Ochrona środowiskaPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Australia w ciągu 4 lat pozbędzie się plastikowych toreb

Australia wycofa się z plastiku

Australia zamierza do 2025 roku całkowicie wycofać tworzywa sztuczne jednorazowego użytku. Zakaz obejmie między innymi plastikowe torby – tak zwane “jednorazówki” – oraz sztućce i słomki. Krajowe posiedzenie ministrów środowiska potwierdziło, że wycofanie obejmie osiem rodzajów „problematycznych i niepotrzebnych” odpadów plastikowych: lekkie plastikowe torby, plastik myląco oznaczony jako „degradowany”, plastikowe przybory i mieszadła, plastikowe słomki, polistyrenowe pojemniki na żywność; opakowania na towary konsumpcyjne z polistyrenu i mikrokulki w produktach do higieny osobistej.

Australia ogłosiła wcześniej plany wycofania „jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych” do końca 2025 r., w tym zakaz używania pojemników na żywność ze spienionego polistyrenu do grudnia 2022 r., ale teraz przywódcy federalni, stanowe i terytorialne uzgodnili przedłużenie tego terminu. We wspólnym komunikacie ministrowie zgodzili się również zasadniczo wesprzeć wprowadzenie usług zbiórki odpadów organicznych żywności i ogrodniczych oraz „harmonizację zbiórki odpadów komunalnych”, w tym nowe standardy zbiórki odpadów z chodników.

Ekolodzy ostrzegają jednak, że ambicje Australii nie zostaną spełnione, jeśli dobrowolne cele przemysłu nie zostaną poparte surowymi regulacjami. Australia produkuje rocznie 2,5 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych, z których około 84% trafia na wysypiska. Około 130 000 ton odpadów z tworzyw sztucznych przedostaje się rocznie do środowiska.

To mile widziany postęp w zakresie tych zabójczych tworzyw sztucznych, który pomoże zmniejszyć presję na naszą faunę morską. Wzywamy nasze rządy do podjęcia dalszych kroków w zakresie wdrażania krajowych zakazów obowiązkowych, aby zapewnić kontynuację dobrych postępów w niektórych jurysdykcjach.

– powiedział Darren Kindleysides z Australian Marine Conservation Society.

Lidl sprzedaje buty… z plastikowych butelek!

To nadal za mało?

Suzanne Milthorpe, krajowa działaczka na rzecz ochrony środowiska na rzecz Wilderness Society, miała nadzieję na podjęcie dalszych działań w odpowiedzi na ustalenia komisji królewskiej w sprawie krajowych ustaleń dotyczących klęsk żywiołowych i przeglądu australijskich federalnych przepisów dotyczących ochrony środowiska, z których oba zostały przekazane rządowi w 2020.

Milthorpe skrytykowała rząd federalny za brak formalnej odpowiedzi na przegląd australijskich przepisów dotyczących ochrony środowiska przez prof. Graeme Samuela, który wezwał do gruntownego przeglądu systemu regulacyjnego.

Z Samuel Review jasno wynika, że ​​rządy stanowe i wspólnotowe muszą współpracować, aby podnieść standard ochrony środowiska w Australii. Istnieje luka w rzeczywistości między obecnymi dyskusjami a tym, co jest wymagane, aby ikony takie jak koala i Wielka Zatoka Australijska miały przyszłość.

– powiedziała.

Źródło: The Guardian

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close