MediaPrawo

Kukiz poprze podatek od mediów? Stawia przy tym konkretne warunki

Czy Paweł Kukiz poprze wprowadzenie podatku od mediów? Polityk nie zaprzecza, ale stawia przy tym bardzo konkretne warunki.

Jak się okazuje, koło Kukiz’15-Demokracja Bezpośrednia może poprzeć podatek od mediów, nad którym pracuje rząd Zjednoczonej Prawicy. Lider ugrupowania Paweł Kukiz ma jednak swoje “ale”.

W lutym w wykazie prac legislacyjnych rządu znalazł się projekt ustawy wprowadzającej składki z tytułu reklamy internetowej oraz reklamy konwencjonalnej. Połowa wpływów z podatku ma trafiać m.in. do Narodowego Funduszu Zdrowia, a także do Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków i nowo utworzonego Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów.

Muzyk stwierdził, że taka danina powinna obowiązywać przynajmniej w czasie trwania epidemii:

Media w ogromnej mierze żyją z dwóch płaszczyzn – kultura i sztuka oraz informacja. Skoro wszyscy ponoszą koszta tej pandemii, to powinni partycypować w kosztach tych, z których żyją.

Jego zdaniem wysokość podatku należy powiązać ze stratami, jakie poniosła branża artystyczna. Uważa, że pieniądze muszą iść dla ludzi związanych z kulturą. Nie chciałby również, aby jednym z beneficjentów wpływów stał się Narodowy Fundusz Zdrowia:

Chodzi o to, żeby z tego podatku medialnego pieniądze szły przede wszystkim na te osoby, które nie mają numeru PKD, a które jednocześnie w tej całej materii się poruszają. Nie tylko gitarzysta, ale też ten pan, który sprzedaje kiełbaski przy okazji festynu, na którym gra gitarzysta asystujący celebrycie.

Jak przyznał Kukiz, jest gotowy poprzeć to rozwiązanie, “jeżeli to będzie dotyczyło ludzi związanych z kulturą na każdy szczeblu, łącznie z animatorami kultury z domów kultury”.

Zapowiedzi związane z podatkiem od mediów zostały bardzo krytycznie ocenione przez wiele stacji oraz portali, które wzięły udział w ogólnopolskiej akcji protestacyjnej “Media bez wyboru“.

Źródło: money,pl, tvp.info

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close