GospodarkaPaństwoPolitykaŚwiatZdrowie i medycyna

Kanada: Trudeau pozostaje u władzy, ale liberałom brakuje większości

Trudeau przekombinował z wyborami

Partia Liberalna Justina Trudeau nieznacznie wygrała wybory w Kanadzie, ale nie udało jej się zdobyć większości mandatów. Jest to trzecie zwycięstwo Trudeau w wyborach federalnych, ale jego krytycy twierdzą, że wybory były stratą czasu. Przewiduje się, że Liberałowie zdobędą 158 miejsc, czyli mniej niż 170 miejsc potrzebnych do uzyskania większości, do której premiera Kanady dążył, ogłaszając przedterminowe wybory. Konserwatyści utrzymali swój status głównej opozycji i oczekuje się, że zdobędą około 122 mandaty.

Wciąż nie zostały policzone głosy, ale dziś wieczorem okaże się, że miliony Kanadyjczyków wybrały postępowy plan. Wybraliście rząd, który będzie walczył o was i będzie dla was pracował.

– powiedział Trudeau zwolennikom w Montrealu we wczesnych godzinach rannych we wtorek.

Wybory, które odbyły się podczas czwartej fali pandemii w Kanadzie, były najdroższe w historii kraju, kosztując około 600 mln dolarów kanadyjskich (470 mln dolarów amerykańskich). Prognozowane wyniki sugerują parlament uderzająco podobny do tego, który został wybrany zaledwie dwa lata temu w 2019 roku.

Wybory, w których Kanadyjczycy po raz drugi w ciągu dwóch lat poszli do urn, były powszechnie postrzegane jako próba zapewnienia sobie przez Trudeau większościowego rządu, a on sam starał się wyjaśnić, dlaczego kampania była konieczna. Liderka Partii Konserwatywnej Erin O’Toole zasugerowała, że była to strata czasu i pieniędzy.

Kanadyjczycy odesłali go z powrotem z kolejną mniejszością kosztem 600 milionów dolarów i głębszymi podziałami w naszym wielkim kraju.

– powiedział reporterom.

Sukces Sasina! Zapłacimy pół miliona euro dziennie za Turów!

Trudeau musi szukać koalicjanta

Justin Trudeau utrzymywał, że wybory dały nadchodzącemu rządowi jasny mandat do działania. Jednak w trakcie kampanii wyborczej nie udało mu się przekonać wyborców o potrzebie wyborów, które zbiegły się w czasie z rosnącą liczbą przypadków Covid-19, spowodowanych wariantem Delta. Oddzielnie był również wyśmiewany przez antyszczepionkowych protestujących na szlaku kampanijnym.

Podczas gdy nieuchronnie pojawią się pytania o polityczną przyszłość Trudeau, liberalny poseł Pablo Rodriguez powiedział dziennikarzom wczesnym wieczorem, że bez względu na wynik, ma “100% zaufania” do niego, jako lidera Partii Liberalnej.

I wszyscy członkowie partii również.

– dodał.

Lewicowi Nowi Demokraci (NDP), których lider Jagmeet Singh starał się dotrzeć do postępowych wyborców sfrustrowanych Liberałami, prawdopodobnie zdobyli niewielką liczbę miejsc. Liczenie głosów będzie kontynuowane w nadchodzących dniach, gdy urzędnicy wyborczy zliczą około miliona kart wyborczych oddanych w tych wyborach drogą pocztową, a obecne liczby mandatów nie zostały jeszcze sfinalizowane.

Dla konserwatystów wynik jest rozczarowaniem, ponieważ nowy lider partii Erin O’Toole, który startował z centrowym przesłaniem, starał się poszerzyć bazę poparcia. Podobnie jak w 2019 roku, partia wygrała głosowanie powszechne, ale system first-past-the-post – przyznający zwycięstwo kandydatowi z największą liczbą głosów w danym okręgu wyborczym – oznacza, że nie przełożyło się to na zdobyte mandaty.

Podczas gdy rządy mniejszościowe są powszechne w Kanadzie, koalicje są niezwykle rzadkie i Trudeau będzie musiał pójść na kompromis z partiami opozycyjnymi, aby uchwalać prawo. NDP prawdopodobnie będzie odgrywała główną rolę w nowym parlamencie i może pomóc liberałom przetrwać kluczowe głosowania nad wotum zaufania i przeforsować swoją politykę.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close