Biznesowi celebryciBusiness lifestyleMediaPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Edward Snowden dostał rosyjski paszport. To teraz na front? XD

Były pracownik CIA Edward Snowden dostał rosyjski paszport. 39-letni Snowden mieszka w Rosji od 2013 roku, aby uniknąć ścigania w USA po wycieku tajnych akt, które ujawniły ogromne krajowe i międzynarodowe operacje inwigilacji prowadzone przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego.

Edward Snowden dostał rosyjski paszport

Edward Snowden otrzymał rosyjski paszport po złożeniu przysięgi wierności krajowi, który chronił go przed władzami USA od 2013 roku. 39-letni Snowden, były współpracownik wywiadu, który ujawnił tajne dokumenty, otrzymał rosyjskie obywatelstwo na mocy rozkazu podpisanego we wrześniu przez Władimira Putina. Teraz prawnik Snowdena, Anatolij Kuczerena, przyznał, że mężczyzna otrzymał rosyjski paszport. Kuczerena powiedział, że Snowden jest “szczęśliwy” i że rosyjskie obywatelstwo uniemożliwi jego ekstradycję.

Oczywiście jest szczęśliwy i wdzięczny Federacji Rosyjskiej za swoje obywatelstwo – jest teraz pełnoprawnym obywatelem Rosji. A co najważniejsze, zgodnie z rosyjską konstytucją, nie można go wydać obcemu państwu.

– stwierdził prawnik.

Osoby otrzymujące rosyjskie obywatelstwo są zobowiązane przez prawo do przyrzeczenia “przestrzegania konstytucji i ustawodawstwa Federacji Rosyjskiej, praw i wolności jej obywateli, wypełniania obowiązków obywatela Federacji Rosyjskiej dla dobra państwa i społeczeństwa, ochrony wolności i niepodległości Federacji Rosyjskiej, lojalności wobec Rosji, oraz poszanowania jej kultury, historii i tradycji”.

Mówi się, że żona Snowdena, Lindsay Mills, również stara się o rosyjskie obywatelstwo. Mieszkają w nieujawnionym miejscu z dwoma synami, którzy urodzili się w Rosji. Decyzja zapadła w wyjątkowo niepomyślnym momencie, po inwazji Rosji na Ukrainę i późniejszym pogrążeniu się w międzynarodowej izolacji. Rosja zmobilizowała swoją ludność do wojny i zagroziła użyciem broni jądrowej w celu obrony terytorium, które zajęła na Ukrainie.

Czytaj też: Putin ogłosił częściową mobilizację. Rosjanie planują ucieczkę z kraju

Snowden zostanie zmobilizowany?

Snowden, który wcześniej krytykował Kreml za nieprzestrzeganie praw człowieka, nie skomentował publicznie inwazji tego kraju na Ukrainę. Przed wojną wielokrotnie wyrażał wątpliwości, czy Rosja rozpocznie wojnę, obwiniając media o “popychanie” konfliktu.

Po prostu straciłem pewność, że dzielenie się moimi przemyśleniami na ten konkretny temat jest nadal przydatne.

– napisał Snowden na Twitterze 27 lutego, trzy dni po tym, jak Rosja wysłała swoje wojska na Ukrainę.

Informacje o przyznaniu Snowdenowi obywatelstwa szybko doprowadziły do pojawienia żartów w mediach społecznościowych, że ten zostanie wkrótce wcielony do rosyjskiej armii, aby walczyć na Ukrainie w ramach ogólnokrajowej kampanii mobilizacyjnej.

Czy Snowden zostanie zmobilizowany?

– napisała Margarita Simonyan, redaktor naczelna państwowego nadawcy RT na swoim kanale w Telegramie.

Rosyjski prawnik Snowdena powiedział państwowej agencji informacyjnej Ria Novosti, że jego klient nie może zostać wcielony do służby, ponieważ nie służył wcześniej w rosyjskich siłach zbrojnych. Jak wszyscy wiemy, Rosja zawsze przestrzega prawa, a ogłoszona mobilizacja wcale nie okazała się traktowaniem własnych obywateli jak mięsa armatniego, wysyłanego na śmierć w imię ego Władimira Putina. Snowden zdecydowanie może zaufać Wielkiej Rosji. xD

Czytaj też: Rosjanie chcą uciec z kraju! Wykupili wszystkie bilety lotnicze

Źródło: The Guardian

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close