NaukaOchrona środowiskaPaństwoPolitykaŚwiatTechnologie

USA i UE zobowiązują się do 30% redukcji emisji metanu

UE i USA ograniczą emisje

Stany Zjednoczone i UE zobowiązały się w piątek do zmniejszenia globalnej emisji metanu o prawie jedną trzecią w ciągu następnej dekady, co eksperci ds. klimatu okrzyknęli jednym z najważniejszych kroków w kierunku wypełnienia porozumienia klimatycznego z Paryża. Obietnica została złożona, gdy sekretarz generalny ONZ António Guterres ostrzegł podczas ważnych rozmów klimatycznych ONZ przed „wysokim ryzykiem niepowodzenia” Cop26, które miały się odbyć w Glasgow w listopadzie tego roku.

Metan jest silnym gazem cieplarnianym, około 80 razy skuteczniej zatrzymującym ciepło w atmosferze niż dwutlenek węgla, a jego emisje w ostatnich latach wzrastają. Głównymi źródłami są produkcja gazu ziemnego i szczelinowanie, produkcja mięsa i inne formy rolnictwa. Pakt między Stanami Zjednoczonymi a UE wyznacza cel zmniejszenia globalnych emisji metanu o co najmniej 30% do 2030 r, w oparciu o poziomy z 2020 r. Jeśli zobowiązanie zostanie przyjęte na całym świecie, zmniejszy to globalne ocieplenie o 0,2°C do 2040 r. Świat już teraz jest o około 1,2°C gorętszy niż w czasach przedindustrialnych.

Boris Johnson powiedział, że Wielka Brytania będzie jedną z pierwszych, które przyłączą się do zobowiązania USA – UE w sprawie metanu, kiedy zostanie ono otwarte dla większej liczby sygnatariuszy na Cop26. Powiedział na spotkaniu światowych liderów z największych gospodarek w piątek:

W ciągu ostatnich 30 lat Wielka Brytania ograniczyła emisje metanu o około 60%. Metan ma dobre komercyjne zastosowania, można go używać do produkcji tkanin, można go używać do wytwarzania środków przeciw zamarzaniu. Aby świat mógł jutro zmniejszyć produkcję tego potężnego gazu cieplarnianego, jeśli tylko zechcemy.

Ogłoszenie zobowiązania było ważnym wydarzeniem przed Cop26. Tempo rozmów na Cop26 osłabło w ostatnich dniach, ponieważ opublikowano dwa raporty, które wykazały, że kluczowe cele rozmów były dalekie od wyznaczonego celu. ONZ opublikowała w piątek raport, w którym stwierdzono, że obecne deklaracje rządów krajowych dotyczące emisji spowodują… wzrost emisji o 16% w 2030 r., w porównaniu z poziomami z 2010 r., podczas gdy naukowcy ostrzegają, że emisje muszą w tym okresie spaść o 45%, aby utrzymać się w granicach 1,5°C.

 

Ograniczenie emisji przez UE i USA jest konieczne

OECD opublikowała również w piątek raport pokazujący, że finansowanie walki z ociepleniem klimatu – finansowanie ze źródeł prywatnych i publicznych, które przepływa z bogatego świata do krajów rozwijających się, aby pomóc im ograniczyć emisje i poradzić sobie ze skutkami ekstremalnych warunków pogodowych – spadło o około 20 miliardów dolarów, z poziomu długoterminowego celu w wysokości 100 miliardów dolarów rocznie.

Świat znajduje się na katastrofalnej ścieżce do 2,7°C. Istnieje duże ryzyko porażki Cop26. Oczywiste jest, że każdy musi wziąć na siebie swoje obowiązki. Potrzebujemy więcej ambicji w zakresie finansów, adaptacji i ograniczeń emisji… To kluczowa kwestia zaufania.

– powiedział António Guterres.

Dodał, że niepowodzenie w złożeniu silniejszych obietnic dotyczących emisji było „złamaniem obietnicy złożonej sześć lat temu, aby dążyć do celu 1,5°C, zawartego w Porozumieniu Paryskim”. Nieosiągnięcie tego celu ,,będzie mierzone masową utratą życia i środków do życia”. Jak powiedział Paul Bledsoe z Progressive Policy Institute w Waszyngtonie i były doradca ds. klimatu w Białym Domu Clintona, ograniczenie emisji metanu w znacznym stopniu przyczyniłoby się do osiągnięcia tego celu.

UE i Joe Biden zasługują na prawdziwe uznanie – to pierwszy konkretny krok na możliwej drodze do sukcesu na Cop26.

Według raportu ONZ z maja, ograniczenie metanu jest najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie tempa wzrostu temperatury na świecie i utrzymanie celu 1,5°C. Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu, światowy autorytet w dziedzinie klimatologii, wezwał także w sierpniu do „silnych, szybkich i trwałych redukcji metanu”. Według ONZ w zeszłym roku nastąpił rekordowy wzrost emisji metanu , pochodzących głównie z przemysłu paliw kopalnych, bydła i gnijących odpadów. Jednak ONZ odkryła również, że emisje metanu można zmniejszyć o prawie połowę do 2030 r. przy użyciu istniejącej technologii i przy rozsądnych kosztach.

Źródło: The Guardian

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close