PaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Putin ogłosił częściową mobilizację. Rosjanie planują ucieczkę z kraju

Putin ogłosił częściową mobilizację

Powiedzieć, że rosyjskie wojska nie radzą sobie podczas konfliktu na Ukrainie, to jak nic nie powiedzieć. Choć Władimir Putin zakładał, że “specjalna operacja wojskowa” potrwa tylko kilka dni, wojna toczy się już od 210 dni, a Rosja ponosi coraz większe straty. Postawiony pod ścianą prezydent Rosji musiał więc zareagować i ogłosił częściową mobilizację wojska. Oczywiście swojej decyzji nie argumentował blamażem działań obecnych wojsk, a wymyślił coś o potrzebie obrony ludności rosyjskiej na „wyzwolonych ziemiach”.

Mobilizacja dotyczyć będzie rezerwistów, a wszyscy obywatele, którzy zostaną zmobilizowani, otrzymają pełny status sił zbrojnych. Putin stwierdził, że Zachód pokazał, że nie chce pokoju między Ukrainą a Rosją. Dodał też, że Zachód pokazał, że jego celem jest zniszczenie Rosji i że próbował zamienić naród Ukrainy w mięso armatnie. Jak zwykle straszył również wielkim czerwonym atomowym guziczkiem.

Jeżeli integralność terytorialna naszego kraju jest zagrożona, w obronie Rosji i naszego narodu wykorzystamy wszelkie dostępne środki. To nie jest blef. Integralność terytorialna naszej ojczyzny, nasza niezależność i wolność zostaną zabezpieczone, powtarzam, wszelkimi dostępnymi nam środkami. Ci, którzy próbują nas szantażować bronią nuklearną, powinni wiedzieć, że przeważające wiatry mogą zwrócić się w ich kierunku.

– stwierdził władca Rosji.

Czytaj też: Córka rzecznika Putina znowu skarży się, że sankcje są “niesprawiedliwe”

Rosjanie już nie chcą wojny

Minister obrony Siergiej Szojgu potwierdził, że ​​do częściowej mobilizacji zaangażowani będą ci, którzy mają doświadczenie wojskowe. Szojgu powiedział, że zostanie powołanych około 300 000 osób. Putin i Szojgu, w swoich wystąpieniach bardzo mocno podkreślali, że mobilizacja jest wyłącznie częściowa.

Pod żadnym pozorem nie będą proszeni studenci ani poborowi do służby.

– podkreślił Szojgu.

Skąd taki nacisk na przekaz o częściowej mobilizacji? Powodem jest rosnące niezadowolenie wielu Rosjan, zwłaszcza młodych osób, którzy rozważają jak najszybsze opuszczenie kraju. Wojna, którą wielu Rosjan stara się w dużej mierze zignorować, dotyczyć będzie teraz dziesiątek tysięcy obywateli Rosji i ich rodzin.

Putin i jego minister obrony wysłali na śmierć dziesiątki tysięcy własnych obywateli, źle wyposażonych i źle kierowanych. Żadna ilość gróźb i propagandy nie może ukryć faktu, że Ukraina wygrywa tę wojnę, społeczność międzynarodowa jest zjednoczona, a Rosja staje się globalnym pariasem.

– napisał brytyjski sekretarz obrony Ben Wallac.

Na decyzję Putina zareagowała rosyjska giełda, która zanotowała gwałtowne spadki. Pojawiły się również doniesienia o wzroście sprzedaży biletów lotniczych w celu wyjazdu z kraju, a rekordy popularności w wyszukiwarce Google biją pytania Rosjan o to, jak uciec z kraju.

Czytaj też: Polska modernizuje armię. PGZ z nową umową od Koreańczyków

Źródło: BBC

Czy Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym i kto o tym decyduje?

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close