BankowośćDoradztwo biznesoweFinanse i ubezpieczeniaHandelŚwiat

Bitcoin będzie legalnym środkiem płatniczym w Salwadorze

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele przekazał, że w przyszłym tygodniu złoży ustawę, która uczyni Bitcoin legalnym środkiem płatniczym w tym kraju. Jeżeli projekt przejdzie przez parlament, to Salwador będzie pierwszym państwem w historii, którego władze podjęły taką decyzję. Bukele poinformował o swoich planach na konferencji Bitcoin 2021 w Miami.

Nayib Bukele przekazał, że rząd obecnie współpracuje z cyfrową firmą portfelową, Strike, w celu zbudowania nowoczesnej infrastruktury finansowej przy użyciu technologii bitcoin. Według polityka decyzja jego administracji przyczyni się do utworzenia nowych miejsc pracy i pomoże zapewnić integrację finansową.

Jack Mallers, założyciel i dyrektor generalny platformy płatności Strike, zaprezentował na konferencji nagraną wypowiedź prezydenta Salwadoru, w której przedstawił plany wykorzystania Bitcoina.

Mellers przekazał w emocjonalnym wystąpieniu, że decyzja prezydenta Salwadoru może przyczynić się do popularyzacji kryptowalut na świecie. Ponadto według niego “pomoże to uwolnić moc i potencjał Bitcoina dla codziennych przypadków użycia w otwartej sieci”. Przyniesie to także korzyści osobom prywatnym firmom i usługom sektora publicznego.

Jak przekonuje prezydent Salwadoru, ponad 70% społeczeństwa nie ma dostępu do konta bankowego, ani kart kredytowych. Z kolei przekazy pieniężne, które są wysyłane przez migrantów do kraju, stanowią aż 20% produktu krajowego brutto Salwadoru.

Wielkim problemem są usługi transferowe, które pożerają nawet 10% prowizji za transfery międzynarodowe. Dodatkowym problemem jest czas transferu, który trwa nawet kilka dni i często wymaga fizycznego odbioru.

Aby ustabilizować kwestie finansowe, Salwador zebrał zespół ekspertów, aby pomóc zbudować nowy ekosystem finansowy, oparty o Bitcoin, jako fundament bazowy. Nayib Bukele wyznał, że:

Mamy nadzieję, że ta decyzja będzie tylko początkiem tworzenia przestrzeni, w której czołowi innowatorzy będą mogli na nowo wyobrazić sobie przyszłość finansów. Potencjalnie może ona bowiem pomóc miliardom ludzi na całym świecie.

Ponadto polityk przekazał, że:

Bitcoin ma kapitalizację rynkową w wysokości 680 miliardów dolarów. Jeśli 1% z tego zostanie zainwestowany w Salwadorze, zwiększy to nasz PKB o 25%. Z drugiej strony, #Bitcoin będzie miał 10 milionów potencjalnych nowych użytkowników i najszybciej rozwijający się sposób na przekazywanie 6 miliardów dolarów rocznie w przekazach pieniężnych.

Elon Musk otrzymał pogróżki od grupy hakerów z grupy Anonymous

Tymczasem trzeba pamiętać, że Bitcoin, tak jak i inne kryptowaluty są podatne na działania rynkowe i spekulacyjne. Nieszczęsny prym w tym wiedzie Elon Musk, który w ostatnim czasie przechodził samego siebie. Nie pomogły w tym decyzje rządu Chin, które powoli dobijają rynek kryptowalut w tym państwie.

Chiny banują influenserów kryptowalutowych. Bitcoin znowu leci w dół

Wielu internautów zadawało sobie pytanie, czy miliarder będzie miał kłopoty przez swoje manipulacje rynkiem kryptowalut. Odpowiedź przyszła dość szybko, ponieważ do ostatnich spekulacji biznesmena zwrócili się hakerzy z grupy Anonymous.

W materiale filmowym (który w oryginalnie szybko został zdjęty z serwisu Youtube), haktywiści przekonują, że Elon Musk jest zwykłym manipulatorem, który wykorzystuję naiwność internautów i inwestorów.

W oświadczeniu przekonują, że:

Miliony inwestorów detalicznych naprawdę liczyły na to, że ich zyski z kryptowalut poprawią ich życie. Jest to coś, czego nigdy nie zrozumiesz, ponieważ urodziłeś się w skradzionym bogactwie południowoafrykańskiej kopalni szmaragdów apartheidu i nie masz pojęcia, jak wygląda walka dla większości pracujących ludzi na świecie.

‘Oczywiście, podjęli ryzyko na siebie, kiedy inwestowali, a każdy wie, aby być przygotowanym na zmienność w kryptowalutach, ale twoje tweety w tym tygodniu pokazują wyraźne lekceważenie wobec przeciętnej osoby pracującej.

‘Podczas gdy ciężko pracujący ludzie mają swoje marzenia zlikwidowane przez twoje publiczne temper tantrum, nadal kpisz z nich za pomocą memów z jednej ze swoich rezydencji o wartości miliona dolarów.

W przeszłości Anonymous udało się zakłócić systemy komputerowe prowadzone przez duże korporacje, w tym PayPal i Kościół scjentologiczny.

Salwador musi pamiętać o ryzyku związanym z kryptowalutami

W takim wypadku władze Salwadoru będą musiały wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia, które ochronią obywateli przed ewentualnymi manipulacjami giełdowymi. Niemniej jednak coraz więcej internautów zaczyna odwracać się od spekulantów, takich jak Elon Musk.

Być może zatem decyzja prezydenta Bukule sprawi, że kraj rozwinie skrzydła i będzie przykładem dla całego świata. Istnieje jednak ryzyko, że może być zupełnie inaczej.

Źródło: CNBC, Daily Mail, Reuters

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close