Lotnisko w Indiach otrzymało oznaczenie GAY. Włodarze się nie zgadzają

Indyjskie lotnisko Gaya otrzymało oznaczenie GAY, przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników (IATA). Decyzja ta spotkała się z oburzeniem lokalnych włodarzy, którzy żądają zmiany kodu ze względu na “ośmieszającą nazwę portu lotniczego”. W tej sprawie zebrał się nawet parlament, który wystąpił do organizacji z prośbą o zmianę nazwy. Jak zareagowała IATA?
Lotnisko Gaya otrzymała kod IATA, który został uznany za obraźliwy
Jak informuje serwis Simple Flying, parlamentarzyści w Delhi uznali, że kod lotniska Gaya jest niewłaściwy i chce jego zmiany. Wszystko dlatego, że Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników (IATA) przyznało lotnisku Gaya kod GAY. Indyjscy decydenci stwierdzili, że skrót ten jest “nieodpowiedni, niestosowny i żenujący”.
Wszystko dlatego, że Gaya w indyjskim stanie Bihar jest uznawane za “święte miasto”, do którego dorocznie przyjeżdżają pielgrzymki z całego kraju. Miejsce to znane jest ze wspaniałej świątyni Bodhgaya zbudowanej z XVIII wieku nad rzeką Falgu. Uważana jest również za miejsce, w którym Siddhartha Budda doznał oświecenia.
Ministry of Civil Aviation @MoCA_GoI’s tableau at this year's #RepublicDay2022 parade won the award of best tableau in the Central Ministries/Deptt category. It was the first time when CA ministry participated in the parade. (1/2) @JM_Scindia @MoCA_GoI @PIB_India @AmritMahotsav pic.twitter.com/zrk7BrNbjN
— Airports Authority of India (@AAI_Official) February 4, 2022
Czytaj również: Poznań: Muzyk odmówił zagrania w klubie gejowskim, bo “zabronił Jezus”
Rozmowy na ten temat trwają już od zeszłego roku, kiedy to Komisja ds. Przedsiębiorstw Publicznych (CoPU) zaleciła zmianę w swoim pierwszym sprawozdaniu złożonym w Parlamencie. Zaproponowano wówczas kod YAG, jednak nie jest to możliwe, ponieważ taki kod należy już do portu lotniczego Fort Frances w Kanadzie. Z kolei kod GYA należy do portu lotniczego Guayaramerín w Boliwii, dlatego również jego użycie nie wchodzi w grę.
Sprawę komplikuje również fakt, że IATA uznała, że roszczenia w tej sprawie są nieuzasadnione. Ponadto w oświadczeniu stwierdzono, że raz przyznanego kodu nie można zmienić.
Rather than celebrating the expansion of air travel across India, the application of the 3 digit code G.A.Y to refer to Gaya airport ends up becoming a trigger for homophobia. 😏 pic.twitter.com/wVjBJ2udwj
— Vishnu Som (@VishnuNDTV) February 8, 2022
Czytaj również: Indie: Aż 25% nowych pociągów może być zasilane energią słoneczną
Co istotne wszystkie porty lotnicze mają dwa zestawy kodów. Pierwszym z nich jest przyznawany przez IATA, czyli trzyliterowy kod literowy, służący do operacji rezerwacyjnych, odpraw bagażowych, wydawania kart pokładowych itd. Drugim kodem jest ICAO, który wydawany jest przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego. Kod ten ma cztery litery i oznacza lokalizację danego lotniska.