HandelPrawoRynek pracyŚwiatZwiązki zawodowe

Pracownicy sklepu Apple utworzyli pierwszy związek zawodowy w USA

Pracownicy sklepu Apple chcą związku zawodowego

Pracownicy sklepu Apple w stanie Maryland zagłosowali za utworzeniem związku zawodowego, tworząc tym samym pierwszy związek zawodowy giganta technologicznego w Stanach Zjednoczonych. Pracownicy sklepu w Towson przegłosowali uchwałę 65-33, przy kilkunastu głosach wstrzymujących się. Po ogłoszeniu wyników grupa napisała na Twitterze: “Teraz świętujemy… jutro będziemy się dalej organizować”. Firma Apple poinformowała agencję prasową AFP, że odmawia komentarza na temat głosowania, które musi jeszcze zostać oficjalnie potwierdzone przez Krajową Radę Stosunków Pracy (NLRB) .

Jest to trzeci sklep Apple, który w tym roku rozpoczął działania związkowe, ale pierwszy, w którym udało się przeprowadzić głosowanie. Nowy związek zawodowy Apple Core – skrót od Coalition of Organized Retail Employees (Koalicja Zorganizowanych Pracowników Detalicznych) – wystosował w maju list otwarty do firmy Apple, w którym napisał, że jego oferta “dotyczy uzyskania przez pracowników praw, których obecnie nie posiadają”, ale nie chce “występować przeciwko kierownictwu ani wywoływać z nim konfliktu”.

Inne sklepy Apple, w Atlancie i Nowym Jorku, również podjęły kroki w kierunku utworzenia związków zawodowych. Pracownicy sklepu Apple w Atlancie odłożyli jednak planowany termin głosowania, a zaangażowany związek zawodowy – Communications Workers of America – zarzucił firmie działania antyzwiązkowe. Serwisy informacyjne twierdzą, że firma Apple wynajęła kancelarię prawną znaną z doświadczenia w dziedzinie związków zawodowych i przygotowała dla swoich zespołów kierowniczych “punkty do dyskusji”, które mają zniechęcić pracowników do zapisywania się do związków.

W kwietniu serwis Motherboard opublikował nagranie audio, na którym wiceprezes ds. sprzedaży detalicznej Deirdre O’Brien mówi pracownikom, że choć uznaje prawo do wstępowania do związków zawodowych, “to równie dobrze mogą do nich nie wstępować”.

Martwi mnie, co by oznaczało wprowadzenie innej organizacji w środek naszego związku, organizacji, która nie rozumie Apple i naszej działalności.

– mówił w ujawnionym nagraniu.

Czytaj też: Starbucks zwolnił pracowników, którzy chcieli założyć związek zawodowy

Związki zawodowe w USA

Pracownicy sklepu Apple w Towson mieli wsparcie wieloletniego związku zawodowego – Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników Przemysłu Maszynowego i Lotniczego. Jego przewodniczący, Robert Martinez Jr, pogratulował pracownikom Apple tego, co nazwał “historycznym zwycięstwem”.

Poświęcili się dla tysięcy pracowników Apple w całym kraju, którzy zwracali uwagę na te wybory. To zwycięstwo pokazuje rosnące zapotrzebowanie na tworzenie związków zawodowych w sklepach Apple i różnych branżach w całym naszym kraju.

– stwierdził.

Związki zawodowe są w USA mniej powszechne niż w wielu krajach europejskich, ale nadal podlegają ochronie prawnej. Utworzenie związku wymaga albo dobrowolnego uznania go przez firmę, albo zebrania przez pracowników podpisów co najmniej 30% pracowników, aby Krajowa Rada Stosunków Pracy (NLRB) mogła przeprowadzić formalne wybory.

Akcja związkowa w sklepie w Towson jest najnowszą z serii głośnych kampanii związkowych w USA. W grudniu, w wyniku udanej kampanii w Nowym Jorku, pracownicy Starbucksa założyli pierwszy od dziesięcioleci związek zawodowy w tej sieci kawiarni, co zapoczątkowało podobne kampanie w wielu sklepach tej firmy. Z kolei w kwietniu w Amazonie 55% pracowników nowojorskiego magazynu zagłosowało za związkami zawodowymi, choć Amazon kwestionuje wynik głosowania i domaga się jego powtórzenia.

Czytaj też: Związki zawodowe w USA cieszą się rosnącym poparciem społecznym

Źródło: BBC

Pracownicy Amazon wygrywają bitwę o utworzenie związku zawodowego

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close