoje “momentum” w Polsce i na świecie. To najlepszy czas, by Kombinat nabrał wiatru w żagle i stał się liderem odbudowy polskiego rynku konopnego. To się dzieje tu i teraz, dzięki grupie ponad 700 inwestorów społecznościowych! Ogromnie dziękuję za tak niesamowity odzew! – powiedział Maciej Kowalski, prezes Kombinatu Konopnego.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kombinat-Konopny-przebil-Wisle-Krakow-Rekord-crowdfundingu-w-Polsce-8002553.html
NO TO MAMY REKORD

Koronawirus zadłuża świat. Globalne zobowiązania sięgną rekordowych 277 bilionów dolarów, donosi Polskie Radio. Oczekuje się, że globalne zadłużenie wzrośnie do rekordowego poziomu 277 bilionów dolarów do końca roku, ponieważ rządy i firmy nadal zwiększają wydatki w walce ze skutkami pandemii COVID-19, podał Instytut Finansów Międzynarodowych. Instytut, do którego należy ponad 400 banków i instytucji finansowych na całym świecie, poinformował, że do września zadłużenie wzrosło o 15 bilionów dolarów, do 272 bilionów.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2622978,Koronawirus-zadluza-swiat-Globalne-zobowiazania-siegna-rekordowych-277-bilionow-dolarow
TAK PO PRAWDZIE, ZADŁUŻENIE BYŁO OGROMNE JESZCZE PRZED PANDEMIĄ

Bitcoin blisko rekordu! Jest 10-krotnie droższy niż złoto! Bitcoin był na ustach wszystkich w 2017 roku, gdy wartość tej wirtualnej waluty sięgała prawie 20 tysięcy dolarów za „sztukę”. Później przyszedł krach i o kryptowalutach zrobiło się cicho. Okazuje się, że jego notowania znowu są na szczycie. Pandemia i wywołany nią kryzys zmieniły układ sił na rynkach finansowych. Przez cały rok inwestorzy szukali sposobów na ulokowanie pieniędzy, by jak najefektywniej je pomnożyć. Hitem było złoto, którego wartość pierwszy raz w historii przekroczyła okrągłe 2000 dolarów za uncję. To jednak nic przy tym, co dzieje się z wyceną bitcoina. Wydawało się, że najpopularniejsza kryptowaluta okres świetności ma już za sobą (była objawieniem 2017 roku). Z dala od medialnego zgiełku na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy jej wartość systematycznie rosła i nagle okazało się, że jest już o krok od rekordu.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/18/bitcoin-blisko-rekordu-jest-10-krotnie-drozszy-niz-zloto/
KTO BYŁ CIERPLIWY, TEN SIĘ CIESZY

Sondaż dla RMF FM i “DGP”: Połowa Polaków nie chce szczepić się przeciwko koronawirusowi, czytamy na stronie RMF FM. ​Połowa Polaków nie zamierza się szczepić przeciwko koronawirusowi, kiedy już będzie dostępna szczepionka – wynika z badania United Surveys dla RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej”. W porównaniu z podobnym badaniem z października wzrosła liczba niechętnych wobec szczepionki. 15,9 proc. badanych Polaków deklaruje zdecydowanie, że zaszczepi się przeciwko koronawirusowi. Odpowiedź “raczej tak” wybrało 26,7 proc. badanych.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-sondaz-dla-rmf-fm-i-dgp-polowa-polakow-nie-chce-szczepic-sie,nId,4861072

A jak tam kursy walut? Euro – 4,47; Dolar – 3,76; Frank – 4,13. Mamy 23 975 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close