EnergetykaŚwiat

Co dalej z Nord Stream 2?

Rosja zdoła samodzielnie ukończyć gazociąg Nord Stream 2, jest tylko kwestia terminów – zapowiedział prezydent Władimir Putin.

Jego zdaniem realne jest zakończenie budowy i uruchomienie gazociągu do końca 2020 roku lub w pierwszym kwartale 2021 roku:

Mam nadzieję, że do końca bieżącego roku lub w pierwszym kwartale przyszłego roku praca będzie ukończona i gazociąg zacznie działać.

Powiedział Putin na konferencji prasowej po rozmowach z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Moskwie.

Angela Merkel oceniła, że Nord Stream 2 należy doprowadzić do końca, jednocześnie wyraziła przekonanie, że Niemcy i inne kraje europejskie zyskają na tym projekcie.

Pod koniec grudnia pisaliśmy o możliwym paraliżu całego projektu, czego skutkiem miały być amerykańskie sankcje nałożone na podwykonawców.
Czytaj więcej: Opóźnienia w budowie Nord Stream 2

Sankcje zostały przyjęte i natychmiast weszły w życie. Informacje o tym, że minie 30 czy 60 dni zanim zaczną obowiązywać były nieprawdziwe. Szwajcarska firma Allseas, której statek układał gazociąg po dnie Bałtyku najprawdopodobniej wstrzymała prace zanim jeszcze prezydent Donald Trump podpisał ustawę.

Wyjaśnił Thomas O’Donnell z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie.

Ekspert zastrzegł jednak, że ponieważ budowa została wstrzymana na tak późnym etapie istnieje pewne prawdopodobieństwo, że Rosjanie zdecydują się dokończyć ją sami. Jak się okazało miał on rację, bo na deklaracje Moskwy nie trzeba było długo czekać.

Źródło: money.pl

Tagi
Pokaż więcej

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close