HandelMarketingŚwiatZdrowie i medycyna

Lidl będzie co miesiąc rozdawał darmowe tampony i podpaski

Lidl będzie rozdawał darmowe tampony i podpaski

Sieć sklepów Lidl w Irlandii będzie rozdawać darmowe środki higieniczne niezbędne w czasie menstruacji. Darmowe tampony i podpaski to odpowiedź na badania, które wykazały, że aż 50% młodych dziewcząt w wieku do 19 lat w tym kraju nie stać na tego rodzaju produkty.

W ramach akcji sklep będzie rozdawał jedną bezpłatną paczkę podpasek lub tamponów na osobę w miesiącu. Aby odebrać opakowanie, konieczne będzie skorzystanie z aplikacji Lidl Plus, która wygeneruje odpowiedni kupon. Ten będzie odnawiał się raz w miesiącu.

Jak podkreśla sieć, ubóstwo menstruacyjne to problem, który narasta w czasie pandemii. Zjawisko to charakteryzuje się utrudnionym dostępem (lub wręcz jego brakiem) do podstawowych produktów sanitarnych (tampony, podpaski, kubeczki menstruacyjne), edukacji w zakresie higieny menstruacyjnej, a nawet toalet.

Lidl zapoczątkował akcję 19 kwietnia i będzie rozdawał darmowe podpaski i tampony we wszystkich sklepach na terenie całej Irlandii. Sieć przeprowadzi ją wspólnie z takimi organizacjami jak Homeless Period Ireland oraz The Simon Communities of Ireland.

Banknot 1000 zł – kto powinien się na nim znaleźć? Jest faworyt!

Lidl walczy z problemem wykluczenia menstruacyjnego

Lidl powołuje się na badania Plan International, według których co drugą młodą kobietę w wieku od 12 do 19 lat nie stać na zakup środków higienicznych niezbędnych podczas menstruacji. Lidl podkreśla, że wprowadzając swój program, “wyprzedza oczekiwane ustawodawstwo krajowe” i przypomina, że potrzebne prawne rozwiązania przyjęto już w Nowej Zelandii i Szkocji.

W listopadzie ubiegłego roku Szkocja została pierwszym krajem na świecie, który wdrożył podobne rozwiązanie na szeroką, ogólnokrajową skalę. Nieco później dołączyła do niej Nowa Zelandia, która wcześniej przeprowadziła pilotaż program w szkołach.

W Polsce ze zjawiskiem wykluczenia menstruacyjnego walczą między innymi Akcja Menstruacja, która organizuje zbiórki produktów higienicznych oraz Różowa Skrzyneczka, w ramach której w szkołach pojawiają się wspomniane skrzyneczki zawierające darmowe podpaski i tampony dla uczennic. Różowe Skrzyneczki pojawią się teraz w ponad 200 szkołach w Krakowie, ale także w bursach, domach kultury oraz na basenach działających przy Krakowskim Szkolnym Ośrodku Sportowym. Wcześniej na umieszczenie 33 skrzynek we wszystkich szkołach zdecydowała się gmina Strzelin. Niedawno o umieszczeniu skrzyneczek w centrach obsługi mieszkańców zadecydowali również wrocławscy radni.

Badania pokazują, że ponad 20% dziewczynek w Polsce ze względu na brak dostępu do środków higieny osobistej opuszcza zajęcia w szkole, a 10% nie wychodzi w tym czasie z domu. Na razie nie wiadomo, czy polski Lidl przygotuje podobną akcję co sieć z Irlandii.

Źródło: Wiadomości Handlowe

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close