NaukaŚwiatTransportTurystykaZdrowie i medycyna

Fałszywe unijne certyfikaty COVID-19 kosztują pół tysiąca złotych

Unijne Certyfikaty COVID-19 stały się przepustką dla turystów w całej Europie. Dzięki nim można podróżować bez strachu o przymusową kwarantannę czy testy. Jednakże z różnych powodów nie każdy chce się szczepić, dlatego lukę znaleźli oszuści. We Włoszech policja ostatnio zatrzymała grupę oferująca podrobione certyfikaty. Podobne przypadki trafiają się na całym kontynencie europejskim.

Fałszywe certyfikaty COVID-19 są już dostępne na rynku

Jak informuje portal Euractiv, raptem tydzień temu włoska policja rozbiła szereg internetowych systemów oferujących sprzedaż fałszywych paszportów covidowych. Śledztwo wykazało, że tysiące osób chciało skorzystać z opcji zakupu dokumentu, który był możliwy do otrzymania poprzez aplikację Telegram. Przestępcy wykorzystywali aż 10 różnych kanałów, które połączono z anonimowymi kontami.

12. influencerów odpowiada za 65% fake newsów o COVID-19

Ceny certyfikatów COVID-19 wahały się od 110 euro  (ok. 500 zł) do 130 euro (ok. 590 zł) za pakiet “all inclusive”, potwierdzający zaszczepienie obydwiema dawkami. Płatność miała odbywać się poprzez przesłanie kryptowalut. Jak przekazał Gian Luca Berruti, szef jednostki policji podatkowej w Mediolanie:

Zarejestrowało się około 250 000 użytkowników, a stu próbowało wejść w interakcję ze sprzedającymi.

Funkcjonariusze potwierdzili, że znaleźli kilka podrobionych certyfikatów covidowych. Zawierają one fałszywe dane identyfikacyjne, specjalnie wygenerowany kod QR oraz numer partii pierwszej i drugiej dawki szczepionki.

Berruti przekazał, że policja zidentyfikowała kilku podejrzanych. Funkcjonariusz odmówił jednak ujawnienia dalszych szczegółów, ale ostrzegł przed konsekwencjami:

Chcemy wyjaśnić, że każdy, kto został znaleziony z tymi fałszywymi certyfikatami, ryzykuje ściganie za przestępstwa zagrożone karą do sześciu lat więzienia. Odpowiada bowiem za oszustwo i używanie fałszywych dokumentów.

Schemat został odkryty przy użyciu dwóch narzędzi sztucznej inteligencji, które pozwalają policji monitorować sieć w czasie rzeczywistym, a następnie wchodzić w interakcje jako potencjalni klienci.

Pastor mówił, że szczepionki to ludobójstwo. Zachorował na COVID-19

Rosjanie produkują fałszywe paszporty covidowe

Nie tylko włoska policja walczy z fałszerzami. Jak informuje Reuters, policja w Kaliningradzie zatrzymała pracowniczkę służby zdrowia, która zajmowała się tym procederem. Podejrzana, która była pracowniczką lokalnej przychodni, wystawiła dwadzieścia fałszywych certyfikatów. A zgodnie z rosyjskim prawem za to przestępstwo grozi kara więzienia. Co więcej, kobieta wylewała zawartość szczepionek do kanalizacji, aby pozbyć się “dowodów”.

Rosjanie inwestują w podrobione certyfikaty COVID-19 ze względu na niskie zaufanie do władz oraz ze względu na doniesienia o negatywnych skutkach szczepienia rosyjską szczepionką Sputnik V.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close