Energetyka

Niemcy próbują obejść sankcje na Nord Stream 2. “Rosja da pieniądze”

Wychodzi na to, że Niemcy znaleźli rozwiązanie, jak ominąć sankcje nałożone na projekt budowy gazociągu Nord Stream 2. Pomogą w tym Rosjanie.

Jak donosi portal energetyka24.com, niemieckie władze mają pomysł, w jaki sposób ochronić budowę gazociągu Nord Steam 2. Przypomnijmy, że przedsięwzięcie jest krytykowane przede wszystkim przez Stany Zjednoczone, w tym zarówno odchodzącego prezydenta Donalda Trumpa, jak i zwycięzcę niedawnych wyborów – Joe Bidena. Również kongresmeni obu amerykańskich partii dosyć zgodnie sprzeciwiają się temu kontrowersyjnemu projektowi.

Fundacja klimatyczna i rosyjskie pieniądze

Rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego, jednego z krajów związkowych Republiki Federalnej Niemiec, planuje utworzenie “fundacji klimatycznej“, która uchroni interesy Nord Stream 2 przed amerykańskimi sankcjami. Lokalne władze podkreślają, że gaz jest tylko paliwem przejściowym, a ukończenie inwestycji umożliwi docelowo transformację niemieckiej gospodarki energetycznej.

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig wypowiedziała się w tej sprawie jednoznacznie:

Wierzymy, że gazociąg Nord Stream 2 jest niezbędny dla sukcesu tej transformacji.

Poczynania niemieckiego rządu skomentował m.in. publicysta Jakub Wiech z serwisu energetyka24:

Fundacja może liczyć na wsparcie w wysokości 20 milionów euro ze strony Nord Stream 2 AG, czyli spółki celowej rosyjskiego Gazpromu.

Źródło: energetyka24.com, dorzeczy.pl

Tagi

Polecane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close