GospodarkaPolitykaRynek pracy

Londyn: Sadiq Khan chce zabrać białym pracę?

Skandaliczna wypowiedź burmistrza Londynu.

Burmistrz Londynu Sadiq Khan zapowiedział walkę z „nierównością” w systemie STEM, czyli nauce, technologii, inżynierii i matematyce. Według niego różnica statystyczna pomiędzy ilością białych mężczyzn pracujących w tych zawodach a mniejszością, jest „skandalicznie wysoka”.

Na swoim Twitterze napisał, że:

Nie ma dobrego powodu, dla którego 65% osób pracujących w nauce oraz inżynierii, to biali mężczyźni. Nierówność kosztuje przyszłość ludzi i gospodarkę miliardy.

Dodał również, że wraz ze swoim zespołem zapewnił pomoc w nauce 10 000 mężczyzn z mniejszości etnicznych. Problem jedynie w tym, że jego wypowiedź spotkała się z szeroką krytyką zarówno wśród przeciwników, jak i zwolenników.

Na przykład zagraniczni dziennikarze, w tym m.in. Amerykanin Robert Bridge, wypowiadają się, że polityk osobiście przestał zwracać uwagę na kompetencję danego pracownika, a jego na jego pochodzenie. To według ekspertów nie może być wyznacznikiem kariery, ponieważ doprowadzi to do zastoju w gospodarce i jedynie wzmocni nierówności płacowe i rasowe.

Twardy Brexit przechodzi do historii! Wielka Brytania i UE podpisały umowę handlową!

Khan dzieli Brytyjczyków?

Internauci zwrócili również uwagę na działanie kartą „rasizmu”, która obecnie skłóca społeczeństwo brytyjskie. Sam burmistrz jest pochodzenia palestyńskiego, co wielokrotnie podkreślał.

Londyn: burmistrz chce odebrać białym mężczyznom pracę?

Niestety, to nie pierwszy raz, kiedy Sadiq Khan opowiada się na zminimalizowaniem roli białych mężczyzn w gospodarce. W 2016 głośno było o jego wypowiedzi, w której zarzucił szowinizm i rasizm zarządowi Transportu Londyńskiego:

[…] Musi ona lepiej odzwierciedlać różnorodność Londynu w interesie jego mieszkańców. Czy wiesz, że w zarządzie TL zasiada 16 osób? Trzynaście z nich to biali mężczyźni. Trzynastu. Pomyśl o tym. Są w nim tylko trzy kobiety. To mniej niż jedna na pięć osób.

Skąd zatem taka różnica? Otóż jak wspomniał aktor Laurence Fox, który startuje przeciwko Khanowi w majowych wyborach:

A co powiesz na to, że 80% populacji to biali? To dla ciebie dobre? Ludzie po prostu chcą się dogadać. Nie zwracamy uwagi na kolor skóry, dopóki nie pojawią się tacy naciągacze jak ty. Wszyscy jesteśmy Brytyjczykami, niezależnie od koloru skóry. Dlaczego zawsze próbujesz nas podzielić?

Z kolei inny komentator zwrócił uwagę, że 86.1% Brytyjczyków jest białych, a ok 50% to mężczyźni. Statystycznie zatem mają większą szansę zdobyć wyższą posadę.

Wielka Brytania ujawniła dane. Tak źle nie było od 31 lat

Sadiq Khan jest bezpieczny, bo brytyjskie media wyciszają sprawę?

Co ciekawe, w brytyjskich mediach próżno szukać wielu wzmianek o wpisie burmistrza Londynu. Wiele bowiem wskazuje, że przytoczona narracja staje się nową normalnością. Jednakże trzeba zwrócić uwagę, że Khan wielokrotnie mija się z prawdą, o czym dobitnie wspomniano na portalu RT.com:

Pomimo dążenia Khana do równości, osoby niebędące białymi, nie są niewystarczająco reprezentowane w nauce i inżynierii w stosunku do reszty populacji. Wynika to z tego, że osoby pochodzenia indyjskiego częściej pracują w tych dziedzinach niż gdzie indziej. Podobnie twierdzenie jego gabinetu, że nierówność w dziedzinach STEM “kosztuje brytyjską gospodarkę 6,3 miliarda funtów rocznie” nie jest do końca prawdziwe. Otóż niedobory umiejętności w sektorze STEM kosztują brytyjską gospodarkę około 1,5 miliarda funtów rocznie, a nie 6,3 miliarda, a rząd podkreślił brak różnorodności etnicznej i płciowej jako jeden z siedmiu czynników odpowiedzialnych za ten koszt.

Bardzo istotne jest jednak to, że nie jest to pierwsza tego typu kontrowersyjna wypowiedź tego polityka. Po zamachu terrorystycznym w 2017 roku w Londynie, kiedy to zginęło 4 osoby, a kolejne 29 trafiło do szpitali, burmistrz powiedział:

“Ataki terrorystyczne są częścią życia w wielkim mieście”

Obyśmy nie musieli się o tym więcej przekonywać. Jednak warto pamiętać, że już 7 maja 2021, odbędą się nowe wybory na burmistrza Londynu. Wtedy to przekonamy się, czy kontrowersyjne wypowiedzi będą miały wpływ na uzyskanie przez niego reelekcji, czy dalej zostaną przemilczane przez skrajną poprawność polityczną.

Źródło: RT.com art. 1, RT.com art. 2, politics.co.uk, TIME

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close