PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: 8 lat temu mieliśmy basen narodowy, teraz będziemy mieli szpital – znak czasów?

Weekend przyniósł nam kolejne zakażenia, a co za tym idzie, również kolejne rządowe decyzje. Władza nie ma jednak na głowie wyłącznie pandemii, rolnicy także postanowili o sobie przypomnieć.

Na Stadionie Narodowym powstaje szpital tymczasowy, donosi Polsat News. – Chcielibyśmy, żeby pierwsze 250 łóżek było gotowych do przyjęcia pacjentów jeszcze pod koniec tego tygodnia, ale trzeba być bardzo ostrożnym, bo to jest trudne logistycznie wyzwanie – poinformował w Radiu Zet szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. W sumie w salach konferencyjnych stadionu ma stanąć 500 łóżek, w tym 50 tzw. OIOM-owych. – To nie jest szpital polowy. To jeden ze szpitali tymczasowych. W ostatnią sobotę premier wydał polecenie przygotowania pierwszego szpitala, który będzie zlokalizowany na Stadionie Narodowym. W kilku województwach trwają przygotowania do ewentualnego utworzenia kolejnych takich szpitali, będą to nadzorować wojewodowie – powiedział Dworczyk.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-10-19/tymczasowy-szpital-na-stadionie-narodowym-dworczyk-o-szczegolach/
BASEN NA NARODOWYM POWSTAŁ PRZYPADKOWO, TO CHOCIAŻ SZPITAL ZAPLANOWANO

Tarcze bez rozdawnictwa. Jak rząd pomoże firmom? – czytamy w nagłówku Rzeczpospolitej. Tylko branża fitness zatrudnia ok. 100 tys. osób i generuje 3–4 mld zł obrotów rocznie. W sobotę, podczas protestu w Warszawie, przedstawiciele sektora apelowali do rządu, by nie nakładał tak ostrych restrykcji, a jeśli już, to aby wprowadził również tarcze osłonowe. Rząd pracuje nad taką pomocą. Wznowiono posiedzenia gospodarczego sztabu kryzysowego, w którego skład wchodzą m.in. premier, minister finansów i prezes Narodowego Banku Polskiego. Piotr Müller, rzecznik rządu, informował, że zostanie przygotowany system wsparcia ze szczególną ochroną miejsc pracy dla przedsiębiorców z tych branż, które mają ograniczone możliwości dochodowe w wyniku pandemii i kolejnych restrykcji. – To dobra informacja – komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federa.
https://www.rp.pl/Gospodarka/310189942-Tarcze-bez-rozdawnictwa-Jak-rzad-pomoze-firmom.html
ZOBACZYMY, JAK SILNY LOCKDOWN WJEDZIE TYM RAZEM

Biznes ma dość “strzałów w kolano”. Bierze sprawy w swoje ręce – pisze Business Insider. Branża hotelarska, gastronomiczna i cateringowa (tzw. horeca) zawiązała pierwszy raz w historii specjalny sztab kryzysowy. Jego zadaniem jest przygotowanie projektów funkcjonowania w czasie pandemii – dowiedział się Business Insider Polska. Dlaczego przedsiębiorcy są zmuszeni podejmować takie działania? – Po raz kolejny strzelamy w kolano branży, która jest już na kolanach, lokale zamykają się jeden po drugim – komentuje działania rządu w sprawie COVID-19 Jacek Czauderna, prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej.
https://businessinsider.com.pl/firmy/sztab-kryzysowy-w-branzy-gastronomicznej-i-hotelarskiej/lzzmtn6
DRUGI LOCKDOWN OSTATECZNYM CIOSEM DLA BRANŻY?

Pandemia dobija firmy. Dokładniej lewe zwolnienia, stwierdza Fakt. Ten rok przyniósł wyzwania dla przedsiębiorstw każdej wielkości, nie omijając także sektora małych i średnich firm, które dominują w Polsce. Przedsiębiorcy informowali wprost, że otrzymane dotacje zapewnią im płynność na kilka miesięcy do przodu. Ten czas właśnie minął, a w sektorze MŚP zaczyna brakować rąk do pracy. Firmy tracą płynność finansową, a do pracowników zakażonych oraz przebywających na kwarantannie dołączają również zdrowi na „L4”. Dane szacunkowe Conperio Indeks za 2020 rok wskazują 2,5 krotny przyrost nieuczciwych zwolnień względem analogicznego okresu w roku ubiegłym.
https://www.fakt.pl/pieniadze/biznes/fala-nieuczciwych-zwolnien-lekarskich/4cl544t
NO I BRAKUJE RĄK DO PRACY

Rolnicy z AgroUnii rozrzucili obornik przed domami posłów PiS. „Nie głos prezesa, a głos społeczeństwa jest ważny!” – donosi Wprost. Rolnicy z AgroUnii w niedzielę rano rozrzucili obornik przed domami posłów Prawa i Sprawiedliwości, o czym poinformowali za pośrednictwem Facebooka, zamieszczając jako dowód zdjęcia. „Nie ma i nie będzie pobłażania dla nikogo! Społeczeństwo w końcu dochodzi do głosu” – podkreślają we wpisie na Facebooku rolnicy. Na zamieszczonych nagraniach widać, jak przed domami polityków Prawa i Sprawiedliwości – Kazimierza Gwiazdowskiego, Zbigniewa Babalskiego oraz Piotra Polaka, pojawiły się ciągniki z przyczepami pełnymi obornika. Nieczystości następnie znalazły się na chodnikach przed posiadłościami posłów.
https://www.wprost.pl/kraj/10378222/rolnicy-z-agrounii-rozrzucili-obornik-przed-domami-poslow-pis-nie-glos-prezesa-a-glos-spoleczenstwa-jest-wazny.html
I WARTO BYŁO PRZEPYCHAĆ TĘ „PIĄTKĘ DLA ZWIERZĄT”?

Pamiętacie protest antycovidowy w polskich miastach? W Czechach był podobny, ale tam było ostrzej

Ponad dwa tysiące ludzi zgromadziły się na rynku w Pradze, na demonstracji przeciwko wprowadzanym przez rząd obostrzeniom, poinformowała Rzeczpospolita. Protestujący nie zastosowali się do wytycznych, a po rozwiązaniu demonstracji część z nich zaatakowała policjantów. Funkcjonariusze użyli m.in. armatek wodnych. Starcia trwały około godzinę. Rannych w starciach zostało co najmniej dziewięciu demonstrantów, ale obrażenia odnieśli także funkcjonariusze. Profesjonalizm policji pochwalili premier Andrej Babiš i minister spraw wewnętrznych Jan Hamáček.
https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/201019353-W-Pradze-starcia-przeciwnikow-obostrzen-z-policja-Sa-ranni.html
NASI CHOCIAŻ NIE RZUCALI RACAM I KAMIENIAMI W POLICJĘ

Edyta Górniak też udostępnia antysemicką grafikę, celebrytkę skrytykował portal jewish.pl. Piosenkarka Edyta Górniak również – podobnie jak Marcin Najman – podzieliła się w mediach społecznościowych grafiką łączącą Żydów z epidemią koronawirusa. Grafika przedstawia tradycyjnego Żyda z pejsami, liczącego złote monety. Opatrzona jest dopiskiem: “Żyd pyta Żyda, kiedy skończy się epidemii. – Icek, bądź mądry. Poważni ludzie zainwestowali poważne pieniądze. Jak zarobią, to się skończy”. Edyta Górniak umieściła na grafice własne komentarze: “także tak Kochani” i “no comment”.
https://jewish.pl/pl/2020/10/17/edyta-gorniak-tez-udostepnia-antysemicka-grafike/
TAKŻE TAK KOCHANI…

Osiem milionów Amerykanów z powodu Covid-19 żyje w ubóstwie, stwierdzają Filary Biznesu. Od maja liczba Amerykanów żyjących w ubóstwie wzrosła o osiem milionów. Wzrost wskaźników ubóstwa nastąpił, gdy ustała pomoc Waszyngtonu dla ludzi, którzy z powodu koronawirusa stracili pracę lub musieli zamknąć swoje firmy. Według amerykańskiego Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej czteroosobowa rodzina zarabiająca do 26 200 dolarów rocznie żyje poniżej granicy ubóstwa. Naukowcy z Uniwersytety Columbia szacują całkowitą liczbę ludzi w USA żyjących w ubóstwie na 55 mln. Włączają w to 8 mln dotkniętych biedą od maja. Zgodnie z badaniem Columbia University wzrost wskaźników ubóstwa nastąpił po tym, kiedy ustała pomoc rządu dla ludzi, którzy z powodu koronawirusa stracili pracę lub musieli zamknąć biznesy.
https://filarybiznesu.pl/osiem-milionow-amerykanow-z-powodu-covid-19-zyje-w-ubostwie/a6621
TRUMP STWIERDZI, ŻE TO WINA CHIN

Rząd przez przypadek zakazał organizacji kongresów i targów… w formie online. Jak informuje Stowarzyszenie Niskie Składki, Rada Ministrów za pomocą nowych rozporządzeń wprowadziła w strefie czerwonej całkowity zakaz organizacji kongresów i targów. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zakaz dotyczy również organizacji wydarzeń w formie online. Jak informują Niskie Składki, przepisy te wynikają bezpośrednio z rozporządzeń Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. i z dnia 16 października 2020 r. Pierwsze z nich wprowadzało w strefie żółtej możliwość organizacji targów, wystaw, kongresów, konferencji i spotkań, o ile widzowie i klienci przestrzegali zaleceń epidemicznych, czyli zakrywali usta i nos lub przestrzegano zaleceń o zachowaniu odległości. W przypadku strefy czerwonej obowiązywał natomiast całkowity zakaz organizacji targów, wystaw, kongresów, konferencji i spotkań. Drugie rozporządzenie trochę zmieniło te przepisy.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/18/rzad-przez-przypadek-zakazal-organizacji-kongresow-i-targow-w-formie-online/
PRZEZORNY ZAWSZE UBEZPIECZONY

Firmy walczą o przetrwanie. Ruszają rozmowy z rządem, informuje Business Insider. W poniedziałek rząd ma rozmawiać z branżą fitness, weselną i handlową – wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Z informacjami przekazanych przez resort rozwoju, pracy i technologii wynika, że w poniedziałek o godz. 12.30 dojdzie do spotkania strony rządowej z przedstawicielami branży weselnej, o godz. 13.45 – z przedstawicielami branży fitness, a o godz. 18 – z przedstawicielami branży handlowej.
https://businessinsider.com.pl/firmy/branza-fitness-weselna-i-handlowa-licza-na-pomoc-rzadu/c6lzm9d
OBY TO BYŁY OWOCNE ROZMOWY

Tymczasem mamy dobrą wiadomość dla frankowiczów

Wyrok TSUE uruchomił lawinę procesów. Frankowicze wygrywają 88 proc. spraw w sądach, piszą Filary Biznesu. Ubiegłoroczny wyrok TSUE szerzej otworzył frankowiczom drogę do dochodzenia swoich praw przed sądem. – Sędziowie rzeczywiście zaczęli unieważniać umowy w całości albo klauzule niedozwolone. Robi to wielu sędziów, którzy jeszcze dwa lata temu nie byli do końca przychylni frankowiczom – mówi radca prawny Jędrzej Jachira. Jak dotąd 88 proc. spraw w sądach I instancji zakończyło się korzystnie dla kredytobiorców, a na wokandę trafia coraz więcej spraw, do czego przyczynia się też wzrost kursu szwajcarskiej waluty. – Im droższy frank, tym więcej decyzji frankowiczów o skierowaniu sprawy do sądu – mówi.
https://filarybiznesu.pl/wyrok-tsue-uruchomil-lawine-procesow-frankowicze-wygrywaja-88-proc-spraw-w-sadach/a6627
CZYLI WARTO BYŁO IŚĆ NA WOJNĘ Z  BANKAMI

Blisko połowa firm ma już procedury dotyczące pracy zdalnej, ale ochrona danych kuleje, stwierdza Polskie Radio. Prawie połowa firm, która wysłała pracowników do pracy zdalnej, opracowała odpowiednie procedury na tę okoliczność. Jednakże wielu pracujących zdalnie nie wie, jak zabezpieczać dane osobowe – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów i serwisu ChronPESEL.pl.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2604106,Blisko-polowa-firm-ma-juz-procedury-dotyczace-pracy-zdalnej-ale-ochrona-danych-kuleje
CYBERBEZPIECZEŃSTWO TO PODSTAWA

Warszawa: Pobił motorniczą i złamał jej nogę, bo zwróciła mu uwagę, że nie ma maseczki. Zazwyczaj takie antypandemistów ograniczały się do kłótni albo zrobienia rozróby w sklepie. Niestety przeciwnicy maseczek zdają się radykalizować. Przekonała się o tym motornicza jednego ze stołecznych tramwajów. Do zdarzenia doszło w sobotę rano na przystanku przy Dworcu Centralnym, w tramwaju linii nr 25. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez warszawską policję, motornicza wyszła z kabiny, by zwrócić uwagę trzem podróżującym osobom, że nie mają zasłoniętych ust i nosa, a w myśl obowiązującego prawa związanego z pandemią koronawirusa mają taki obowiązek. Za zwrócenie uwagi pasażerom kobieta została dotkliwie pobita przez jednego z nich. Jak poinformowała rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka w wyniku pobicia doszło między innymi do złamania nogi kobiety.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/10/17/warszawa-pobil-motornicza-i-zlamal-jej-noge-bo-zwrocila-mu-uwage-ze-nie-ma-maseczki/
AŻ SZKODA STRZĘPIĆ RYJA

Szczecin w przeciwieństwie do wielu polskich miast obniża ceny biletów na komunikację, informuje Obserwator Gospodarczy. Większość dużych miast takich jak Gdańsk, Rzeszów, czy Poznań, które istotnie odczuły zmiany w podatku PIT postanowiło podnieść m.in. ceny biletów, tak by znaleźć środki na utrzymanie komunikacji miejskiej. Wyjątkiem jest jednak Szczecin. Szczecin ogłosił się wiosną przyszłego roku w życie wejdzie nowa taryfa biletowa. Na mocy zmian bilety będą jeszcze tańsze niż dotychczas, a należy zwrócić uwagę, że ceny biletów nie ulegały podwyżce od 2012 roku. Ceny biletów okresowych mają spaść od 10 do nawet 25 proc. I tak oto bilet normalny miesięczny na 1 linię pospieszną będzie kosztował 80 zł wobec 106 złotych wcześniej.
https://obserwatorgospodarczy.pl/transport-i-infrastruktura/61-transport-publiczny/1581-szczecin-w-przeciwienstwie-do-wielu-polskich-miast-obniza-ceny-biletow-na-komunikacje
CZYLI DA SIĘ

Kiedy pierwszy lot na Marsa? Elon Musk zdradził datę – czytamy we Wprost. – Jestem przekonany, że pierwszy lot orbitalny Starshipa odbędzie się w przyszłym roku – powiedział Elon Musk w rozmowie z CNET. – Prawdopodobieństwo, że i statek i pierwszy etap rakiety, uda się odzyskać oceniam na 50-60 proc. Myślę, że stracimy parę rakiet, zanim uda nam się dopracować wszystko do perfekcji – dodał założyciel SpaceX. Jednocześnie zaznaczył, że ma nadzieję, że da się nie stracić żadnego boostera (pierwszy etap rakiety, który pozwala wynieść pojazd na orbitę). Taka strata byłaby wyjątkowo kosztowna, gdyż Falcon Superheavy, czyli booster, który będzie służył do wystrzelenia Starshipa będzie wyposażony w aż 28 silników.
https://www.wprost.pl/kosmos/10378395/kiedy-pierwszy-lot-na-marsa-elon-musk-zdradzil-date.html
W CIEKAWYCH CZASACH PRZYSZŁO NAM ŻYĆ

Poprzedni tydzień obfitował w pokaźną ilość zdarzeń. Czy ten będzie podobny? Przekonamy się już wkrótce. Dziś +7482 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close