PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Sasin twierdzi, że demokracja kosztuje. Pytamy: A ile demokrację kosztuje Sasin?

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Jacek Sasin o 70 mln zł na wybory kopertowe: demokracja kosztuje – takim newsem wita nas Onet. Wicepremier i minister aktywów państwowych odpowiedzialny za przygotowanie wyborów korespondencyjnych 10 maja przekonuje, że miał do tego podstawę prawną. Jacek Sasin w rozmowie z TVN24 nie chciał ujawnić dokładnej sumy, jaką Poczta Polska wydała na ich organizację. – Demokracja kosztuje – skwitował.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/jacek-sasin-o-70-mln-zl-na-wybory-kopertowe-demokracja-kosztuje/b8bx4kd,79cfc278
CZYLI ORGANIZOWANIE NIELEGALNYCH WYBORÓW TO DEMOKRACJA?

Wiemy, ile kosztowała najbardziej kontrowersyjna instalacja w Polsce, Business Insider pisze o rzeźbie Jana Pawła II. Wiemy, ile kosztowała najbardziej kontrowersyjna instalacja w Polsce. Instalacja nie została postawiona na dziedzińcu Muzeum Narodowego na stałe, jest czasowa. Kosztowała 125 tys. zł. – Trudno rozpatrywać koszty publicznie realizowanych i wystawianych pomników w kategoriach wolnego rynku sztuki. Te dzieła są zamawiane u konkretnych artystów i to oni decydują, za jaką cenę są w stanie taki pomnik wykonać – komentuje koszt instalacji Agata Szkup, dyrektor Departamentu Sprzedaży w DESA Unicum.
https://businessinsider.com.pl/finanse/papiez-z-meteorytem-instalacja-zatrute-zrodlo-jerzego-kaliny-ile-kosztowala/7dghd37
TAKI PAPIEŻ JEST WART KAŻDEJ CENY

Rafał Ziemkiewicz od momentu przegłosowania tzw. piątki dla zwierząt nie jest zbyt łaskawy dla PiS. Prawicowy publicysta co i rusz komentuje najnowsze doniesienia o rekonstrukcji i gromi rządzącą partię, stwierdza Super Express. – Szaleństwo. Po prostu szaleństwo. PiS nawet tego nie policzył, pchając kolanem te kretyńską ustawę, bo Komendant zrobił z niej test lojalności wobec siebie (w teście zresztą, przypomnę, pp Budka i Czarzasty wygrali z Ziobrą i Gowinem) – napisał na Twitterze prawicowy publicysta i dodał hashtagi: #zdradapis #WiesZdradzona #5przeciwRolnictwu.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/ziemkiewicz-przejechal-sie-po-pis-szalenstwo-zdrada-aa-LU7E-f4ug-Gy5y.html
A LOJALNOŚĆ KOSZTUJE

PKW odrzuciło sprawozdanie finansowe Konfederacji przez… roll-up z poprzedniej kampanii. Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdania finansowe Partii Zieloni i Konfederacja za 2019 rok. Informacje o problemach Konfederacji podawał już kilka dni wcześniej dziennikarz Wprost Marcin Dobski, ale liderzy partii przekonywali, że są nieprawdziwe. Pojawiły się również groźby pozwu wobec dziennikarza. Teraz informacje potwierdził dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych Krzysztof Lorentz. W przypadku pozostałych partii sprawozdania zostały przyjęte, w części ze wskazaniem uchybień. Odrzucenie sprawozdania Konfederacji za 2019 rok uzasadniono tym, że jej komitet wyborczy „przyjął niedozwoloną przepisami Kodeksu wyborczego korzyść majątkową w postaci co najmniej jednego roll-upu innego podmiotu”.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/29/pkw-odrzucilo-sprawozdanie-finansowe-konfederacji-przez-roll-up-z-poprzedniej-kampanii/
JEDEN ROLL-UP MOŻE ICH KOSZTOWAĆ PONAD 20 MLN ZŁOTYCH, NIEŹLE

Podatek od deszczu obejmie domy jednorodzinne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, pisze Rzeczpospolita. Rząd chce głębiej sięgnąć do kieszeni Polaków, by mieć pieniądze na walkę z suszą. Tysiące właścicieli nieruchomości zapłaci podatek od deszczu. Dziś robią to nieliczni, głównie centra handlowe. To jeden ze sposobów rządu na walkę z suszą. Związek Miast Polskich (ZMP) oraz Unia Metropolii Polskich apeluje do rządu o wycofanie się z tej propozycji, bo danina uderzy mieszkańców po kieszeni oraz wydrenuje i tak już puste budżety samorządów.
https://www.rp.pl/Finanse/309299905-Podatek-od-deszczu-obejmie-domy-jednorodzinne-wspolnoty-i-spoldzielnie-mieszkaniowe.html
NASZ RZĄD SIĘ TAKIMI BŁAHOSTKAMI NIE PRZEJMUJE

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Długie zamykanie kopalń PGG. Taniej byłoby płacić górnikom dożywotnie postojowe, stwierdza Business Insider. Rząd uległ argumentacji górników i proces likwidacji branży węglowej będzie trwać jeszcze 29 lat. Z góry przewiduje się, że trzeba będzie do działalności kopalń dopłacać z kasy państwa. Pytanie, czy nie prościej byłoby płacić górnikom postojowe do emerytury nawet bez konieczności świadczenia pracy?
https://businessinsider.com.pl/firmy/restrukturyzacja-gornictwa-zamiast-utrzymywac-taniej-byloby-placic-gornikom-postojowe/7gb9z8b
RZĄD I GÓRNICY, DŁUGOLETNI ZWIĄZEK BEZ MIŁOŚCI

Polki straciły zasiłki przez tarczę, teraz nie mogą ich odzyskać. Ekspertka nie ma litości dla rządu, czytamy w Fakcie. Tarcza antykryzysowa okazała się dziurawa dla tysięcy kobiet, które w czasie pandemii zaszły w ciążę lub zostały mamami! Jeśli firmy, w których są zatrudnione, obniżyły im wynagrodzenia, teraz kobiety dostają zaniżone zasiłki. Rząd obiecał im wyrównania. Problem w tym, że tylko część pokrzywdzonych pań będzie mieć szanse na odzyskanie pieniędzy.
https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/zasilki-chorobowe-i-macierzynskie-matki-stracily-na-tarczy/qsfkk6y
LUDZIE DOSTALI SUPER TARCZĘ A TERAZ JESZCZE NARZEKAJĄ

O proteście lekarzy w Barcelonie pisze Rzeczpospolita. “Nie spałem od 24 godzin”. Ubrani w białe kitle lekarskie, fartuchy i maski chirurgiczne, hiszpańscy lekarze-rezydenci wyszli na ulice Barcelony 29 września domagając się poprawy warunków pracy w czasie, gdy Hiszpania mierzy się z drugą falą epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. – Pracujemy po 80 godzin w tygodniu, na 24-godzinnych zmianach – mówiła Clara Boter, 28-letnia lekarka-rezydentka. – Nasze kontrakty opiwają na 40 godzin w tygodniu, pracujemy za płacę podstawową – dodawała. Boter wyliczała, że lekarz-rezydent pracujący tyle co ona zarabia 960 euro miesięcznie.
https://www.rp.pl/Covid-19/200939982-Protest-lekarzy-w-Barcelonie-Nie-spalem-od-24-godzin.html
MOŻE WYŚLEMY IM DO POMOCY SZUMOWSKIEGO?

Czechy planują stan wyjątkowy. Blisko 2 tys. chorych, stwierdza Money.pl. 1965 osób zakażonych koronawirusem przybyło ostatniej doby w Czechach. Rząd naszych południowych sąsiadów jeszcze w środę ma zamiar wprowadzić stan wyjątkowy. Wszystko po to, by móc wprowadzać dodatkowe obostrzenia, które mają pomóc w zatrzymaniu wirusa. Mowa tu na przykład o ograniczeniach zgromadzeń czy limitach w galeriach handlowych.
https://www.money.pl/gospodarka/czechy-planuja-stan-wyjatkowy-blisko-2-tys-chorych-6559542829149056a.html
TO MOŻE BYĆ TRUDNA JESIEŃ

Rusza nowy program edukacyjny dla polskich szkół, czytamy w Filarach Biznesu. Przeciwdziałanie postępującym zmianom klimatycznym to nie tylko obszar zainteresowania rządów i biznesu, lecz również konsumentów. Dlatego też edukacja ekologiczna prowadzona już od najmłodszych lat może zaprocentować w przyszłości zmianą nawyków i tym samym ograniczeniem emisji. Dużą rolę w walce o czystsze powietrze odgrywa ciepłownictwo. Startujący właśnie program edukacyjny zainicjowany przez spółkę PGE Energia Ciepła ma pomóc uczniom szkół podstawowych zrozumieć, w jaki sposób powstaje ciepło, skąd bierze się energia elektryczna i jaki mają wpływ na klimat i ochronę środowiska. Szkoły mogą zgłaszać się do 8 października.
https://filarybiznesu.pl/rusza-nowy-program-edukacyjny-dla-polskich-szkol/a6297

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to

Ministerstwo ogłasza nowe obostrzenia. Mniej osób na weselach, informuje Onet. W strefach zielonych limit osób na weselach zostanie zmniejszony ze 150 do 100 osób. W strefach żółtych ta liczba zmieni się ze 100 na 75 – poinformował dzisiaj na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodatkowo w strefach czerwonych zostanie ograniczona działalność lokali gastronomicznych. Nowym obostrzeniem ma być ograniczenie działalności punktów gastronomicznych, barów i restauracji w strefach czerwonych. – Wiąże się to z tym, że kończy się sezon letni i w związku z tym imprezy będą przenosiły się do środka. Działalność będzie ograniczona do godz. 22. – powiedział szef resortu.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-w-polsce-nowe-obostrzenia-w-strefach-zoltych-i-czerwonych/xfvf17b,79cfc278
DOBRZE, ŻE JUŻ MIESIĄCE TEMU OPANOWALIŚMY PANDEMIĘ… A NIE, ZARAZ…

Elon Musk zadeklarował, że nie ma zamiaru szczepić siebie ani swojej rodziny, gdy szczepionka na COVID-19 stanie się dostępna. Miliarder jest przekonany, że ani on, ani jego dzieci, nie zachorują. Elon Musk został zapytany o szczepionkę na COVID-19 w podcaście „Sway” dziennikarki Kary Swisher. Wprost zapytała CEO Tesli, czy ma on zamiar szczepić się przeciwko koronawirusowi. Musk odpowiedział krótko: NIE. Jak wyjaśnił, ani jemu, ani jego dzieciom nie grozi COVID – chociaż nie rozwinął, co miał na myśli.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/29/kontrowersyjna-wypowiedz-muska-na-temat-szczepionki-na-covid-19/

Widoczne odbicie na kolei – głosi nagłówek Filarów Biznesu. Sierpień był najlepszym miesiącem na kolei od początku epidemii koronawirusa. Pociągami przewieziono 20,1 mln podróżnych i 18,8 mln ton towarów. Oznacza to najmniejsze od marca spadki, porównując rok do roku – poinformował dzisiaj Urząd Transportu Kolejowego. Z danych urzędu wynika jednocześnie, że w sierpniu z usług kolei skorzystało o 28,8 proc. mniej podróżnych niż rok wcześniej, kiedy to koleją podróżowało 28,3 mln pasażerów. Z kolei masa przewiezionych towarów sierpniu tego roku wyniosła 18,9 mln ton i była mniejsza o 3 proc. niż rok wcześniej, kiedy koleją 19,4 mln ton.
https://filarybiznesu.pl/widoczne-odbicie-na-kolei/a6295
WZROST ZACHOROWAŃ RACZEJ NIE BĘDZIE SPRZYJAŁ STATYSTYKOM

Debata prezydencka w USA. Jak reagują rynki finansowe? – zastanawia się Money.pl. Burzliwy i chaotyczny przebieg debaty prezydenckiej w USA nie sprzyja poprawie nastrojów na rynkach finansowych, ale pierwsza reakcja inwestorów jest dość zachowawcza. Giełdy są na niewielkim minusie. Dość stabilnie wyglądają notowania dolara. Faktycznie, indeks WIG20, grupujący największy spółki z GPW, w pierwszych minutach był pod kreską. Straty jednak nie były duże. Podobnie wygląda start sesji na innych najważniejszych parkietach Europy. Spadki dominują, ale nie przekraczają 1 proc.
https://www.money.pl/gielda/debata-prezydencka-w-usa-jak-reaguja-rynki-finansowe-6559529873218432a.html
ZOBACZYMY CO BĘDZIE PO WYBORACH

CD Projekt będzie pracować sześć dni w tygodniu, aby dotrzymać terminu. „Przeciwieństwo tego, w co sam wierzę” – czytamy we Wprost. Gracze na całym świecie czekają w tym roku przede wszystkim na jedną premierę. Chodzi o „Cyberpunka 2077” od warszawskiego studia CD Projekt RED. Okazuje się, że nie obędzie się bez kontrowersyjnego „crunchu”. Władze firmy przyznały, że do momentu wydania gry, czyli według obecnych informacji do 19 listopada, studio będzie pracowało przez sześć dni w tygodniu. Okazało się więc, że bardzo niechlubne zjawisko w świecie deweloperów gier i tym razem dosięgnęło CDP. Chodzi o tak zwany “Crunch”, czyli zjawisko kumulacji nadgodzin i eksploatowania pracowników w celu wywiązania się z terminów wydawniczych.
https://biznes.wprost.pl/technologie/gry/10371126/cd-projekt-bedzie-pracowac-szesc-dni-w-tygodniu-aby-dotrzymac-terminu-przeciwienstwo-tego-w-co-sam-wierze.html
JAK WIDAĆ PRZESUWANIE PREMIERY NIE POMOGŁO

Jackowi Sasinowi udało się osiągnąć coś niemalże niemożliwego. Po jego wypowiedzi ten człowiek irytuje nas jeszcze bardziej niż wcześniej. Niekompetencja to jedno, ale bezczelność to drugie. A zmieniając temat, mamy nadzieję, że ten Cyberpunk 2077 okaże się grą, na którą warto było tyle czekać.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close