Biznesowi celebryciBusiness lifestyleHandelInwestycjeKultura i sztukaMarketingNaukaPrawoŚwiat

Szkielet Gorgozaura sprzedany za 28 mln złotych! Naukowcy podzieleni…

Szkielet Gorgozaura sprzedany

Rzadki szkielet dinozaura został sprzedany w USA nieznanemu nabywcy za nieco ponad 6 mln dolarów (27,8 mln zł). Skamielina została odkryta w 2018 roku i należy do Gorgozaura, dalekiego krewnego Tyranozaura. Szkielet Gorgozaura został zaoferowany przez dom aukcyjny Sotheby’s i sprzedany na aukcji historii naturalnej w Nowym Jorku. Anonimowy nabywca będzie miał niepowtarzalną okazję nadać przydomek jednemu z niegdysiejszych szczytowych drapieżników.

Jest to jedyny okaz tego rodzaju, który został wystawiony na sprzedaż. Na całym świecie istnieje tylko 20 takich skamieniałości. Oczekiwano, że Gorgozaur przyciągnie oferty sięgające 8 mln dolarów (37,2 mln zł). Sprzedaż jest drugą w historii aukcją skamieniałego szkieletu dinozaura, wystawioną przez Sotheby’s. Pierwszy szkielet, należący do T-Rexa o pseudonimie Sue, został sprzedany do Field Museum w Chicago w 1997 roku za 8,36 mln dolarów (38,8 mln zł).

Gorgozaur przemierzał Ziemię około 77 milionów lat temu i, podobnie jak T-Rex, miał dużą głowę, usta pełne zakrzywionych ostrych zębów i małe dwupalczaste przednie kończyny. Choć był mniejszy od swojego kuzyna, był szybszy, bardziej zadziorny i miał silniejszą szczękę, zoptymalizowaną do “przecinania grubej skóry i wnikania głęboko w ciało ofiary”.

Czytaj też: Niecodzienna aukcja WOŚP. Uran dla Czeczenów z autografem Owsiaka

Naukowcom się to nie podoba

Wspomniany szkielet Gorgozaura został odkryty na prywatnej ziemi w amerykańskim stanie Montana. Ma 79 elementów kostnych, 3 metry wysokości i niemal 7 metrów długości. Chociaż pseudonim dla szkieletu nie został jeszcze oficjalnie ogłoszony, silnym pretendentem wśród internautów stał się „Wspaniały George”. Inne przedmioty z zakresu historii naturalnej wystawione na aukcję w czwartek to kompletny ząb T-Rexa, który sprzedano za nieco ponad 100 tys. dolarów (464 tys. zł), czaszka Triceratopsa, która została sprzedana za 661 500 dolarów (3 miliony złotych) oraz czaszka tygrysa szablozębnego.

Światowym rekordem pozostają skamieniałości dinozaurów sprzedane na aukcji internetowej prywatnemu nabywcy w 2020 roku za 31,8 mln dolarów (147,8 mln zł). Niektórzy eksperci są jednak zaniepokojeni sprzedażą szkieletów dinozaurów na rynku prywatnym.

Szkielet, taki jak ten, jest częścią naszego zbiorowego dziedzictwa naturalnego, śladem przeszłości Ziemi, który jest istotny dla nas wszystkich. Uważam, że wszystkie takie skamieniałości powinny trafić do użytku publicznego, gdzie mogą być badane i odwiedzane przez naukowców i szerokie grono innych ludzi.

– powiedział David Polly, profesor na Uniwersytecie Indiana i były prezes Towarzystwa Paleontologii Kręgowców.

Czytaj też: Zaufanie do nauki w Polsce spada

Źródło: BBC

Karty Pokemon sprzedane na aukcji za 100 tysięcy złotych!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close