Kultura i sztukaMediaPolskaŚwiatTechnologie

Facebook – wyciekły dane ponad pół miliarda użytkowników!

Wielki wyciek z serwisu Facebook

Na jednym z forów hakerskich pojawiły się dane 533 milionów użytkowników serwisu Facebook. Dane pochodzą z ponad 100 krajów, między innymi z Polski. Opublikowano przede wszystkim numery telefonów, identyfikatory nadawane przez Facebook, a także imiona, nazwiska, lokalizacje i adresy mailowe.

Najwięcej danych dotyczy użytkowników z USA (32 milionów) i Francji (20 milionów). Duży wyciek dotyczy również Polski. Na liście jest aż 2,7 miliona danych z numerami telefonów internautów z Polski, a przy 21 tysiącach użytkowników są też adresy mailowe.

Dane najprawdopodobniej wyciekły z Facebooka w 2019 roku. W komunikacie Facebooka podkreślono, że ujawnione dane został pozyskane z portalu wskutek luki, którą załatano w sierpniu tego samego roku. Umożliwiała ona przechwytywanie danych poprzez tak zwanych scraping.

To stare dane, o których informowaliśmy wcześniej w 2019 roku.

– zapewnili przedstawiciele serwisu Facebook.

Co ciekawe, w pliku znalazł się również… numer telefonu Marka Zuckerberga.

W Aleksandrowie Łódzkim powstanie “okno życia dla zwierząt”

Bez paniki

Uspokaja was to zapewnienie? Nas też nie. Zdajmy się jednak na głos ekspertów z portalu Niebezpiecznik. Jak zwracają uwagę, wśród danych, które wyciekły z serwisu Facebook, nie ma ani haseł (ani ich hashy) ani prywatnych wiadomości. To co znajduje się w pliku, to:

  • Imię i nazwisko,
  • Numer telefonu komórkowego,
  • Adres e-mail (niekiedy),
  • Płeć,
  • Stan cywilny,
  • Zawód,
  • Miasto.
Fot. Niebezpiecznik

Łącznie w pliku, który waży ponad 400MB, znajduje się 2 669 381 rekordów z Polski. Plik z danymi jest posortowany po numerach telefonów. Użytkowników z ujawnionymi e-mailami jest 21 645, najpopularniejszy w tej grupie jest GMail. Ponad 15 000 osób jako zawód ma wpisane “Szlachta nie pracuje”

Chociaż w pliku nie ma ani haseł ani prywatnych wiadomości, to warto ten incydent potraktować jako impuls do pokasowania takich danych z Waszego konta Facebookowego, które po upublicznieniu mogłyby Was zawstydzić. Teraz nie wyciekły, ale kiedyś mogą…

– czytamy na portalu Niebezpiecznik.

Zabezpiecz konto

Chociaż dane, które wyciekły z serwisu Facebook, nie są wybitnie “wrażliwe”, mogą stanowić poważny problem dla osób, które nie życzą sobie upublicznienia e-maila lub numeru telefonu.

Nie oszukujmy się — te dane na pewno będą wykorzystywane do spamu/telemarketingu. Istnieje też spore ryzyko, że osoby, które znalazły się w pliku będą ofiarami ataków phishingowych w najbliższych dniach — atakujący mają ich numery telefonów i adresy e-mail powiązane z Facebookiem. Warto wiec poprawnie zabezpieczyć konto na Facebooku tak, aby nie było na phishing podatne.

– ostrzega Niebezpiecznik.

Jak dodaje portal, nie ma w internecie publicznego serwisu, w którym można wpisać swój numer telefonu i sprawdzić, czy jest się ofiarą wycieku. Jeśli w tym wycieku przy naszym koncie jest adres e-mail, to wyskoczymy na stronie haveibeenpwned.com. Jednak strona ta nie pozwala wyszukać się po numerze telefonu, więc nie znajduje danych 2 648 000 Polaków obecnych w tym wycieku, przy których były tylko numery telefonów, a nie było e-maila.

Źródło: Wirtualne Media, Niebezpiecznik

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close