PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Ponad 70 mld zł deficytu budżetowego w grudniu, mamy rekord

Polska pobiła rekord! Niestety, rekord deficytu w budżecie.

Ponad 70 mld zł deficytu budżetowego w grudniu – to rekord, ocenia Business Insider. Polska miała w 2020 roku deficyt budżetowy o 25 mld zł mniejszy od tego, co założono w budżecie – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to, że wyniósł on około 84 mld zł, bo w ustawie zapisane było 109 mld zł. Po listopadzie różnica między wydatkami a dochodami w budżecie centralnym wynosiła tylko 13 mld zł, tak więc 84 mld zł deficytu na koniec roku oznaczają, że tylko w samym grudniu sięgnął on aż 71 mld zł. To absolutny rekord Polski. To więcej niż łączny deficyt budżetowy za lata 2017 (25 mld zł), 2018 (10 mld zł), 2019 (14 mld zł) i 2020 (13 mld zł) do listopada włącznie.
https://businessinsider.com.pl/ponad-70-mld-zl-deficytu-budzetowego-w-grudniu-to-rekord/0hztbmk

Bezrobocie rośnie. Ministerstwo przedstawiło najnowsze dane, podaje Wprost. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu o 0,3 proc. i wyniosła 6,5 proc. – informuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. „Szacowana przez MRPiT stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 6,5%, co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca zwiększyła się o 0,3 pkt proc., a rok do roku wzrost wyniósł 1 pkt proc. W styczniu 2018 i 2019 r. wskaźnik ten także wzrósł o 0,3 pkt proc”. – czytamy w komunikacie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
https://biznes.wprost.pl/koronawirus/praca/10418241/bezrobocie-rosnie-ministerstwo-przedstawilo-najnowsze-dane.html
EFEKT PANDEMII I LOCKDOWNU

Pandemia dała o sobie znać. Polacy zaciągnęli niemal 1/5 mniej kredytów, piszą Filary Biznesu. Ubiegły rok zakończył się zapaścią na rynku pożyczek pozabankowych i kredytów gotówkowych. Obroniły się natomiast kredyty ratalne i mieszkaniowe, które w drugiej połowie roku odbiły po gwałtownym wiosennym spadku. W efekcie wartość udzielonych przez banki hipotek zmniejszyła się tylko o 2,9 proc. rok do roku, a ratalnych wzrosła o 0,8 proc. Mimo pandemii i związanego z nią kryzysu stabilna pozostaje szkodowość, czyli liczba kredytów opóźnionych w spłacie. Analitycy BIK prognozują, że rozpoczęty właśnie rok na rynku kredytowo-pożyczkowym będzie zdecydowanie lepszy od poprzedniego, choć z pewnością nie wróci do poziomów z 2019 roku.
https://filarybiznesu.pl/pandemia-dala-o-sobie-znac-polacy-zaciagneli-niemal-15-mniej-kredytow/a8498
CHOĆ KREDYTY TERAZ TANIE

Polski rynek FMCG rośnie. Hitem produkty do pieczenia, ocenia Rzeczpospolita. Mimo szoku związanego z pandemią rynek FMCG w Polsce w 2020 r. urósł o niemal 5 proc. Głównie dzięki kategoriom spożywczym, z produktami suchymi na czele. Spadła za to sprzedaż kosmetyków. Choć pandemia zdemolowała wiele zwyczajów zakupowych i będzie grabarzem tysięcy firm, to rynek FMCG (podstawowe kategorie produktów spożywczych i chemicznych, bez żywności świeżej) w tak trudnych realiach urósł o 4,8 proc., do 198,2 mld zł – wynika z danych firmy Nielsen.
https://www.rp.pl/Handel/302039873-Polski-rynek-FMCG-rosnie-Hitem-produkty-do-pieczenia.html

Tweet dnia? Chyba ten:

Prezydent dzieli się swoimi spostrzeżeniami

Andrzej Duda szczerze: Wydaje się, że od strony gospodarczej sytuacja nie wygląda źle. W środę w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Rady Przedsiębiorczości, w czasie którego pochylono się nad problemami trapiącymi polską gospodarkę w dobie epidemii koronawirusa. Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy “wydaje się, że od strony gospodarczej sytuacja nie wygląda źle”. Pomimo pewnych potknięć ze strony władz państwowych “na tle innych krajów poradziliśmy sobie”.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/03/andrzej-duda-szczerze-wydaje-sie-ze-od-strony-gospodarczej/
PEWNIE, ZAWSZE MOGŁO BYĆ GORZEJ

Płatności kartami pokazują, że po otwarciu galerii Polacy tłumnie ruszyli na zakupy odzieży i obuwia, informuje 300Gospodarka. Od 1 lutego ponownie otwarte są galerie handlowe, a wydatki z kart płatniczych nie pozostawiają wątpliwości – Polacy tłumnie ruszyli na zakupy odzieży i obuwia – wskazują ekonomiści PKO BP. Zakupy przez internet są łatwe, szybkie i zajmują mniej czasu niż te tradycyjne, a wielu ekspertów z brażny e-commerce sugeruje, że niedługo trend cyfrowych zakupów wyeliminuje potrzebę chodzenia do stacjonarnych sklepów.
https://300gospodarka.pl/news/platnosci-kartami-pokazuja-ze-po-otwarciu-galerii-polacy-ruszyli-na-zakupy-odziezy-i-obuwia

Bogaci stracili najmniej, Chiny zyskają najwięcej – pisze Obserwator Gospodarczy. Chiny i USA – te dwie gospodarki najmniej stracą na pandemii – szacuje MFW w styczniowej aktualizacji World Economic Outlook. PKB ChRL zdążyło jeszcze 2020 r. wrócić do poziomów sprzed COVID-19, zaś Stany Zjednoczone korzystają na hojnych pakietach stymulacyjnych. Reszta świata zostaje w tyle. W nowych prognozach Międzynarodowego Funduszu Walutowego pobrzmiewa nuta optymizmu. Po 3,5-proc. globalnej recesji w 2020 r. odbicie światowego PKB w 2021 r. jest przewidywane na 5,5 proc. (o 0,3 pkt. proc. wyżej niż w jesiennej edycji WEO). Ożywienie będzie trwało także w przyszłym roku – tu eksperci oczekują 4,2 proc. (bez zmian prognozy).
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/20-swiat/1798-bogaci-stracili-najmniej-chiny-zyskaja-najwiecej

W Polsce powstanie nie jedna, a sześć elektrowni jądrowych. Znamy lokalizacje, donosi Wprost. Nie jedna, jak do tej pory mówiono, a sześć. Tyle bloków jądrowych ma powstać w Polsce w ramach PEP 2040. Poznaliśmy lokalizacje. Dwie pierwsze nie są nowością. Te gminy rozpatrywane były już w czasie prac lokalizacyjnych prowadzonych przez PGE EJ1. Są to Żarnowiec i Lubiatowo-Kopalino. O pozostałych dwóch jednak nigdy do tej pory nie wspominano, ale są znane na polskiej mapie energetycznej. Pierwsza z nich to doskonale znane okolice niechlubnego lidera na mapie emisji CO2, czyli Elektrowni Bełchatów. Elektrownia jądrowa mogłaby powstać w granicach, lub bezpośrednim sąsiedztwie najbogatszej gminy w Polsce, czyli Kleszczowa. Druga z nowo przedstawionych lokalizacji również nie jest anonimowa dla obserwatorów rynku. Blok atomowy ma stanąć w okolicach Elektrowni Pątnów.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/energetyka/10418278/w-polsce-powstanie-nie-jedna-a-szesc-elektrowni-jadrowych-znamy-lokalizacje.html
CIEKAWE CO Z TEGO WYJDZIE

Będzie decyzja w sprawie obostrzeń. Szef KPRM podał termin, informuje Busienss Insider. Pytany Programie 1. Polskiego Radia, czy można spodziewać się wkrótce otwarcia restauracji Dworczyk odparł, że informacje w sprawie obostrzeń przedstawi jeszcze w tym tygodniu premier. “Na pewno w tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przedstawi dalsze działania w tej sprawie” – powiedział szef KPRM.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/decyzja-w-sprawie-obostrzen-po-15-lutego-kiedy-bedzie-konferencja-prasowa-premiera/y5vphzh
NO TO CZEKAMY

Boom magazynowy w Polsce nadchodzi?

Rekordowy popyt na magazyny w Polsce, piszą Filary Biznesu. W 2020 r. popyt na powierzchnię magazynową w Polsce osiągnął rekordowe 5,2 mln m kw. i był o jedną piątą wyższy niż w 2019 r. – wynika z raportu firmy doradczej CBRE. Powierzchnia magazynowa w Polsce zajmuje obecnie ponad 20,5 mln m kw. CBRE wskazuje w raporcie, że rozwój e-commerce i rosnące potrzeby sektora logistycznego będą sprzyjały boomowi magazynowemu, a Polska może być tego głównym beneficjentem w Europie Środkowo-Wschodniej ze względu na niskie koszty operacyjne.
https://filarybiznesu.pl/rekordowy-popyt-na-magazyny-w-polsce/a8493

Miasta przymierzają się do wodorowych autobusów, donosi Rzeczpospolita. W ubiegłorocznych rejestracjach nowych miejskich autobusów już przeszło połowa pojazdów miała napęd alternatywny, zwłaszcza elektryczny. Teraz samorządowcy chcą go zastępować wodorowym. W publicznym transporcie coraz szybciej rośnie udział pojazdów na paliwa alternatywne. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i firmy JMK Analizy Rynku Transportowego na 702 nowe autobusy miejskie zarejestrowane w 2020 r. aż 396 miało ekologiczny napęd: elektryczny, gazowy lub hybrydowy. To imponujący, 56-proc. udział. Największą część (200 sztuk) stanowiły autobusy elektryczne.
https://www.rp.pl/Transport-drogowy/302039868-Miasta-przymierzaja-sie-do-wodorowych-autobusow.html
ŚWIAT SIĘ ZMIENIA, POLSKA TEŻ

Żona Jakimowicza dostała pracę w NBP, a on sam zarabia ogromne pieniądze w TVP! Jarosław Jakimowicz był znany głównie z roli przestępcy w filmie “Młode Wilki”. Został również twarzą poznańskiego skupu katalizatorów. W 2019 wydał autobiografię pt. Życie jak film, w której wyznał, że brał udział w napadach na sklepy ze skórami w Niemczech, pełniąc w nich rolę kierowcy. W wyniku społecznej krytyki opisywanych zachowań Jakimowicz oświadczył, że jego książka wcale nie jest autobiografią, a opisywane w niej wydarzenia (handel ludźmi, okradanie grobów, napady na sklepy) są przejawem jego fantazji i w rzeczywistości nie brał w nich udziału. „Za jeden dyżur Jakimowicz dostaje 1,5 tys. złotych, a w tygodniu ma ich co najmniej trzy, zależy od tygodnia. Zarabia więc co najmniej 18 tysięcy złotych miesięcznie – za trzy godziny pracy w tygodniu” – mówi kolega Jakimowicza.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/03/zona-jakimowicza-dostala-prace-w-nbp-a-on-sam-zarabia-ogromne-pieniadze-w-tvp/
MOŻE PRZYNAJMNIEJ NIE BĘDZIE PISAŁ KOLEJNEJ KSIĄŻKI

Badanie: miasta w USA niedoszacowują swoich emisji CO2 nawet o 20 proc. – pisze 300Gospodarka. O tym, że zanieczyszczenia miejskie mogą być istotnie wyższe niż dotychczas sądzono informuje Bloomberg Green. Badanie, które ujawniło te dane, dotyczyło 48 miast w Stanach Zjednoczonych. Autorzy porównali dane ujawniane przez miasta z ogólnokrajowymi danymi dot. emisji zgromadzonymi w ramach projektu Vulcan.
https://300gospodarka.pl/300klimat/badanie-miasta-w-usa-niedoszacowuja-swoich-emisji-co2-nawet-o-20-proc

Jerzy Cichostępski dyrektorem sprzedaży i operacji w Makro Polska, informuje PulsHR. Z dniem 1 lutego 2021 stanowisko dyrektora Pionu Sprzedaży i Operacji oraz członka zarządu w Makro Polska objął Jerzy Cichostępski. Zastąpił na tym stanowisku Emmanuela Pruvosta.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/jerzy-cichostepski-dyrektorem-sprzedazy-i-operacji-w-makro-polska,79322.html

No to co? Pewnie najpóźniej jutro konferencja premiera. Zobaczymy, jak ta nasza rzeczywistość będzie wyglądała w najbliższych dniach.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close