PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Gigantyczne kolejki przed przedszkolami; nauczyciele zastanawiają się, kiedy wróci nauczanie zdalne

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Dochody państwa nie odbudują się zbyt szybko, obawia się Rzeczpospolita. Ściągalność podatków w przyszłym roku ma być niższa niż przed pandemią. By realizować wszystkie wydatki, państwo znowu będzie musiało pożyczać. Wpływy podatkowe w przyszłorocznym budżecie państwa mają wynieść ok. 369 mld zł, czyli 15,6 proc. PKB. To nieco mniej niż w recesyjnym 2020 r. (15,7 proc.) i wyraźnie mniej niż w 2019 r., gdy sięgały 16,2 proc. PKB – wynika z projektów ustaw budżetowych na ten i przyszły rok.
https://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/308319889-Dochody-panstwa-nie-odbuduja-sie-zbyt-szybko.html
SPOKOJNIE, RZĄD POŻYCZY SOBIE PIENIĄŻKI I JAKOŚ TO SIĘ BĘDZIE KRĘCIĆ

Francja: w sierpniu liczba zakażonych na koronawirusa wzrosła o połowę, pisze Donal.pl.  Na świecie dotychczas odnotowano ponad 25 milionów zachorowań na koronawirusa. Na Covid-19 na całym świecie zmarło ponad 850 tysięcy osób. Guardian informuje, że we Francji liczba zakażeń koronawirusem w sierpniu wzrosła o 50 procent w porównaniu do danych z lipca. W sierpniu liczba zakażeń wyniosła w sumie 281025 osób. Z kolei w lipcu na COVID-19 zachorowało 187919 osób. Jeśli chodzi o dobowe wzrosty to w sierpniu średnio przybywało 3003 nowych zachorowań. W lipcu zaś średnio odnotowywano 746 przypadków na dobę.
https://www.donald.pl/artykuly/xvUfXJun/francja-w-sierpniu-liczba-zakazonych-na-koronawirusa-wzrosla-o-polowe
TYMCZASEM ZACZĄŁ SIĘ U NAS ROK SZKOLNY

Warren Buffett zrobił sobie prezent na 90. urodziny. Kontrolowana przez niego Berkshire Hathaway ogłosiła, że zainwestowała w największe japońskie firmy handlowe. Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui i Sumitomo to pięć czołowych japońskich spółek zajmujących się handlem szeroką gamą towarów. Określane jako „sogo shosha” firmy są jednym z symboli japońskiej gospodarki – w innych krajach handel odbywa się raczej poprzez przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w wąskich branżach. O japońskiej piątce głośno dziś jest ze względu na ostatnie posunięcie Warrena Buffetta.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/31/urodzinowa-inwestycja-buffetta-multimiliarder-idzie-w-handel/
NIE NO, JAK URODZINY, TO MOŻNA POSZALEĆ

Wyższe pensje i zasiłki, nowe ulgi! – Fakt opisuje nowe zmiany. Wyższe pensje dla nauczycieli. Zasiłek dla bezrobotnych w górę.  Zasiłek dla bezrobotnych w górę.  Więcej pieniędzy dla samotnych rodziców. Pensje minimalne w górę. Pensje minimalne w górę
https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/podwyzki-dla-nauczycieli-nowa-placa-minimalna-ciaza/n41g1eq
A COŚ DLA PRZEDSIĘBIORCÓW?

Krzysztof Czabański: media publiczne są dla wszystkich obywateli. – Są dla wszystkich, którzy myślą o polskiej racji stanu i jest dla nich ważne dobro publiczne. Chronią nas przed rządami pieniądza w dziennikarstwie – podkreślał w Polskim Radiu 24 przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.
https://polskieradio24.pl/130/5553/Artykul/2573930,Krzysztof-Czabanski-media-publiczne-sa-dla-wszystkich-obywateli
NO DOKŁADNIE, KAŻDY MOŻE SOBIE WŁĄCZYĆ I POSŁUCHAĆ

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Interia pisze o wypowiedzi Sławomira Broniarza. – Przed sekundą dostałem kolejny telefon, tym razem z Podkarpacia. Nauczyciele wyrażają przekonanie, że tydzień pouczymy, a potem przejdziemy na nauczanie hybrydowe czy zdalne. Mówią też, że nie mają komputerów, sieci, sprzętu, są jak dzieci we mgle – mówi Interii prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. – Anna Zalewska przynajmniej stwarzała pozory dyskusji i empatii. A Dariusz Piontkowski? Po co? Wychodzi z założenia, że jest ustawa o koronawirusie, więc nie musi nic konsultować – dodaje.
https://fakty.interia.pl/autor/lukasz-szpyrka/news-slawomir-broniarz-anna-zalewska-przynajmniej-stwarzala-pozor,nId,4702697
JAKOŚ TO BĘDZIE

Od jutra podwyżki dla nauczycieli. Minister Edukacji podpisał rozporządzenie, przekazuje Wprost. Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski podpisał dziś dokument zmieniający rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Jego głównym elementem są podwyżki dla nauczycieli, które wchodzą w życie 1 września.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10358364/od-jutra-podwyzki-dla-nauczycieli-minister-edukacji-podpisal-rozporzadzenie.html
DLA PIERWSZEJ DAMY TEŻ?

Trzaskowski: Awaria Czajki to wynik błędnej decyzji Lecha Kaczyńskiego. Rafał Trzaskowski przekonuje, że awaria Czajki to wina błędnych decyzji władz Warszawy z 2005 roku. To wtedy prezydentem stolicy był nieżyjący już Lech Kaczyński. Zdaniem Trzaskowskiego, za rządów Kaczyńskiego zapadła błędna decyzja o tym, by nie budować nowej oczyszczalni na lewym brzegu Wisły tylko rozbudowywać Czajkę.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/31/trzaskowski-awaria-czajki-to-wynik-blednej-decyzji-lecha-kaczynskiego/
WIADOMO, CO ZŁEGO TO NIE MY

Koronawirus w Sosnowcu: 40 minut stania przed przedszkolem – pisze Super Express. Przed Przedszkolem nr 44 w Sosnowcu ustawiła się ogromna kolejka, a wszystko to spowodowane jest pandemią koronawirusa i kwestiami bezpieczeństwami wprowadzonymi na ten czas. Rodzice czekają od niemal godziny na odprowadzenie dziecka do przedszkola. – Paranoja covidowa – mówią.
https://www.se.pl/slask/koronawirus-w-sosnowcu-ogromna-kolejka-przed-przedszkolem-paranoja-covidowa-aa-rBkn-4hGP-huHE.html
WITAMY W NOWEJ RZECZYWISTOŚCI

Kanclerz Merkel uwikłana w skandal finansowy, piszą Filary Biznesu. Angela Merkel powinna była wiedzieć o nieprawidłowościach w zbankrutowanej spółce Wirecard, kiedy w 2019 r. lobbowała w jej sprawie w Chinach – pisze w poniedziałek “Der Spiegel”. Rolę kanclerz w skandalu finansowym zbada komisja Bundestagu.
https://filarybiznesu.pl/kanclerz-merkel-uwiklana-w-skandal-finansowy/a5803
OJ, NIECIEKAWIE

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to

“Czajka” topi ruch Trzaskowskiego. Inauguracja odroczona? – zastanawia się Polskie Radio. Oczyszczalnia ścieków “Czajka”, w której doszło do kolejnej awarii, “topi” ruch prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Wszystko wskazuje na to, że 5 września nie będzie spotkania założycielskiego jego nowego ruchu i nie wiadomo, co dalej.
https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2573962,Czajka-topi-ruch-Trzaskowskiego-Inauguracja-odroczona
A JUŻ BYLI TAK BLISKO POKONANIA PISU!

Nastroje w polskim przemyśle gorsze niż miesiąc temu, stwierdza 300gospodarka. „To przykra niespodzianka”. W sierpniu wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu wyniósł 50,6 pkt., po tym jak w lipcu zanotował najwyższy poziom od dwóch lat – podała firma badawcza Markit. Według najnowszych wyników badań warunki gospodarcze w polskim przemyśle w sierpniu wciąż się poprawiały, lecz w wolniejszym tempie niż miesiąc wcześniej, kiedy wskaźnik wyniósł 52,8 pkt.
https://300gospodarka.pl/news/nastroje-w-polskim-przemysle-gorsze-niz-miesiac-temu-to-przykra-niespodzianka
BYLE OBYŁO SIĘ BEZ KOLEJNEGO LOCKDOWNU

Bezrobotni dostają wyższy zasiłek od 1 września, informuje Wprost. Ci, którzy już pobierają świadczenie oraz ci, którzy dopiero się rejestrują. Podwyżka zasiłku to część rozwiązań tarczy antykryzysowej. Rząd w ustawie o dodatku solidarnościowym podwyższył świadczenie. Przez pierwsze 3 miesiące dostaje się 1200 zł, a potem 942,30 zł. Dodatek solidarnościowy jest rozwiązaniem, które zostało wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10358632/od-dzis-zasilek-dla-bezrobotnych-jest-znacznie-wyzszy-o-ile.html
CIEKAWE ILU BĘDZIE BEZROBOTNYCH NA JESIENI

Sklepy straciły miliardy, pisze Rzeczpospolita. Sprzedaż odzieży i obuwia zmaleje w tym roku o 5,5 mld zł. Spadną też obroty w sklepach meblowych i budowlanych. Mimo to rząd nie chce słyszeć o luzowaniu zakazu handlu w niedzielę. – Powrót do niedziel handlowych wpłynąłby pozytywnie na pobudzenie dynamiki sprzedaży również w innych okresach i dałby możliwość szybszego odrabiania strat spowodowanych pandemią – mówi Anna Szmeja, prezes Retail Institute.
https://www.rp.pl/Handel/308319897-Sklepy-stracily-miliardy.html
ALE KIEDY ZNALEŹĆ CZAS NA SPOTKANIA Z RODZINĄ

To dane, które zaskoczyły nas pozytywnie; dobrze wróżą na II połowę roku, najtrudniejszego od początku transformacji ustrojowej – wskazała w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, komentując dane GUS. Dodała, że w całym 2020 r. PKB obniży się o 4 proc., informują Filary Biznesu. Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2020 r. spadł o 8,2 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 2,0 proc. rdr w I kwartale – podał Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej GUS podał w szacunkach flash, że w II kw. PKB spadł o 8,2 proc. rdr.
https://filarybiznesu.pl/dane-pozytywnie-zaskoczyly/a5801

Coś czujemy, że jutro wiele informacji będzie dotyczyło powrotu dzieciaków do szkół. Nowa rzeczywistość, nowe wyzwania. A jak sobie z tym wszystkim poradzimy?

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close