BankowośćBusiness lifestyleFinanse i ubezpieczeniaGospodarkaPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Talibowie zakazują używania obcych walut w Afganistanie

Talibowie zakazują obcej waluty

Talibowie zakazali używania walut obcych w Afganistanie, co może jeszcze bardziej zakłócić gospodarkę, już będącą na krawędzi upadku.

Sytuacja gospodarcza i interesy narodowe w kraju wymagają, aby wszyscy Afgańczycy używali afgańskiej waluty w każdym handlu.

– przekazali Talibowie.

Gospodarka walczy z powodu wycofania międzynarodowego wsparcia finansowego po przejęciu kontroli przez Talibów. Dolar amerykański był powszechnie używany na rynkach afgańskich. Dolary są również często wykorzystywane w handlu na obszarach graniczących z sąsiadami Afganistanu, takich jak Pakistan.

Islamski Emirat instruuje wszystkich obywateli, sklepikarzy, handlowców, biznesmenów i ogół społeczeństwa, aby odtąd przeprowadzali wszystkie transakcje w afgańskiej walucie i ściśle powstrzymywali się od używania obcej waluty. Każdy, kto naruszy ten nakaz, będzie musiał się spodziewać, że zostaną przeciwko niemu podjęte kroki prawne.

– powiedział rzecznik Talibów Zabihullah Mujahid w oświadczeniu opublikowanym w Internecie.

Były afgański minister pracuje jako dostawca pizzy w Niemczech

Koszmarna sytuacja w Afganistanie

Po tym, jak Talibowie przejęli kontrolę nad krajem w sierpniu, miliardy dolarów aktywów zamorskich Afganistanu zostały zamrożone przez Rezerwę Federalną USA i banki centralne w Europie.

Uważamy, że konieczne jest utrzymanie naszych sankcji wobec Talibów, ale jednocześnie znalezienie sposobów na legalną pomoc humanitarną, aby dotrzeć do Narodu Afgańskiego. Dokładnie to robimy.

– powiedział zastępca sekretarza skarbu Stanów Zjednoczonych Wally Adeyemo z Komisji Bankowej Senatu USA w zeszłym miesiącu.

Talibowie wezwali do uwolnienia aktywów Afganistanu, które są przetrzymywane za granicą, ponieważ kraj stoi w obliczu poważnego kryzysu finansowego.

Afganistan został również dotknięty exodusem pomocy zagranicznej. Dotacje z zagranicy wcześniej finansowały trzy czwarte wydatków publicznych. Na początku tego roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) powiedział, że Afganistan nie będzie już miał dostępu do swoich zasobów, podczas gdy Bank Światowy wstrzymał również finansowanie projektów w tym kraju.

W zeszłym miesiącu MFW ostrzegł, że w tym roku gospodarka kraju może skurczyć się o 30%, pogrążając miliony ludzi w ubóstwie i wywołując kryzys humanitarny. Fundusz stwierdził również, że problemy gospodarcze Afganistanu mogą podsycić kryzys uchodźczy, który dotknie kraje sąsiednie, Turcję i Europę. Kraj cierpi również z powodu suszy, która zrujnowała większość upraw pszenicy i spowodowała gwałtowny wzrost cen.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close