PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: wiemy ile kosztuje unieważnienie ślubu kościelnego

Dzień dobry! Przebrnęliśmy przez biznesową prasę o poranku. Oto najważniejsze Poranne Plotki Biznesowe, czyli przegląd najważniejszych informacji ze  świata biznesu i gospodarki, dzięki któremu nie ominie cię żaden ważny news. Podejmujemy aktualne tematy. Dziś piszemy m.in. o cenie  unieważnienia ślubu kościelnego. Jest też dużo informacji bardziej istotnych dla biznesu i gospodarki.

Od dziś poluzowano kilka obostrzeń związanych z epidemią. Bo pamiętacie, że ona ciągle trwa? Co się zmieniło?

  • Nowy dystans społeczny to 1,5 metra, zakrywamy usta i nos po staremu,
  • Podwyższono limit publiczności na stadionach piłkarskich i żużlowych do 50 proc. pojemności trybun,
  • Otwarto dla publiczności hale sportowe we wskazanym 50-proc. limicie,
  • Na targach, wystawach, kongresach, konferencjach i spotkaniach  może przebywać 1 osoba na 2,5 mkw.  Są  to wydarzenia, na których liczba osób może być w pełni kontrolowana, a każdy uczestnik może być ewidencjonowany z imienia i nazwiska.

A PROPOS KONGRESÓW, TUTAJ  PRZYPOMINAMY TERMINY NAJWAŻNIEJSZYCH KONGRESÓW GOSPODARCZYCH

CZY HANDEL WRÓCI W NIEDZIELE? Wszystkie sklepy w niedziele znów będą czynne, a pracownikowi handlu mają przysługiwać dwie wolne niedziele w miesiącu – takie rewolucyjne zmiany znalazły się w projekcie ustawy przygotowanym przez pracodawców, którym wkrótce ma zająć się rząd i związkowcy. W ten sposób branża handlowa chce walczyć z finansowymi skutkami koronawirusa – do sprawy dotarł Fakt. Projekt  zakłada –  że zakaz handlu w niedziele miałby zostać zniesiony czasowo – w czasie epidemii i 180 dni po jego odwołaniu. Zakaz wciąż obowiązywałby jednak w niedziele, w które jednocześnie przypada święto. Projekt ustawy zakłada, że mimo zawieszenia zakazu handlu, pracownicy będą mieć zagwarantowane dwie niedziele w miesiącu wolne. Taka regulacja ma dotyczyć zarówno osób pracujących na umowę o pracę, jak i zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych.
https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/zmiany-w-handlu-w-niedziele-kiedy-zrobisz-zakupy/xf453es?
O POMYŚLE NIE CHCE NAWET SŁYSZEĆ ZWIĄZEK ZAWODOWY SOLIDARNOŚĆ…

Przemysł zaskoczył ekonomistów i analityków – pisze Obserwator Gospodarczy – Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w czerwcu tego roku produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 0,5 proc. w stosunku do czerwca ubiegłego roku i o 13,9 proc. wyższa w porównaniu z majem tego roku. Powyższe dane są dużym zaskoczeniem dla ekonomistów, gdyż wielu z nich prognozowało spadek produkcji sprzedanej i często były to prognozy za poziomie -6 proc. rok do roku. Jak się jednak okazało pojawił się niespodziewany wzrost.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/19-polska/1415-przemysl-zaskoczyl-ekonomistow-i-analitykow

W nocy poniedziałku na wtorek w Brukseli zakończył się trwający od piątkowego poranka szczyt unijny ws. budżetu UE i funduszu odbudowy. “Mamy porozumienie!” – napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Charles Michel  –   o sprawie donosi WNP.pl.
https://www.wnp.pl/finanse/szczyt-unii-europejskiej-porozumienie-po-90-godzinnych-negocjacjach,407927.html
PREMIER MORAWIECKI OGŁASZA SUKCES I MÓWI O BRAKU POWIĄZANIA PRAWORZĄDNOŚCI Z BUDŻETEM. EKSPERCI MÓWIĄ COŚ INNEGO.

ROZWODY – MODNY TEMAT. ZATEM PYTANIE NA DZIŚ:

ILE KOSZTUJE UNIEWAŻNIENIE ŚLUBU KOŚCIELNEGO?

Stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego to proces niełatwy, ale nie tak kosztowny, jak przedstawia się to w plotkach – pisze  Business Insider Polska – Zazwyczaj łączna kwota zamyka się w kilku tysiącach złotych, chociaż wiele zależy od konkretnej kurii i tego, czy osoba ubiegająca się o takie stwierdzenie wynajmie prawnika, czy zechce sama przejść przez cały proces. (…) Część kurii bowiem wymaga opłaty wstępnej przy składaniu pozwu, w wysokości ok. 100-300 zł. Jeśli powód dążenia do uzyskania stwierdzenia nieważności wymaga opinii psychologa, to do dokumentów należy takową załączyć. To kolejny koszt – konsultacja psychologiczna w tym zakresie kosztuje zwykle ok. 350-500 zł. Po złożeniu odpowiednich dokumentów, rozpoczyna się sam proces w sądzie biskupim. I tu pojawia się największa kwota: koszty sądowe, które wynoszą zwykle ok. 1500-2000 zł. Mogą jednak być wyższe lub niższe i są ustalane indywidualnie przez biskupa danej kurii. Nie ma centralnych ustaleń Episkopatu dotyczących wysokości tej opłaty.
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/ile-kosztuje-stwierdzenie-niewaznosci-slubu-uniewaznienie-slubu-koscielnego/ytrvbxy

UKRAIŃCY CO ROKU ZWIĘKSZALI POLSKI PKB O 0,5 PKT PROC. NA SZCZĘŚCIE PANDEMIA NIE SPOWODOWAŁA EXODUSU, CHOCIAŻ ZATRUDNIAMY ICH W POLSCE MNIEJ  – pisze w nowym raporcie NBP – Napływ imigrantów (głównie z Ukrainy) przyczynił się do podniesienia potencjału wzrostu polskiej gospodarki przeciętnie o ok. 0,5pp. w latach 2013-2018. (…) Następstwa epidemii COVID-19 nie spowodowały masowych powrotów imigrantów i związanych z nimi problemów z personelem w firmach. Zatrudnienie cudzoziemców w polskiej gospodarce zmniejszyło się pomiędzy lutym i majem 2020 prawdopodobnie o ok. 10%, głownie przez zablokowanie kolejnych przyjazdów do Polski osób, które musiały wrócić na Ukrainę.
https://www.nbp.pl/publikacje/migracyjne/imigranci-vii2020.pdf

TERAZ SPORT. Mimo pandemii koronawirusa, która przerwała rozgrywki PKO BP Ekstraklasy, jej kluby otrzymają znacznie więcej pieniędzy do podziału niż w poprzednim sezonie – przeczytamy w Onecie.  W sezonie 2018/19 kluby podzieliły między sobą 155 mln złotych. Teraz będzie to kwota o 70 milionów większa. Największym beneficjentem tego, że udało się dokończyć rozgrywki jest mistrz Polski – Legia Warszawa. Klub ze stolicy zgarnie najwięcej ze wszystkich klubów, bo ponad 31 mln zł. Zdobywca Pucharu Polski zgarnie 6,15 mln zł.
https://www.onet.pl/sport/przeglad-sportowy/ekstraklasa-legia-zarobila-najwiecej-na-dokonczeniu-sezonu/2qr9ftm,5e4c2379
ŻEBY TYLKO ZA TYMI PIENIĄDZMI ZWIĘKSZAŁ SIĘ POZIOM NASZEJ LIGI…

GIEŁDOWA SPÓŁKA KUPIŁA JACHT ZA 37 MLN ZŁ. W ODPOWIEDZI SPADŁ IM KURS NA GIEŁDZIE. TERAZ ZARZĄD SIĘ TŁUMACZY.  Jak pisze portal WNP.pl – Spółka ZPUE poinformowała w piątek, 17 lipca, że wzięła w leasing jacht Princess 30M 028 za 37 mln zł. Sprawa wzbudziła wielkie emocje wśród inwestorów. W poniedziałek kurs akcji spółki spadł o 8,9 proc. Teraz firma zajmująca się produkcją urządzeń dla elektroenergetyki tłumaczy, że jacht będzie używany to celów biznesowych i marketingowych.
https://www.wnp.pl/energetyka/jacht-za-37-mln-zl-zachwial-wycena-polskiej-firmy-zarzad-sazniscie-sie-tlumaczy,407954.html
ALE CO POPŁYWAJĄ TO ICH!

Kamil Durczok przygotowuje własny projekt medialny, który ma ruszyć we wrześniu. Z serwisem CzyzTak.pl Marka Czyża nie będzie na stałe związany. – Tylko jeśli dostałbym od niego zaproszenie jako gość do rozmowy – podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl. (…) Durczok odmówił podania bliższych szczegółów nowego projektu, tłumacząc, że jest na to zdecydowanie za wcześnie: – Mój projekt ma charakter autorski i powstaje niezależnie – przekazał Wirtualnym Miediom.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/kamil-durczok-nowy-projekt-medialny-na-czyztak-pl-goscinnie
I TO JEST DOPIERO PLOTKA. COŚ WIADOMO, ALE NIE WIADOMO CO DOKŁADNIE.

Google wprowadziło nowe zasady, w myśl których blokuje reklamy promujące wszelkie teorie spiskowe związane z koronawirusem i w efekcie gigant technologiczny nie będzie wypłacał pieniędzy za wyświetlanie takich reklam przez użytkowników – przeczytamy w IT Hardware. 
https://ithardware.pl/aktualnosci/google_walczy_z_teoriami_spiskowymi_kilka_miesiecy_po_wybuchu_covid_19-12826.html
I BARDZO DOBRZE!

Kolejnego lockdownu nie będzie – mówi w rozmowie z Business Insiderem Wicepremier Jadwiga Emilewicz.  
https://businessinsider.com.pl/firmy/koronawirus-w-polsce-kolejny-lockdown-minister-emilewicz-odpowiada/1rhktv6?

To nie były dobre lata dla pozycji Polski w międzynarodowych rankingach – pisze organizacja pozarządowa Forum Obywatelskiego Rozwoju – Indeksy i rankingi to popularne na całym świecie metody na przedstawienie różnych zjawisk, które pozwalają na porównania między państwami. Za większość z nich odpowiadają organizacje pozarządowe, które zazwyczaj co roku publikują wyniki swoich badań. Obejmują one m.in. takie wartości, jak praworządność, demokracja, prawa i wolności obywatelskie czy jakość rządów. W tych dziedzinach, od kilku lat obserwujemy systematyczny spadek Polski na tle innych państw Unii Europejskiej, co ma rzeczywisty wpływ na postrzeganie naszego kraju za granicą.
https://for.org.pl/pl/a/7865,komentarz-for-to-nie-byly-dobre-lata-dla-pozycji-polski-w-miedzynarodowych-rankingach
NIBY CZŁOWIEK WIEDZIAŁ, ALE JEDNAK SIĘ ŁUDZIŁ,  ŻE JEST TAK JAK MÓWIĄ W TVP.

Właściciele Allegro chcą, aby ich spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie już we wrześniu – informuje Reuters. Jeżeli plan się powiedzie, będziemy świadkami największego debiutu od lat. Właściciele Allegro chcą uzyskać ze sprzedaży części akcji od 2,3 do 3 miliardów dolarów. Przy obecnym kursie to od 9 do 11,7 miliarda złotych. W efekcie wycena całej spółki sięgnęłaby wówczas około 11 miliardów dolarów (43 miliardów złotych). Przy kapitalizacji na tym poziomie Allegro byłoby warte więcej niż obecny lider GPW, czyli CD Projekt (35,6 miliarda złotych). (…) Do tej pory największym debiutem polskiej spółki na GPW było pojawienie się na rynku w 2010 roku PZU.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/07/20/allegro-zadebiutuje-na-gpw-we-wrzesniu/

Już za tydzień odbędzie się premiera długo wyczekiwanego, polskiego samochodu elektrycznego. Projekt był jedną z obietnic wyborczych rządu Zjednoczonej Prawicy – pisze Wprost.pl – Spółka ElectroMobility Poland SA to firma założona przez czterech gigantów polskiej energetyki. Powstała w październiku 2016 roku jako inicjatywa czterech polskich koncernów – PGE Polska Grupa Energetyczna SA, Energa SA, Enea SA oraz Tauron Polska Energia SA. Wszystkie te firmy są właścicielami właścicielami właściwie całej polskiej energii – produkują ją, dystrybuują i sprzedają.
https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/10345917/tak-bedzie-wygladal-polski-samochod-elektryczny-mamy-wizualizacje-podano-tez-date-premiery.html

Tanie sklepy receptą na kryzys. Nadchodzą nowe sieci – pisze Rzeczpospolita – Wejście na nasz rynek rosyjskiego Mere potwierdza, że największy potencjał tkwi teraz w sieciach dyskontowych. Mają już 37 proc. rynku, w czasie pandemii pokażą, na co je stać. Sieć Mere od dwóch lat informowała o planach uruchomienia w Polsce ponad 100 sklepów. Choć momentami wydawało się, że nic z tego nie wyjdzie, to teraz wygląda na to, że wkrótce ruszy pierwszy sklep pod tą marką w Częstochowie, o czym „Rzeczpospolita” informowała jako pierwsza. To typowy tzw. hard dyskont: towary sprzedawane wprost z palet, bardzo ograniczony asortyment. Po latach podboju rynków wschodnich sieć ma już trzy sklepy w Niemczech, planuje kolejne jak również wchodzenie na inne rynki.
https://www.rp.pl/Handel/307209925-Tanie-sklepy-recepta-na-kryzys-Nadchodza-nowe-sieci.html
PYTANIE, CZY POLACY SĄ GOTOWI NA HARD ZAKUPY Z EUROPALET.

Od pizzy po naparstek krawiecki – zakupy bez ruszania się z domu robi już niemal 80 proc. Polaków.Bez wyjścia z domu zakupy nieco częściej robią mężczyźni niż kobiety – dominują młodzi. I tak: posiłki z dowozem zamawiają głównie ludzie do 34 lat – blisko połowa z nich co najmniej raz w tygodniu. Co czwarta osoba po 50. roku życia choć raz w tygodniu zamawia dania z restauracji. (…) Polacy są zgodni: usługi typu „zakupy z dostawą” jeszcze się upowszechnią, a wyzwaniem będzie szeroka oferta i możliwość spróbowania na dowóz nowych rzeczy. – Możliwość zamówienia czegokolwiek jest nowością na polskim rynku. Chcemy zapewnić użytkownikom dostęp do wszystkiego w mieście w ciągu godziny – mówi Rzeczpospolitej Maria Raszdorf z Glovo.
https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/307209926-Boom-na-zakupy.html

A PROPOS SPRZEDAŻY PRZEZ INTERNET.  Sprzedaż alkoholu przez internet wspomoże małych producentów i dystrybutorów alkoholi rzemieślniczych dotkniętych epidemią COVID-19 – uważają posłowie KP-PSL-Kukiz’15, autorzy projektu noweli ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jak podaje portal Dla Handlu – Projekt, który w połowie lipca trafił do wykazu prac sejmowych, ma – jak czytamy w jego uzasadnieniu – wspomóc kilka tysięcy podmiotów, np. producentów lokalnych cydrów, piw czy innych napojów alkoholowych, którzy w wyniku ustawowego zamknięcia restauracji oraz barów utracili możliwość sprzedaży swoich produktów.
https://www.dlahandlu.pl/e-commerce/wiadomosci/projekt-sprzedaz-alkoholu-przez-internet-wspomoze-producentow-alkoholi-rzemieslniczych,89648.html

GIEŁDA ROŚNIE KOLEJNY DZIEŃ. EURO 4,45. UNIVERSAL MARKETS, MY SAFE MARKET I PLATFORMA INWESTYCYJNA TRADING GRAPHS ZOSTAŁY WPISANE NA LISTĘ OSTRZEŻEŃ PUBLICZNYCH KOMISJI NADZORU FINANSOWEGO.  UWAŻAJCIE NA TE FIRMY.  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close