NaukaPaństwoPolitykaPolskaZdrowie i medycyna

Pfizer na kilka dni zmniejszy dostawy szczepionek. Rząd wstrzymuje transport dla “grupy zero”

Pfizer zmniejsza dostawy

Koncerny Pfizer i BioNTech zapowiedziały zmniejszenie dostaw szczepionek dla Unii Europejskiej. Początkowo mowa była o ograniczeniu dostaw przez trzy do czterech tygodni. Na szczęście konsorcjum zapowiedziało, że do pierwotnego harmonogramu wróci już 25 stycznia. Ponadto od 15 lutego rozpoczną się zwiększone dostawy preparatu. Informacja przekazana została w oficjalnym komunikacie na stronach BioNTechu.

Planowane zmniejszenie dostaw preparatu Comirnaty do państw UE koncern wytłumaczono chęcią znaczącego zwiększenia produkcji. Pfizer będzie starał się wyprodukować w tym roku 2 mld dawek szczepionki, a więc o 700 mln więcej, niż pierwotnie zakładano.

Pfizer i BioNTech opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek w drugim kwartale

– zaznaczyło konsorcjum w komunikacie opublikowanym na stronach BioNTechu, dodając, że konieczne jest w związku z tym przeprowadzenie teraz “pewnych modyfikacji procesów produkcyjnych”.

W rezultacie w naszym zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Wrócimy do pierwotnego harmonogramu dostaw do Unii Europejskiej począwszy od 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego

– zapowiedzieli producenci szczepionki Comirnaty.

Pfizer i BioNTech podkreśliły także, że dzięki temu są “w stanie dostarczyć w pełni zadeklarowaną liczbę dawek szczepionki w pierwszym kwartale i znacznie więcej w drugim kwartale”.

Przedsiębiorcy na celowniku rządu! Będą masowe kontrole i kary

Rząd wstrzymuje transport szczepionek

Jak przekazał na antenie TVN24 szef kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego Michał Dworczyk, w związku z planami Pfizer i BioNTech do Polski trafi w najbliższy poniedziałek o 40% mniej dawek szczepionki.

My usłyszeliśmy – i była to ustnie przekazana informacja – że będzie to o 40 procent mniejsza dostawa w najbliższy poniedziałek. Co do innych dostaw jeszcze nie mamy informacji. (…) Przyjdzie 60 procent, taka była informacja przekazana nam telefonicznie.

– stwierdził Dworczyk.

Jak dodał Dworczyk, początkowa deklaracja składana telefonicznie przez przedstawicieli firmy Pfizer mówiła o 3-4 tygodniach zmniejszenia dostaw. W kolejnych tygodniach, te dostawy miałyby zostać zwiększone, tak aby pierwszy kwartał zakończyć tą samą liczbą szczepionek, która była zakładana.

Dworczyk zaznaczył, że z komunikatu firmy wynika, że zmniejszone dostawy mają być między 18 a 25 stycznia. Po tej decyzji rząd PiS wstrzymał transport 330 tys. szczepionek dla “grupy zero”. Jak tłumaczył Dworczyk, zdecydowano się wstrzymać ten transport do czasu otrzymania harmonogramu szczepień od Pfizera.

Wstrzymujemy przyszłotygodniowy transport 330 tys. szczepionek dla grupy 0 do szpitali węzłowych do momentu, gdy firma Pfizer dostarczy nam harmonogram dostaw szczepionek. Wtedy w sposób odpowiedzialny będziemy mogli zaplanować szczepienia.

– zaznaczył.

Źródło: RMF24, Polsat News

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close