PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Nadchodzi trzecia fala? Bardzo możliwe, a wraz z nią kolejny lockdown

Kolejna konferencja rządu może oznaczać powrót do ostrzejszych obostrzeń

Polska na progu trzeciej fali epidemii. Lekarze: Będzie więcej zakażeń – czytamy w nagłówku Rzeczpospolitej. Rząd już sygnalizuje, że sytuacja jest poważna. – Odwrócenie tendencji staje się faktem. Dzisiejszy wynik – 5178 nowych zakażeń – jest o ponad 1 tys. większy niż tydzień temu. „Trend dla tygodniowej stopy wzrostu (średnia ruchoma 7-dniowa) po raz pierwszy od połowy listopada (pomijając anomalię poświąteczną) jest dodatni” – napisał we wtorek rano na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Beztroska zabawa na Krupówkach może zebrać tragiczne żniwo. – Przypuszczam, że w przyszłym tygodniu będziemy mieć spory wzrost zakażeń. To zakopiańska fala – mówi „Rzeczpospolitej” wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
https://www.rp.pl/Covid-19/302169903-Polska-na-progu-trzeciej-fali-epidemii-Lekarze-Bedzie-wiecej-zakazen.html
NO TO CZEKAMY NA KOLEJNĄ KONFERENCJĘ RZĄDU

Powrót lockdownu coraz bardziej prawdopodobny. Wiadomo, która branża zostanie zamrożona jako pierwsza, pisze Wprost. Powoli spełnia się pesymistyczny scenariusz, o którym wspominali premier i minister zdrowia. Liczba zakażeń rośnie, co przybliża nas do ponownego zamrożenia gospodarki. Jak wynika z informacji „DGP” pierwszą branżą, która może zostać ponownie zamrożona, są stoki i wyciągi narciarskie. Ponoć w rządzie nie ma na razie planu zamknięcia hoteli. Wynika to głównie z pozytywnych wyników kontroli sanepidu, o których mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10422346/powrot-obostrzen-rzad-na-poczatku-zamknie-stoki-i-wyciagi.html
PIERWSZA ZIMA OD LAT, A TU LOCKDOWN…

Badanie: W Polsce spada poziom lęku wywołanego pandemią. Wciąż obawiamy się jednak o zdrowie bliskich, informuje 300Gospodarka. W Polsce sukcesywnie spada poziom lęku wywołanego pandemią – poinformowano w raporcie Deloitte o nastrojach konsumenckich. Dodano, że choć ubyło osób, które niepokoją się o zdrowie swoich bliskich, to wynik na poziomie 77 proc. jest najwyższy w Europie. Według najnowszej edycji badania Global State of the Consumer Tracker, poczucie bezpieczeństwa w sklepach, hotelach, podczas lotów, a także podczas udziału w wydarzeniach masowych i usługach wymagających bezpośredniego kontaktu jest najwyższe od początku badania, czyli od maja 2020 r.
https://300gospodarka.pl/news/pandemia-badanie-polska
TE DANE CIESZĄ

Polityk opozycji: Jeśli rząd się nie rozpadnie, opozycja będzie leżała na łopatkach – czytamy we Wprost. Ostatni konflikt w Porozumieniu wzbudził w politykach opozycji nadzieję, że rząd Zjednoczonej Prawicy się rozpadnie dzięki opuszczeniu koalicji przez Jarosława Gowina. Jak ustaliliśmy, politycy opozycji zakładający scenariusz rządu technicznego, nie są gotowi zaproponować mu stanowiska premiera w nowym gabinecie, a jedynie funkcję marszałka Sejmu. Spór Jarosława Gowina z Adamem Bielanem dotyczący partii Porozumienie trwa w najlepsze od kilku tygodni. Wicepremier ma być przekonany, że europoseł na polecenie Jarosława Kaczyńskiego chce przejąć jego partię. Jak pisaliśmy niedawno, Jarosław Gowin już po wyborach prezydenckich w lipcu zarzucił to Adamowi Bielanowi. – Powiedział Bielanowi, że jeśli z Kaczyńskim będą mu chcieli ukraść partię, założy nową – mówi polityk Porozumienia.
https://premium.wprost.pl/10422308/opozycja-nie-jest-gotowa-zaproponowac-gowinowi-stanowiska-premiera.html
KOLEJNY EPIZOD BATALII

Wynagrodzenia i zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw słabiej od prognoz – donosi Business Insider. Słabiej od prognoz wypadły opublikowane w środę 17 lutego przez Główny Urząd Statystyczny dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu wyniosło 5.536,80 zł, co oznacza wzrost o 4,8 proc. rdr – podał GUS. Konsens PAP zakładał wzrost o 5,1 proc., a przed miesiącem zanotowano dynamikę sięgającą 6,6 proc.
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/gus-wynagrodzenia-i-zatrudnienie-w-sektorze-przedsiebiorstw-za-i-2021-r/2gtdyyk

Ciekawe rzeczy dzieją się w Łodzi

W Łodzi wystartują… bezzałogowe taksówki CityAirbus. Tak, w Łodzi. Pomimo szalejącej na całej świecie pandemii i kryzysu nią spowodowanego, Airbus Helicopters nie rezygnuje ze swojego rewolucyjnego pomysłu, jakim są bezzałogowe taksówki CityAirbus. Bezzałogowe powietrzne taksówki oraz nowe, szybkie śmigłowce Racer Airbus Helicopters od 6 lat powstają… w Łodzi. Zaprojektowane przez rodzimych inżynierów pojazdy będą miały formę innowacyjnych wiropłatów.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/16/w-lodzi-wystartuja-bezzalogowe-taksowki-cityairbus-tak-w-lodzi/
JAK WIDAĆ TECHNOLOGIA TRAFIŁA NAWET DO ŁODZI

Pandemia wzmocniła perfumeryjnych liderów, twierdzi Rzeczpospolita. Chociaż restrykcje sanitarne, zwłaszcza te dotyczące galerii handlowych, mocno uderzyły w sieci perfumerii, to duże firmy zwiększyły swe udziały rynkowe. Pandemia zabrała w minionym roku ponad pół miliarda złotych ze stabilnie rosnącego w ostatnich latach rynku perfumeryjnego. Jak wynika z udostępnionych „Rzeczpospolitej” danych firmy badawczej Euromonitor International, po 24-proc. spadku tego rynku w ubiegłym roku, w 2021 r.) branży nie uda się jeszcze wrócić do poziomu sprzedaży z 2019 r., gdy Polacy zostawili w perfumeriach prawie 2,4 mld zł. Tegoroczne przychody mają być wciąż o ok. 10 proc. mniejsze.
https://www.rp.pl/Handel/302169889-Pandemia-wzmocnila-perfumeryjnych-liderow.html

Robotyzacja i automatyzacja pomogą w podjęciu pracy zdalnej, informują Filary Biznesu. Według danych GUS jeszcze w kwietniu ub.r. pracę zdalną wykonywało w Polsce 16,7% osób. Odsetek ten spadł do końca września do ok. 6%.  Zgodnie z tymi danymi ok. 80% Polaków, z uwagi na charakter pracy, nie ma możliwości wykonywania jej w formie zdalnej. Pandemia koronawirusa sprawiła, że praca zdalna jest coraz częściej wykorzystywanym rozwiązaniem, które przynosi zyski zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Jednak aktualnie obowiązujące w Polsce przepisy nie regulują wprost zasad pracy zdalnej, dlatego też polski rząd chce wprowadzić tego typu przepisy do kodeksu pracy. Według informacji PAP odpowiednie przepisy mają wejść w życiu jeszcze w pierwszym kwartale 2021 r.
https://filarybiznesu.pl/robotyzacja-i-automatyzacja-pomoga-w-podjeciu-pracy-zdalnej/a8722
TYCH PRZEPISÓW JESTEŚMY NAPRAWDĘ CIEKAWI

LOT zaczął zwolnienia. Według związków zawodowych kryterium są m.in. komentarze na Facebooku, podaje Gazeta Wyborcza. Narodowy przewoźnik zaczął wysyłać mailem wypowiedzenia 270 pracownikom, którzy będą zwolnieni w ramach zwolnień zbiorowych. Według związków zawodowych pretekstem do zwolnień jest m.in. popieranie strajku w 2018 roku. LOT zaprzecza. W drugim tygodniu lutego rozpoczęły się w Locie zwolnienia zbiorowe. W piątek wypowiedzenia otrzymało mailem około 20 osób, w weekend kilka. Mailem, bo taka forma jest teraz dopuszczalna – umożliwiła ją jedna z tarcz.
https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,26792467,lot-zaczal-zwolnienia-powodem-m-in-komentarze-na-facebooku.html
SAM LOT MA INNĄ WERSJĘ WYDARZEŃ

Mastercard będzie rozliczać transakcje w kryptowalutach, pisze Bankier. Organizacja płatnicza Mastercard zamierza obsługiwać rozliczenia dokonywane za pomocą kryptowalut. Jak donosi serwis Coindesk, akceptanci będą mogli otrzymywać płatności bezpośrednio w cyfrowych walutach jeszcze w tym roku. Mastercard ma zamiar umożliwić rozrachunek transakcji dokonywanych w swojej sieci za pomocą kryptowalut, informuje serwis Coindesk powołując się na nieoficjalne źródła. Oznacza to, że akceptanci będą mogli otrzymywać należność w wygodny dla nich sposób, bez użycia oficjalnych walut, jeśli zdecydują się na taką formę, a ich klienci będą gotowi dokonywać płatności za pomocą cyfrowych tokenów.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Mastercard-bedzie-rozliczac-transakcje-w-kryptowalutach-8054596.html
A TAK SIĘ ŚMIANO Z KRYPTO

Zmiany w dowodach

Projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Projekt dostosowuje polskie prawo do rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych i dokumentów pobytowych. Chodzi o ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów. Wśród unijnych państw występują znaczące różnice w poziomie zabezpieczeń krajowych dokumentów służących do korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się.
https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-dowodach-osobistych-oraz-niektorych-innych-ustaw2

Co trzeci 30-latek mieszka z rodzicami. Polscy gniazdownicy mają pracę, ale zarabiają za mało, twierdzi 300Gospodarka. 2 miliony Polaków w wieku od 25 do 34 lat wciąż mieszka z przynajmniej jednym ze swoich rodziców – wynika z nowego badania Głównego Urzędu Statystycznego. Większość z nich ma już pracę i zakończyła proces edukacji, lecz zarabia mniej niż wynosi stawka minimalna. Grupę osób, które pomimo osiągnięcia dorosłości wciąż mieszkają z przynajmniej jednym ze swoich rodziców nazywa się „gniazdownikami”. W Polsce jest to duża grupa, szczególnie na tle innych państw Unii Europejskiej.
https://300gospodarka.pl/analizy/gniazdownicy-polska-statystyki-gus

Koniec z darmową wersją Player.pl. Jest nowy cennik serwisu VOD. Player (wcześniej: TVN Player) to polski internetowy serwis wideo na życzenie i telewizja internetowa. Serwis wystartował 26 sierpnia 2011 r. i zawiera bogatą ofertę seriali, filmów i programów rozrywkowych na żądanie. W ofercie serwisu znajdują się programy TVN Grupy Discovery, a także zewnętrznych partnerów, m. in.: Canal+, HBO, Viacom oraz Eleven Sports. Dotychczas serwis oferował zarówno pakiety płatne, jak i darmowe. To się jednak zmieniło, a od dziś wszystkie treści na platformie Player są dostępne wyłącznie w modelu płatnym. Zdaniem menedżerów z branży internetowej i reklamowej TVN Grupa Discovery liczy, że opłaty od nowych subskrybentów zrekompensują niższe zasięgi reklamowe.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/16/koniec-z-darmowa-wersja-player-pl-jest-nowy-cennik-serwisu-vod/
NO TAK, KONIEC KOŃCÓW ZA WSZYSTKO TRZEBA PŁACIĆ

Bank Światowy: Ożywieniu w 2021 r. w Europie Środkowej będzie sprzyjać m.in. polityka stóp procentowych w Polsce – czytamy w Filarach Biznesu. – Siłą napędową ożywienia w krajach Europy Środkowej będzie poprawa koniunktury w handlu światowym i aktywności gospodarczej w strefie euro oraz wyjątkowo akomodacyjna polityka prowadzona przez cały rok 2021, w tym polityka stóp proc. bliskich zeru m.in. w Polsce – mówi w wywiadzie dla Obserwatora Finansowego Franziska Ohnsorge, menedżer z Banku Światowego, odpowiadająca za tematykę prognoz gospodarczych.
https://filarybiznesu.pl/bank-swiatowy-ozywieniu-w-2021-r-w-europie-srodkowej-bedzie-sprzyjac-min-polityka-stop-procentowych-w-polsce/a8725

Jacek Michalak prezesem Grupy Selena, podaje PulsHR. Od 1 marca stanowisko prezesa Grupy Selena obejmie Jacek Michalak. Dotychczas pełnił funkcję członka zarządu ds. finansowych (CFO). Jacek Michalak z Grupą Selena jest związany od lipca 2019 roku. Do tej pory pełnił funkcję członka zarządu ds. finansowych. Był odpowiedzialny za kontynuowanie strategii finansowej grupy i poprawę efektywności.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/jacek-michalak-prezesem-grupy-selena,79621.html

Za oknami znów sypie śnieg, zima więc jeszcze trochę z nami zostanie. Pytanie brzmi na ile z tej zimy będziemy mogli skorzystać. Właściciele stoków pewnie nerwowo wyczekują rządowych decyzji.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close