PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Rząd szykuje obostrzenia na Wielkanoc, handlowcy nie zarobią

Szykuje się nam Wielkanoc taka, jak rok temu

Wielkanoc nie da zarobić, twierdzi Rzeczpospolita. Planowane wydatki będą mniejsze niż w ostatnich latach i mogą maleć przy nowych restrykcjach. Choć Wielkanoc pod względem rodzinnych wydatków jest znacznie skromniejsza niż Boże Narodzenie, to jednak na mapie handlowych okresów intensywnej sprzedaży zajmuje ważne miejsce. Pandemia jednak uderza również w nią, a zapowiedzi, iż mogą być wprowadzone kolejne restrykcje – z zakazem wychodzenia z domów włącznie – powodują, że skłonność do wydawania pieniędzy spada. Przed pandemią dodatkowe wydatki w tym okresie wynosiły nawet 10 mld zł, w tym będą co najmniej 20–30 proc. mniejsze, choć skala spadku zależy od ostatecznej wersji obowiązujących w danej chwili restrykcji.
https://www.rp.pl/Handel/303229903-Wielkanoc-nie-da-zarobic.html
A RZĄD JUŻ SZYKUJE TWARDSZY LOCKDOWN

Wrócą kolejki przed sklepami? Handel zagrożony ostrzejszymi restrykcjami, informuje Business Insider. Gwałtownie rosnąca liczba wykrywanych przypadków zakażenia koronawirusem rodzi obawy, że rząd wdroży przed Wielkanocą dodatkowe restrykcje mające spowolnić tempo rozwoju pandemii. Mogą one dotknąć branży handlowej, w tym sklepów spożywczych – piszą Wiadomoscihandlowe.pl. Możliwe jest zwiększenie limitów liczy klientów w sklepach.
https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/mozliwe-nowe-obostrzenia-w-sklepach-na-wielkanoc/1vdle0t
DEJA VU

W 2020 polskie centra handlowe miały o 30% mniej klientów niż rok wcześniej, wylicza 300Gospodarka. Od marca do końca 2020 roku ruch klientów w centrach handlowych był niższy średnio o 32 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku 2019, natomiast średnio w całym 2020 roku był niższy o 28 proc. – podaje Polska Rada Centrów Handlowych. Jak wynika z informacji PRCH, straty w obrotach sklepów i punktów usługowych spowodowane ograniczeniami w funkcjonowaniu centrów handlowych w 2020 roku przekroczyły 33 mld zł.
https://300gospodarka.pl/news/w-2020-polskie-centra-handlowe-mialy-o-30-mniej-klientow-niz-rok-wczesniej
TEŻ ZMIENIAJĄ SIĘ PRZYZWYCZAJENIA

Druga stacja w Niemczech pod marką ORLEN, pisze Obserwator Gospodarczy. W Hamburgu ruszyła nowa stacja pod marką ORLEN. To druga, po Berlinie, stacja w Niemczech otwarta w ramach rebrandingu sieci na zagranicznych rynkach. W tym kraju funkcjonuje już blisko 600 stacji paliw pod marką Grupa ORLEN-star, dostępnych w każdym niemieckim landzie. Zgodnie ze strategią ORLEN 2030, koncern zamierza znacząco rozbudowywać swoją sieć, przede wszystkim za granicą. Zgodnie ze strategią, wydatki inwestycyjne na rozwój obszaru detalicznego koncernu do 2030 roku pochłoną 1,1 mld zł, dzięki czemu EBITA LIFO wzrośnie półtorakrotnie, do ok. 5 mld zł. Do 2030 roku w regionie pod polską marką ORLEN będzie działać co najmniej 3,5 tysiąca stacji. Rozwój sieci stacji Grupy ORLEN będzie mieć miejsce przede wszystkim za granicą – udział stacji zagranicznych w całej sieci wzrośnie z 37% do 45%.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/21-europa/1964-druga-stacja-w-niemczech-pod-marka-orlen
Jakby ktoś chciał poznać definicję „wazeliniarstwa”, to zapraszamy do oglądania:

Horban przemówił

Horban: Całkowity lockdown w Polsce możliwy od niedzieli! „Pora zacząć się bać”. Doradca premiera ds. COVID-19, prof. Andrzej Horban, przyznał w Polsat News, że twardy lockdown w Polsce jest konieczny. Według niego górną granicą na wprowadzenie pełnych obostrzeń jest przekroczenie 30 tys. zakażeń dziennie. Wówczas fryzjerzy, kosmetyczki oraz inni przedsiębiorcy będą musieli się zamknąć. Czy czeka nas także zakaz poruszania się?
https://plotkibiznesowe.pl/2021/03/23/horban-calkowity-lockdown-w-polsce-mozliwy-od-niedzieli-pora-zaczac-sie-bac/
WIELKANOC PRZEŻYJEMY, ALE 10 KWIETNIA NAM NIE ZABIERZECIE

W Środkowej Europie powstanie gigafabryka VW. Spore szanse Polski, donoszą Filary Biznesu. Volkswagen wchodzi z impetem w biznes e-samochodów i szuka partnerów oraz lokalizacji dla sześciu europejskich fabryk baterii. Jedna ma powstać w Polsce, Czechach lub na Słowacji. Gdzie konkretnie, na razie nie wiadomo. Gigafabryka to nazwa wprowadzona przez koncern Tesla Elona Muska, który rozkręcił światowy boom na samochody elektryczne. Wzięła się stąd, że jej wielkość mierzy się łączną pojemnością ogniw bateryjnych, które jest w stanie wyprodukować w ciągu roku, a ta jest wyrażana w gigawatogodzinach (GWh). Tesla ma już trzy gigafabryki, w USA i Chinach, kolejne dwie buduje pod Berlinem i w Teksasie. Teraz także Volkswagen chce mieć swoje.
https://filarybiznesu.pl/w-srodkowej-europie-powstanie-gigafabryka-vw-spore-szanse-polski/a9263

InPost zapowiada podwyżki. Zdrożeją przesyłki kurierskie i do paczkomatów, informuje Wprost. Od 1 kwietnia podwyżka usług w firmie InPost. Drożej zapłaci korzystający z nich biznes, ale także klienci indywidualni.Jak wyjaśnia InPost podwyżki są spowodowane inwestycjami firmy oraz inflacją. Nowe ceny obowiązywać będą od 1 kwietnia 2021 roku.
Dla klientów indywidualnych przesyłka do paczkomatu będzie kosztowała:

  • 12,99 zł przy gabarycie A (podwyżka o 1 zł),
  • 13,99 zł przy gabarycie B (podwyżka o 1 zł),
  • 15,49 zł przy gabarycie C (podwyżka o 0,5 zł).

https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10432327/podwyzki-w-inposcie-zdrozeja-przesylki-kurierskie-i-do-paczkomatow.html
ECH, WSZYSTKO DROŻEJE

Dziesiątki tysięcy kontroli w ostatnich dniach. Policja sprawdza m.in. siłownie, oznajmia Business Insider. W weekend policja przeprowadziła prawie 30 tys. kontroli pod kątem przestrzegania zasad epidemicznych m.in. w komunikacji miejskiej, obiektach handlowych czy siłowniach. Taką informację przekazał w poniedziałek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Zapowiedział, że tego typu działań będzie coraz więcej.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/dziesiatki-tysiecy-kontroli-w-ostatnich-dniach-policja-sprawdza-min-silownie/c09z1nj

Nie doczekamy się obniżek. Samochody mogą tylko drożeć, stwierdza Rzeczpospolita. Zaostrzane normy emisji wymagające zmian technologicznych będą odbijać się na cenach aut z napędem spalinowym. Do wzrostu kosztów produkcji przyczyni się też jej niższa efektywność. W lutym średnia ważona cena sprzedaży nowego samochodu osobowego na polskim rynku przekroczyła 131 tys. zł – wylicza Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Jeszcze w styczniu była o 2 tys. zł niższa. To efekt wzrostu w segmencie premium, gdzie w styczniu rejestrowane auta kosztowały średnio niespełna 234,3 tys. zł, a w miesiąc później już ponad 239 tys. zł. W segmencie aut popularnych wzrost był niewielki: około pół tysiąca złotych.
https://www.rp.pl/Motobiznes/303229898-Nie-doczekamy-sie-obnizek-Samochody-moga-tylko-drozec.html

Ach ci YouTuberzy

UOKiK oskarża YouTuberów o promowanie piramid inwestycyjnych. Pod koniec grudnia 2020 r. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył pierwszą karę za naganianie na systemy promocyjne typu piramida – na youtubera Damiana Żukiewicza (INVESTPROVIDER). Teraz postawił zarzuty kolejnym trzem przedsiębiorcom, którzy propagowali tego typu zakazane projekty. Są to: Mateusz Gużda (dawniej „iPrime Consulting” Mateusz Gużda z Kluczborka), Zbigniew Lemański (były członek rady nadzorczej i likwidator spółki B3Team S.A. z Wrocławia, w której członkiem zarządu był m.in. Damian Żukiewicz) oraz Bartłomiej Żukiewicz (zawieszona działalność Bartłomiej Żukiewicz Investment z Wrocławia). Zarzuty dotyczą promowania systemów promocyjnych typu piramida, czyli projektów obiecujących zyski uzależnione głównie od wprowadzenia do systemu kolejnych osób, a nie od sprzedaży czy konsumpcji produktów. Ich organizowanie i propagowanie jest prawnie zakazane.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/03/22/uokik-oskarza-youtuberow-o-promowanie-piramid-inwestycyjnych/
A TO CWANIAKI

Koronawirus nie wystraszył Ukraińców. Wkrótce może być ich w Polsce nawet 2 razy więcej, twierdzą Filary Biznesu. W ciągu roku o niecały 1% zmniejszyła się liczba obywateli Ukrainy, którzy otrzymali zezwolenia na pobyt w Polsce. Jak wynika z analiz Urzędu do Spraw Cudzoziemców, do przedłużania tego stanu zachęcały ich obostrzenia i pandemia. Natomiast wcześniej w większym stopniu korzystali oni z możliwości migracji tymczasowych. Zdaniem ekonomistów, różnica w statystykach jest dość niewielka. Sytuacja epidemiczna za wschodnią granicą była gorsza. Natomiast wszystkich Ukraińców, również tych, którzy nie dokonują rejestracji, może być około miliona. Nie brakuje opinii, że za 5 lat będzie ich nawet 2 razy więcej.
https://filarybiznesu.pl/koronawirus-nie-wystraszyl-ukraincow-wkrotce-moze-byc-ich-w-polsce-nawet-2-razy-wiecej/a9256
I BARDZO DOBRZE

Pierwszy tweet sprzedany za blisko 3 mln dolarów. Nowy fenomen podbija rynek, pisze Wprost. Jack Dorsey, właściciel i założyciel Twittera, właśnie sprzedał swój pierwszy wpis za 2,9 mln dolarów. Pomogło rozwiązanie, które szturmuje rynki. Jack Dorsey postanowił wykorzystać modę na NFT i przekuć ją w coś pozytywnego. Dzięki masowemu zainteresowaniu nową formą sprzedaży dóbr cyfrowych sprzedał swojego pierwszego tweeta za 2,9 mln dolarów. Wpis „konfiguruję swojego twittera” – był pierwszym, który pojawił się na platformie. Został zapostowany 21 marca 2006 roku.
https://biznes.wprost.pl/technologie/internet/10432315/pierwszy-tweet-sprzedany-za-blisko-3-mln-dolarow.html
ŚWIAT IDZIE DO PRZODU BARDZO SZYBKO

Za 10 lat Indie będą trzecią największą gospodarką świata, przekonuje 300Gospodarka. Bank of America (BofA) spodziewa się, że Indie będą trzecią co do wielkości gospodarką świata do 2031 roku. Mogło się to stać do 2028 roku, ale datę przesunęła pandemia. „PKB Indii powinien zbliżyć się do nominalnego PKB Japonii (w USD) w 2031 roku, jeśli będzie rósł w tempie 9 proc. (i w 2030 roku, jeśli będzie rósł w tempie 10 proc.)” – zauważają ekonomiści z Bank of America cytowani przez indyjski Business Standard.
https://300gospodarka.pl/news/za-10-lat-indie-beda-trzecia-najwieksza-gospodarka-swiata

Adam Suliga nie jest już prezesem “Łucznika”, informuje PulsHR. Adam Suliga został w piątek odwołany ze stanowiska Fabryki Broni “Łucznik” w Radomiu – potwierdziła kierownik działu marketingu i komunikacji w radomskiej fabryce Aleksandra Odziemkowska. Fabryka nie podaje przyczyn odwołania prezesa.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/adam-suliga-nie-jest-juz-prezesem-lucznika,80309.html

Coś nam mówi, że w tym tygodniu doczekamy się kolejnej rządowej konferencji. Oby chociaż wiosna postanowiła w końcu przyjść, bo zła pogoda też jest już trochę dobijająca.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close