Kultura i sztukaPaństwoPolitykaŚwiat

Brytyjska rodzina królewska – kto do niej należy i jak to wszystko działa?

Rodzina królewska

Brytyjska rodzina królewska i mieszkańcy kraju żegnają dziś księcia Filipa, który zmarł w wieku 99 lat. Książę Edynburga był żonaty z królową Elżbietą II przez 73 lata i był najdłużej służącym małżonkiem królewskim w historii Wielkiej Brytanii.

Dla Polaków jednak brytyjska rodzina królewska to postacie dość tajemnicze. Kto więc należy do rodziny królewskiej i jak to wszystko działa?

Głową państwa Wielkiej Brytanii od 1952 roku jest królowa Elżbieta II, która objęła tron po śmierci ojca, króla Jerzego VI. Rządzi dłużej niż jakikolwiek inny brytyjski monarcha. Jest także głową państwa w 15 innych krajach Wspólnoty Brytyjskiej. 94-letni monarcha i jej zmarły mąż, książę Filip, mają czworo dzieci, ośmioro wnuków i dziewięcioro prawnuków.

Inni członkowie rodziny królewskiej to między innymi:

 • Książę Walii (książę Karol), lat 72, który jest żonaty z księżną Kornwalii (Camilla) – jest najstarszym dzieckiem królowej i zostanie królem, gdy Elżbieta II umrze.
 • Książę Cambridge (książę William), który jest żonaty z księżną Cambridge (Catherine) – William jest najstarszym synem księcia Walii i Diany, księżnej Walii. Jest drugą osobą w kolejce do tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
 • Książę Sussex (książę Harry) jest bratem Williama – jest żonaty z księżną Sussex (Meghan) i zajmuje 6. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu. W zeszłym roku zrezygnował z pełnienia oficjalnych funkcji w rodzinie królewskiej i teraz mieszka w Los Angeles, ale utrzymał tytuły szlacheckie i miejsce w linii sukcesji.

Jak zostać członkiem rodziny królewskiej?

Ktoś, kto poślubia członka rodziny królewskiej, staje się jej członkiem, a po ślubie otrzymuje tytuł. Na przykład Lady Diana Spencer została księżną Walii, kiedy poślubiła księcia Karola w 1981 roku.

Jednak aby zostać monarchą, trzeba urodzić się w rodzinie królewskiej. Książę Karol jest pierwszy w kolejce do tronu. Jego najstarszy syn, książę William, jest drugi w kolejności, a najstarszy syn Williama, książę Jerzy, jest trzeci.

Królewskie wesela często odbywają się w najstarszych i najwspanialszych miejscach i przyciągają tłumy. Królowa i książę Filip pobrali się w 1947 roku w Opactwie Westminsterskim, które zostało założone w 960 roku i znajduje się obok Parlamentu.

Ponad sześć dekad później, w 2011 roku, tłumy ustawiły się wzdłuż ulic przed opactwem, aby świętować małżeństwo jej wnuka Williama z Catherine Middleton. Zostali księciem i księżną Cambridge. Książę i księżna Cambridge podróżowali powozem z Opactwa Westminsterskiego do Pałacu Buckingham

Inni członkowie rodziny królewskiej złożyli śluby w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor, który ma ponad 900 lat. Śluby, które odbywają się tam między innymi, obejmują ślub księcia Harry’ego z Meghan Markle w 2018.

W szpitalu St Mary’s w Londynie urodziło się wielu starszych członków rodziny królewskiej. Księżna Diana urodziła tam księcia Williama i księcia Harry’ego, a księżna Cambridge troje dzieci: siedmioletniego księcia Jerzego, pięcioletnią księżniczkę Charlotte i dwójkę księcia Louisa.

Obecna brytyjska rodzina królewska jest przedstawicielem dynastii Windsorów (potomkowie Elżbiety II i Filipa Mountbattena, księcia Edynburga noszą formalnie nazwisko Mountbatten-Windsor; mimo iż najpewniej takie nazwisko będzie posiadał następca Elżbiety II, oficjalna nazwa rodu nie będzie zmieniona).

Poseł PiS wybrany głosami posłów PiS na RPO. “Będę niezależny”

Co robi rodzina królewska?

Rząd brytyjski nazywany jest rządem Jej Królewskiej Mości, ale królowa nie ma prawie żadnej władzy politycznej. Królowa spotyka się z premierem raz w tygodniu, aby przypomnieć jej miejsce w rządzie, ale premier nie zwraca się o jej aprobatę dla polityki.

Królowa i inni starsi członkowie rodziny królewskiej wykonują oficjalne zobowiązania. Członkowie rodziny reprezentują ją również podczas wizyt w innych krajach. Na przykład książę i księżna Cambridge złożyli oficjalną wizytę w Republice Irlandii w marcu ubiegłego roku, gdzie spotkali się z prezydentem Irlandii Michaelem D. Higginsem.

Wielu członków rodziny królewskiej jest patronami organizacji charytatywnych, a niektórzy założyli własne – na przykład program nagród księcia Edynburga dla młodych ludzi. Mają bliskie powiązania z siłami zbrojnymi. Książę William służył w Królewskich Siłach Powietrznych, a książę Harry służył w armii.

Skąd rodzina królewska bierze pieniądze?

Każdego roku rząd Wielkiej Brytanii przekazuje królowej jednorazową wypłatę zwaną grantem suwerennym. Opiera się to na 25% dochodów Crown Estate sprzed dwóch lat. Crown Estate to niezależna firma zajmująca się nieruchomościami komercyjnymi. Obejmuje park Windsor Great Park o powierzchni 4800 akrów i tor wyścigowy Ascot w Berkshire, ale składa się głównie z nieruchomości mieszkalnych i komercyjnych.

Suwerenny grant, który wynosi 85,9 mln funtów na lata 2020-21, wspiera oficjalne obowiązki królewskie i utrzymuje pałace królewskie. Książę Karol uzyskuje dochody z Księstwa Kornwalii, z szerokiego portfela nieruchomości i inwestycji finansowych, które w zeszłym roku przyniosły 22,3 mln funtów.

Oficjalnym londyńskim domem królowej jest Pałac Buckingham. W weekendy i miesiąc spędza zwykle na Wielkanocy w zamku Windsor w Berkshire. Jednak mieszkała tam przez całą pandemię i to w zamku Windsor zmarł książę Filip. Książę Karol i księżna Kornwalii mieszkają w Clarence House – mniej niż pół mili od Pałacu Buckingham – kiedy są w Londynie. Książę William i Catherine, księżna Cambridge, również mieszkają w pobliżu – w Pałacu Kensington.

Lista obecnych członków brytyjskiej rodziny królewskiej

 • królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Elżbieta II
 • książę Walii, Karol i księżna Kornwalii, Kamila (najstarszy syn królowej i jego małżonka)
 • książę Cambridge, Wilhelm i księżna Cambridge, Katarzyna oraz książę Jerzy, księżniczka Karolina i książę Ludwik (starszy syn księcia Walii, jego małżonka oraz ich dzieci)
 • książę Yorku, Andrzej oraz księżniczki Beatrycze i Eugenia (syn królowej i jego córki)
 • hrabia Wesseksu, książę Edward i hrabina Wesseksu, księżna Zofia oraz Jakub, wicehrabia Severn i Lady Ludwika Windsor (najmłodszy syn królowej i jego małżonka oraz ich syn i córka)
 • księżniczka Królewska Anna (córka królowej)
 • książę Gloucesteru, Ryszard i księżna Gloucesteru, Brygida (wnuk Króla Jerzego V i jego małżonka)
 • książę Kentu, Edward i księżna Kentu, Katarzyna (wnuk króla Jerzego V i jego małżonka)
 • książę Michał z Kentu i Marie Christine, księżna Michael z Kentu (wnuk króla Jerzego V i jego małżonka)
  Lady Ogilvy, księżniczka Aleksandra (wnuczka króla Jerzego V)
 • książę Sussex, Henryk i księżna Sussex, Meghan oraz Archie (młodszy syn księcia Walii i jego małżonka oraz ich syn)

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close