NaukaPaństwoPolskaPrzemysłŚwiatTechnologieTransport

W Łodzi wystartują… bezzałogowe taksówki CityAirbus. Tak, w Łodzi

Bezzałogowe taksówki powstają w Łodzi

Pomimo szalejącej na całej świecie pandemii i kryzysu nią spowodowanego, Airbus Helicopters nie rezygnuje ze swojego rewolucyjnego pomysłu, jakim są bezzałogowe taksówki CityAirbus. Bezzałogowe powietrzne taksówki oraz nowe, szybkie śmigłowce Racer Airbus Helicopters od 6 lat powstają… w Łodzi. Zaprojektowane przez rodzimych inżynierów pojazdy będą miały formę innowacyjnych wiropłatów.

Startowaliśmy w Łodzi z grupą 20 entuzjastów śmigłowcowej awiacji, dziś to ponad 80 osób, głównie młodych inżynierów – średnia wieku 30 lat.

– mówi Sebastian Magadzio, szef warszawskiego Biura Airbus Defence & Space na Europę Centralną i Bałkany w rozmowie z “Rzeczpospolitą”.

O ile kryzys pandemiczny bardzo mocno dotknął branżę lotniczą, tak w przypadku branży śmigłowcowej sytuacja nie wygląda tak źle. W zeszłym roku poziom zamówień publicznych wcale nie odbiegał od korzystnego dla branży okresu przed pandemią.

Na globalnym rynku wiropłatów cywilnych mimo covidowego spowolnienia nieźle sprzedają się najnowsze i najlepiej dostosowane do dzisiejszych potrzeb uniwersalne maszyny H160 i H 145

– czytamy w “Rz”.

Koniec z darmową wersją Player.pl. Jest nowy cennik serwisu VOD

Bezzałogowe taksówki z Polski są przyszłością transportu

Łódzkie biuro, które tworzy bezzałogowe taksówki, funkcjonuje w sieci podobnych ośrodków badawczo-rozwojowych Airbus Helicopters w Niemczech, Francji i Hiszpanii, jako jedyne ma w składzie grupę inżynierek. Panie w Łodzi rozpracowują kwestie awioniczne.

Cierpliwie, krok po kroku, zatrudniamy i szlifujemy w kraju młode talenty. Ludzie i ich kompetencje to dziś największa wartość w awiacyjnym, technologicznym biznesie.

– przekonuje Tomasz Krysiński w rozmowie z “Rz”.

Łódzki zespół opracowywał dla Airbus Helicopters również plany kluczowych komponentów systemu napędowego – wałów, przekładni w ramach pionierskiego projektu budowy superszybkiego trzyśmigłowego helikoptera najnowszej generacji o nazwie Racer. Zostały one od zera zaprojektowane i przetestowane przez polski zespół.

Teraz ekipa w ośrodku testowym w Łodzi, ale również w laboratoriach warszawskiego Instytutu Lotnictwa testuje wydajność hybrydowych napędów bezzałogowych powietrznych taksówek CitiAirbus. Bezzałogowe taksówki wyprodukowane w Polsce będą w przyszłości przewoziły pasażerów w korkujących się w godzinach szczytu wielkich aglomeracjach. Jak dodaje “Rz”, polscy specjaliści zajmują się nie tylko stworzeniem elektrycznego kompletnego napędu, a także integrowaniem go z zaprojektowanym na miejscu wirnikiem, systemami kontroli lotu i innymi urządzeniami pokładowymi.

Źródło: Money, Rz

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close