MediaŚwiatTechnologieTelekomunikacja

Indyjska rakieta wystrzeliła na orbitę kolejne satelity OneWeb

Satelity OneWeb już na orbicie

Londyńska firma satelitarna OneWeb wraca do gry, dzięki wystrzeleniu kolejnych 36 satelitów potrzebnych do utworzenia globalnego systemu szerokopasmowego internetu. Satelity OneWeb wzniosły się na rakiecie GSLV z wyspy Sriharikota w Indiach. Wysiłki OneWeb, aby wdrożyć swoją sieć telekomunikacyjną, zostały wstrzymane w marcu, kiedy to firma została zmuszona do zawieszenia korzystania z rosyjskich rakiet Sojuz.

Niedzielny lot podnosi liczbę firmowych satelitów znajdujących się obecnie na orbicie do 462. Jest to ponad 70% całkowitej liczby, którą firma potrzebuje, aby osiągnąć ogólnoświatowy zasięg dzięki konstelacji pierwszej generacji. Firma, której właścicielem jest częściowo rząd brytyjski, spodziewa się zakończyć prace w tej sferze w połowie przyszłego roku.

Geosynchronous Satellite Launch Vehicle (GSLV), największa i najwydajniejsza indyjska rakieta, wzniosła się z kosmodromu Satish Dhawan w stanie Andhra Pradesh w niedzielę rano. Wyładowanie wszystkich satelitów na wysokości 600 km zajęło półtorej godziny. Minie jednak kilka tygodni, zanim silniki jonowe na statkach kosmicznych przeniosą je na operacyjne, 1200-kilometrowe orbity polarne.

Czytaj też: Brytyjska firma satelitarna OneWeb użyje indyjskich rakiet

Niepewność w czasie wojny

Jeszcze w marcu sytuacja OneWeb wyglądała bardzo niepewnie. Plany firmy zostały pokrzyżowane przez wojnę na Ukrainie. Konflikt i wynikające z niego zachodnie sankcje wobec Rosji sprawiły, że firma straciła dostęp do rosyjskich rakiet Sojuz. Mając tylko dwie trzecie swoich satelitów na orbicie, firma musiała szybko podjąć działania, aby zapewnić sobie miejsce na innych nośnikach. Umowy zostały zawarte z amerykańskimi dostawcami rakiet SpaceX i Relativity Space oraz indyjską firmą New Space India Limited, komercyjnym ramieniem indyjskiej agencji kosmicznej Isro, która sprzedaje GSLV.

OneWeb już teraz oferuje szybkie łącza szerokopasmowe klientom beta powyżej 50 stopni na północ i południe. Dzięki nowym satelitom i wystrzeleniu kolejnych jeszcze w tym roku, zasięg rozszerzy się bliżej równika.

Musimy zdążyć z tymi startami, które robimy przed Bożym Narodzeniem, a to pozwoli nam włączyć usługę z 25 stopni na północ i 25 stopni na południe. Następnie do wiosny zakończymy rozwijanie konstelacji, co pozwoli nam uruchomić globalną usługę komercyjną do końca przyszłego roku.

– powiedział prezes OneWeb, Neil Masterson.

Ważną wiadomością od marca jest proponowana fuzja pomiędzy OneWeb i paryską firmą Eutelsat. Francuska firma obsługuje telekomunikacyjne statki kosmiczne znajdujące się wyżej na niebie, na tzw. orbicie geostacjonarnej, na wysokości 36 000 km. Jest jednym z największych na świecie dystrybutorów telewizji direct-to-home. Plan fuzji przechodzi obecnie przez proces zatwierdzania przez organy regulacyjne i organy ochrony konkurencji.

Czytaj też: Projekt PIAST: Wojsko Polskie zyska własne satelity szpiegujące

Źródło: BBC

OneWeb będzie latać na rakietach swojego konkurenta – SpaceX

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close