Biznesowi celebryciBusiness lifestyleGospodarkaHandelPrawo

Menedżer Coca-Cola Enterprises wziął prawie 2 miliony dolarów łapówek

Były kierownik Coca-Cola Enterprises brał łapówki

Były menedżer Coca-Cola Enterprises przyznał się do przyjęcia ponad 1,5 mln funtów (prawie 2 miliony dolarów) łapówki w zamian za pomoc faworyzowanym firmom w zdobyciu lukratywnych kontraktów. 56-letni Noel Corry dostarczał Boulting Group, Tritec Systems i Electron Systems poufne i wrażliwe dane od 2004 do 2013 roku. Dzięki temu firmy te miały przewagę nad rywalami w przetargach.

Corry otrzymał wyrok 20 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu, a firmy biorące udział w procederze zostały ukarane grzywnami. Były dyrektor Tritec Systems, 60-letni Gary Haines również otrzymał wyrok 20 miesięcy w zawieszeniu, a były kierownik kontraktu w firmie Boulting, 58-letni Peter Kinsella otrzymał wyrok 12 miesięcy w zawieszeniu. Wszyscy trzej zostali zobowiązani do wykonania 200 godzin nieodpłatnych prac społecznych.

Boulting Group – obecnie nosząca nazwę WABGS Ltd – została ukarana grzywną w wysokości 500 000 funtów, a dwie pozostałe firmy musiały zapłacić 70 000 funtów za niedopełnienie obowiązku zapobiegania łapówkarstwu. Corry, starszy menedżer inżynierii odpowiedzialny za identyfikację wykonawców usług elektrycznych dla rozlewni w Wielkiej Brytanii, został zmuszony do sprzedaży domu rodzinnego i oddania puli emerytalnej, aby spłacić Coca-Cola Enterprises Ltd. 1,7 mln funtów, gdy odkryto jego dziewięcioletni przekręt.

Czytaj też: Brytyjski gigant tytoniowy wynegocjował łapówkę dla prezydenta Zimbabwe

Coca-Cola Enterprises nic nie wiedziało?

Prokuratorzy twierdzą, że Corry otrzymywał płatności za “fikcyjne” kontrakty dla Coca-Cola Enterprises, za prace, które nigdy nie zostały wykonane, lub zlecał firmie zapłacenie więcej, niż wynosiła rzeczywista cena za pracę i otrzymywał różnicę. Corry otrzymał co najmniej 950 tys. funtów od firmy Boulting, która podobno zyskała 13 mln funtów, a firmy Tritec Systems i Electron Systems zapłaciły ponad 600 tys. funtów łapówek, zanim został odkryty i zwolniony. Sąd usłyszał, że łapówki dla Corry’ego pochodziły z firm fasadowych, które kontrolował za pośrednictwem członków rodziny, Trojan Ltd, Alpha Windows – należącej do jego szwagra – oraz Axial Partnership Ltd, w której był wspólnikiem.

Corry otrzymał również setki tysięcy funtów w ramach sponsoringu lub innych płatności na rzecz klubu piłkarskiego Droylsden FC, którego był prezesem. Organizował również drogie imprezy rozrywkowe za pośrednictwem firmy Sports Management UK Ltd., w tym jedną płatność w wysokości ponad 11 000 funtów za bilety sezonowe Manchesteru United, opłacone przez firmy, które faworyzował.

Corry przyznał się do pięciu zarzutów korupcji, Haines do dwóch zarzutów, a Kinsella do trzech zarzutów korupcji i trzech zarzutów zmowy łapówkarskiej. Firma WABGS przyznała się do niezapobiegania łapówkarstwu. Firmy Tritec Systems i Electron Systems przyznały się do korupcji i niezapobiegania łapówkarstwu. Alistair Dickson z CPS powiedział, że Corry stworzył “korupcyjną kulturę zamówień publicznych”, przyznając kontrakty firmom, których menedżerowie wyższego szczebla byli gotowi go przekupić. Stwierdził, że Coca-Cola Enterprises była “całkowicie nieświadoma” korupcji Corry’ego, ale dodał, że “firmy zamawiające powinny były wprowadzić środki zgodności, które zapobiegłyby płatnościom”.

Czytaj też: Stany Zjednoczone nakładają sankcje na bałkańskich polityków! Oskarżenia o destabilizację regionu

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close