Prawo

Wychodzisz z psem na spacer? Od 10 kwietnia będziesz mieć problem

Już 10 kwietnia zmieniają się przepisy dotyczące opieki nad zwierzętami. W przypadku braku kagańca lub smyczy będzie można spodziewać się wysokich mandatów.

Jak przewiduje rozporządzenie z 26 marca 2021 roku, nowe prawo zacznie obowiązywać od 10 kwietnia tego roku. Na kary narażeni są przede wszystkim właściciele psów, które biegają bez smyczy w miejscach publicznych. W takich przypadkach mandat ma wynosić aż do 250 zł.

Jak stwierdziła Kamila Siedlarz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żorach, w rozmowie z portalem Money.pl, zaostrzenie przepisów ma uczyć odpowiedzialności:

Więcej praw dla zwierząt to więcej odpowiedzialności dla ich właścicieli oraz opiekunów.

Wysokość mandatu może wzrosnąć nawet do 500 złotych, jeśli pies jest agresywny. Co istotne, nie chodzi tu konkretnie o listę ras niebezpiecznych, ale generalnie psy o agresywnym usposobieniu (amstaff, doberman itd.). Sankcje będą przewidziane również za brak kagańca i smyczy podczas przewożenia zwierząt publicznymi środkami transportu. Ostatnia kwestia dotyczy trzymania ich na nieogrodzonej posesji bez smyczy lub kagańca.

Źródło: money.pl, polsatnews.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close