PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Kolejne 2 miliardy dla TVP i Polskiego Radia w 2021. Kwoty są w projekcie ustawy budżetowej

Lubicie programy dostępne w Telewizji Publicznej? Martwicie się, że przez pandemię mogą zniknąć z anteny? Spokojnie, na szczęście znalazły się pieniądze!

Tarcza finansowa 2.0. Nawet 40 mld zł, ale nie dla wszystkich, stwierdza Rzeczpospolita. Bezzwrotne dotacje, najbardziej cenione przez biznes, mają płynąć do przedsiębiorstw już od stycznia 2021 r. Cieszyć się mogą firmy działające w nielicznych wskazanych przez rząd branżach. To tarcza finansowa 2.0, czyli 35–40 mld zł dla prawie 40 wybranych branż (dokładnie dla 38). Są wśród nich: gastronomia, hotelarstwo, część handlu (głównie targowiskowego), kultura (m.in. kina, teatry, muzea, parki rozrywki), turystyka, sport (m.in. kluby fitness), transport pasażerski, targi i konferencje.
https://www.rp.pl/Gospodarka/311269892-Tarcza-finansowa-20-Nawet-40-mld-zl-ale-nie-dla-wszystkich.html
CZĘŚĆ Z TYCH BRANŻ TAK CZY SIAK ROZWAŻA PROTESTY

500 poprawek do budżetu na 2021 r. Posłowie za ograniczeniem wydatków Sejmu, Senatu i Kancelarii Prezydenta RP, pisze Business Insider. Sejmowa komisja finansów publicznych rozpatrzyła w czwartek 500 poprawek do projektu budżetu na 2021 r. Posłowie opowiedzieli się za ograniczeniem w przyszłym roku wydatków m.in. kancelarii Sejmu i Senatu, Kancelarii Prezydenta RP oraz instytucji sądowych i przesunięciem ponad 250 mln zł na ogólną rezerwę budżetową Rady Ministrów. Sejmowa komisja finansów publicznych rozpatrzyła 500 poprawek do projektu budżetu na 2021 rok. Do rozpatrzenia zostało jeszcze ponad 200 wniosków.
https://businessinsider.com.pl/polityka/budzet-2021-500-poprawek-do-projektu-ustawy-ograniczenie-wydatkow/fr27714

TVP i Polskie Radio mają dostać w 2021 r. do 1,95 mld zł rekompensaty z budżetu państwa, informują Wirtualne Media. Telewizja Polska, Polskie Radio i regionalne rozgłośnie publiczne w przyszłym roku dostaną do 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej z budżetu państwa – zakłada rządowy projekt ustawy budżetowej. W rządowym projekcie ustawy budżetowej na 2021 rok, którym w czwartek zajmowała się sejmowa Komisja Finansów Publicznych, pkt 4 art. 8 stanowi, że „upoważnia się Ministra Finansów do przekazania, na polecenie Prezesa Rady Ministrów, wydane w związku z wnioskiem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2021 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień”.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/media-publiczne-maja-dostac-do-1-95-mld-zl-rekompensaty-w-2021-roku-zaklada-to-projekt-ustawy-budzetowej
I TAK JESZCZE PARĘ LAT

“Pozamykać furtki, pozwalające omijać przepisy podatkowe”. Unijny pakiet e-commerce coraz bliżej, donosi Polskie Radio. W ocenie wiceministra finansów Jana Sarnowskkiego nowe regulacje unijne, zmieniające opodatkowanie handlu internetowego, czyli pakiet e-commerce, to odpowiedź jaką daje UE w związku z szybkim rozwojem handlu w internecie. – Pakiet e-commerce wprowadzający jednolite przepisy umożliwi uniknięcie nadmiernych formalności – ocenił wiceminister podczas konferencji Impact Finance ’20.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2627624,Pozamykac-furtki-pozwalajace-omijac-przepisy-podatkowe-Unijny-pakiet-ecommerce-coraz-blizej

Telewizja Polska uruchomi w przyszłym roku nowy kanał TVP World. Telewizja Polska zamierza w przyszłym roku uruchomić anglojęzyczny kanał o roboczej nazwie TVP World. W spółce prace nad nim nadzoruje członek zarządu Mateusz Matyszkowicz. Jak podkreśla Jacek Kurski, kanał ma być skierowany dla Polonii, która już nie mówi w języku polskim, ale nadal chce być związana z naszym krajem. TVP World będzie całodobowo nadawał w języku angielskim, pokazując za granicą Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/26/telewizja-polska-uruchomi-w-przyszlym-roku-nowy-kanal-tvp-world/
NO, NA COŚ IDĄ TE PIENIĄDZE!

A jak tam Polexit?

Wicerzecznik PiS: Temat polexitu nie istnieje – cytuje Rzeczpospolita. – My tak naprawdę stoimy na straży spoistości Unii Europejskiej – powiedział poseł Radosław Fogiel, odnosząc się na antenie Polsat News do stanowiska Polski w trwających negocjacjach unijnych. Wicerzecznik PiS dodał, że temat polexitu, czyli wyjścia Polski z Unii Europejskiej, nie istnieje. Pytany o sprawę Radosław Fogiel wyraził przypuszczenie, że gdy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił, że w negocjacjach unijnych nie można być “miękiszonem”, to miał na myśli tych, którzy “byliby chętni godzić się na wszystko, co tylko partnerzy zaproponują, podchodząc w sposób zupełnie nieasertywny do negocjacji”.
https://www.rp.pl/Polityka/201129471-Wicerzecznik-PiS-Temat-polexitu-nie-istnieje.html
POLSKA NA STRAŻY SPOISTOŚCI, NIE JEST DOBRZE

Firmy kurierskie w “trybie nadzwyczajnym”. A najgorętszy okres przed nimi, stwierdza Business Insider. Czarny piątek, cyfrowy poniedziałek i rozpoczynający się szał przedświątecznych, prezentowych zakupów to wyzwanie zwłaszcza dla firm kurierskich, które mają w tym okresie pełne ręce roboty. Pandemia powoduje jednak, że tegoroczna zakupowa gorączka wygląda nieco inaczej niż w poprzednich latach. Firmy kurierskie na wzmożone dostawy przesyłek nastawiły się w tym roku już wiosną i ten stan trwa do dziś. Według szacunków wartość rynku zakupów online w Polsce wyniesie w tym roku 100 mld złotych, a nie 70 mld złotych, jak szacowano przed pandemią.
https://businessinsider.com.pl/firmy/praca-kurierow-w-czasie-black-friday-jak-szykuja-sie-firmy-kurierskie/z85cezw
NO TA BRANŻA NIE MA CO NARZEKAĆ NA BRAK RUCHU

Allegro poprawiło wyniki, ale nie spełniły one oczekiwań rynkowych, informuje 300gospodarka. Allegro zanotowało wzrost najważniejszych wskaźników finansowych w ujęciu rocznym. Nie sprostały one jednak oczekiwaniom rynkowym, co spowodowało negatywną reakcję inwestorów i spadek kursu akcji. Spółka zaraportowała także wzrost kosztów dostaw oraz wydatków na marketing. Allegro odnotowało w trzecim kwartale prawie 148 mln zł skonsolidowanego zysku netto (uwzględniającego koszty związane z wejściem na giełdę i refinansowaniem zadłużenia) wobec niespełna 76 mln zł zysku rok wcześniej. Oznacza to wzrost rentowności w ujęciu rocznym o prawie 95 proc.
https://300gospodarka.pl/news/allegro-ostatnio-poprawilo-wyniki-ale-nie-spelnily-one-oczekiwan-rynkowych

Godziny dla seniorów niekorzystne dla małych sklepów. Ogromne straty opisuje Wprost. Godziny dla seniorów, czasem błędnie zwane godzinami dla seniora, obowiązują ponownie od 15 października. Właściciele małych sklepów twierdzą, że spowodowały one spadek przychodów. To właśnie sklepy spożywcze, głównie te do 300 m kw. powierzchni najbardziej narzekają na rządowe rozporządzenie. Jak wynika z badania agencji CMR, od 19 października do 8 listopada w czasie trwania godzin dla seniorów zarejestrowano tylko 10 proc. transakcji. To zmiana o 2 proc. na minus w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku. Ciekawa jest też różnica średnich przychodów w czasie trwania godzin dla seniorów oraz godzinę po ich zakończeniu. Dla sklepów spożywczych wynosi ona aż 24 proc.
https://biznes.wprost.pl/handel/10393214/godziny-dla-seniorow-niekorzystne-dla-malych-sklepow-ogromne-straty.html
CZYLI ZNACZNIE WIĘKSZE ZWIĘKSZENIE RUCHU ZARAZ PO GODZINACH DLA SENIORÓW

Tor do testowania nowoczesnych lokomotyw. Nowa inwestycja Newagu – pisze Polskie Radio. Nowosądecki producent pociągów Newag zakończył budowę toru testowego, na którym będą sprawdzane m.in. lokomotywy wielosystemowe, czyli przystosowane do jazd w kraju i za granicą. Na torze zaprezentowano lokomotywy tego typu wyprodukowane dla PKP Cargo. Jak powiedział prezes Newagu Zbigniew Konieczek, uruchomienie pierwszego w Polsce tego typu toru doświadczalno-testowego jest “doniosłym wydarzeniem dla polskiej kolei”.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2627654,Tor-do-testowania-nowoczesnych-lokomotyw-Nowa-inwestycja-Newagu

Licznik elektromobilności
Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego

SAMOCHODY ELEKTYCZNE CIESZĄ SIĘ CORAZ WIĘKSZYM ZAINTERESOWANIEM TAKŻE W POLSCE

Niestety, szykują się gigantyczne zwolnienia w gastro

Obywatelskie nieposłuszeństwo i kolejne 200 tys. osób na bruku. Gastronomia w zapaści, stwierdza Business Insider. Restauracje są zamknięte od 3 listopada. Premier podał, że prawdopodobnie będą znów otwarte 27 grudnia. Właściciele lokali zapowiadają, że w przypadku przedłużenia lockdownu i tak otworzą swoje firmy. Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej wskazuje, że przedsiębiorcy doszli już do granic wytrzymałości i 30 listopada zostanie wręczonych 200 tys. wypowiedzeń. Branża gastronomiczna generuje 37 mld zł PKB.
https://businessinsider.com.pl/firmy/gastronomia-w-zapasci-wlasciciele-lokali-zapowiadaja-ze-i-tak-otworza-swoje-firmy/zwxx43n
I PYTANIE GDZIE CI LUDZIE PÓŹNIEJ ZNAJDĄ PRACĘ

„Najmłodszy polski milioner” z kolejnymi zarzutami. Tym razem chodzi o unikanie podatków, zdradza Wprost. Piotr K. prowadził własną klinikę medycyny estetycznej, sprowadzał do kraju i sprzedawał różnego rodzaju kosmetyki, w takie środki służące do odchudzania, czy wybielania zębów. Mężczyźnie zarzuca się m.in. sprzedaż leków bez uprawnień, a także unikanie podatków.
https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/10393190/najmlodszy-polski-milioner-z-kolejnymi-zarzutami-tym-razem-chodzi-o-unikanie-podatkow.html
CZUJESZ SIĘ STARO, GDY NAJMŁODSZY POLSKI MILIONER TO JUŻ NIE KAMIL CEBULSKI

Poczta Polska zatrudniła już ponad tysiąc pracowników sezonowych! Poczta Polska zatrudniła już ponad tysiąc osób na umowy zlecenia do obsługi świątecznego szczytu i w całej Polsce prowadzi proces rekrutacji kolejnych pracowników, który potrwa do końca roku – poinformowała firma w komunikacie. Poczta Polska poinformowała, że nowozatrudnione osoby trafiły do dziewięciu dużych sortowni – w Bydgoszczy, Gdańsku, Lublinie, Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Łodzi. Największa grupa zasiliła sortownię stołeczną.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/26/poczta-polska-zatrudnila-juz-ponad-tysiac-pracownikow-sezonowych/

Piątek, piąteczek, piątunio, pogoda też całkiem okej. Zerknijmy jeszcze na kursy walut: Euro – 4,47; Dolar – 3,76; Frank – 4,13.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close