BankowośćGospodarkaHandelPaństwoPolska

Prezes NBP zapowiada: Będzie banknot o nominale 1 000 zł

Prezes NBP zapowiada nowy banknot

Prezes NBP Adam Glapiński podczas piątkowej wideokonferencji mówił o korzyściach z wprowadzenia do obiegu banknotu 500 zł. Banknot ten wprowadzono do obiegu w 2017 roku i znajduje się na nim portret króla Jana III Sobieskiego. Glapiński dodał, że w pewnym momencie wprowadzony zostanie banknot o nominale 1 000 zł. Może się tak stać już w trakcie kolejnej kadencji prezesa NBP, która zacznie się w czerwcu 2022 roku.

Myślę, że następny prezes, a mam nadzieję ja w następnej kadencji, ale każdy prezes który przyjdzie, będzie wprowadzał banknot 1000 zł w pewnym momencie.

– oświadczył Glapiński.

Glapiński zwrócił uwagę, że będący od trzech lat w obiegu banknot o nominale 500 zł ułatwia bankowi centralnemu zarządzanie rezerwami gotówki.

Musi być zawsze jakiś magazyn, w którym rezerwy pieniędzy są trzymane. Bank centralny ma ograniczone możliwości ich składowania. Nie możemy trzymać wszystkich rezerw w pięciozłotówkach.

– powiedział.

Przedsiębiorcy na celowniku rządu! Będą masowe kontrole i kary

Czy Polakom się spodoba?

Prezes NBP przyznał, że wprowadzony do obiegu w 2017 roku banknot o nominale 500 zł nie spotkał się z pozytywnym odbiorem.

Nie wszystkim się chciało przestawić bankomaty, nie wszystkim chciało się przyjmować pięćsetki. (…) Niestety, dotyczyło to też banków Skarbu Państwa, czego kompletnie nie rozumiem.

– powiedział.

Banknot o nominale 500 zł cieszył się sporą popularnością w 2020 roku, kiedy po wybuchu pandemii i w obawie przed kryzysem w Polsce wzrósł popyt na gotówkę. Łącznie od lutego 2017 do końca ubiegłego roku wprowadzono do obiegu 46,5 mln takich banknotów, z czego prawie 20 mln tylko w okresie marzec-grudzień 2020 .

Prezes NBP podkreślił wygodę przechowywania oszczędności w banknotach o wysokich nominałach, jeśli z jakichś powodów chcemy trzymać pieniądze w domu.

Jak ktoś chowa banknoty gdzieś w bieliźniarce, boi się tego co się stanie z jakichś powodów, to wygodniej jest odłożyć 500 zł czy 1000 zł niż tę samą kwotę w banknotach 50 zł.

– powiedział.

Po raz ostatni zapłacić banknotem o nominale 1 000 zł mogliśmy 31 grudnia 1996 r., gdy kończył się “okres przejściowy” po denominacji. Oczywiście siła nabywcza tamtego banknotu, na którym widniał wizerunek Mikołaja Kopernika, była zdecydowanie niższa. W końcu po denominacji jeden “nowy” złoty polski był równowartością 10 tys. “starych” złotych.

Źródło: Money

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close