PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Czarnecki musi oddać sto tysięcy w europejskiej walucie. A tak krzyczał, że to fake news…

Politycy i te ich podróże służbowe…

Czarnecki wezwany do zwrotu bezprawnie pobranych pieniędzy, donosi TVN. Kłamstwa i fake newsy, o których grzmiał Ryszard Czarnecki jednak nieprawdziwymi informacjami nie były. Parlament Europejski nakazał europosłowi zwrot bezprawnie pobranych pieniędzy na podróże służbowe. Jest wezwanie – nie ma publicznej odpowiedzi europosła – za to mamy szeroki komentarz opozycji o hańbie i bezprawiu.
https://tvn24.pl/programy/ryszard-czarnecki-musi-oddac-bezprawnie-pobrane-pieniadze-5064909
I MYK, 100 TYSIĘCY DO ZWROTU. I TO EURO!

Nie tylko Ryszard Czarnecki. Lista polityków, którzy naciągali podatników, jest długa, wylicza Business Insider. Podróże polityków i związane z nimi wydatki kosztują budżet państwa miliony złotych. Niemałe sumy są wydawane na spotkania w restauracjach. Sęk w tym, że nie zawsze dotyczą obowiązków służbowych. A płaci za to całe społeczeństwo. Parlamentarzyści, chcąc jak najwięcej zarobić na służbowych podróżach, zapominają o partyjnych podziałach. Sporą pożywką medialną było śledztwo (zakończone w 2015 r.) w sprawie tzw. kilometrówek, czyli ryczałtów otrzymanych od Sejmu na opłacanie służbowej podróży własnym autem przez 25 posłów, w tym ówczesnego marszałka sejmu Radosława Sikorskiego czy m.in. Krzysztofa Jurgiela, Beaty Kempy i Andrzeja Halickiego. Dziś oprócz afery z kilometrówkami łączy ich fakt, że wszyscy zasiadają w europarlamencie.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/nie-tylko-ryszard-czarnecki-lista-politykow-ktorzy-naciagali-podatnikow-jest-dluga/fkz3bff
ŁĄCZY NAS HAJS PODATNIKÓW

Godzina pracy Polaka kosztuje 11 euro. To o 30% mniej niż Czecha i ponad 3x mniej niż Niemca, pisze 300Gospodarka. Polska pozostaje państwem o jednym z najniższych kosztów pracy w Unii Europejskiej. Mimo, że w ostatnich latach rosły one w Polsce 2,5 raza szybciej niż średnio w UE, przepaść między nami a zachodem Europy wciąż jest ogromna. Eurostat, europejski urząd statystyczny, opublikował dane dotyczące godzinowych kosztów pracy w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach w państwach EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) w 2020 roku. Zgodnie z podanymi przez instytucję informacjami, średnie koszty pracy w polskich przedsiębiorstwach wyniosły 11 euro za godzinę. To jeden z najniższych wyników w całym EOG, czyli Unii Europejskiej oraz Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Lichtensteinie.
https://300gospodarka.pl/news/koszty-pracy-polska-ue

Petru: Dobry, używany komputer można kupić za 300 zł. Były przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru udzielił wywiadu portalowi Next Gazeta, w którym skrytykował świadczenie Rodzina 500 Plus. Według polityka program wymaga gruntownej reformy, ponieważ jest zbyt kosztowny i nie spełnia założeń. „Demoralizacja części społeczeństwa przez 500 plus jest faktem. Proszę zobaczyć, jaką obecnie mamy sytuację – w wielu polskich rodzinach rodziców nie stać na to, aby kupić dziecku komputer wymagany do uczestnictwa w zajęciach szkolnych online. Tymczasem dobry, używany komputer można kupić nawet za 300 zł. Rodzina dostaje zatem odpowiednią kwotę, a komputera nie kupuje”.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/04/12/petru-o-500-dobry-uzywany-komputer-mozna-kupic-za-300-zl/
ACH, KIEDYŚ MĄDROŚCI PETRU MIELIŚMY NA CO DZIEŃ

W Porozumieniu dalej brak porozumienia

Bielan: Szósta rocznica wyboru Gowina na trzyletnią kadencję – czytamy w Rzeczpospolitej. To nie ja uważam, że jestem p.o. prezesa Porozumienia, uważa tak Krajowy Sąd Koleżeński, od 4 lutego pełnię obowiązki prezesa Porozumienia – mówił w Radiu Zet europoseł Adam Bielan. Czy Jarosław Kaczyński też uważa Bielana za p.o. prezesa? – Ja nie chcę się wypowiadać za Jarosława Kaczyńskiego – ani PiS, ani żadna inna partia nie powinna się mieszać do spraw naszej partii.
https://www.rp.pl/Polityka/210419860-Bielan-Szosta-rocznica-wyboru-Gowina-na-trzyletnia-kadencje.html
KTÓRY TO JUŻ KRYZYS W ZJEDNOCZONEJ PRAWICY?

Bitcoin na równi z tradycyjnym pieniądzem? Władze Teksasu są „za”, piszą Filary Biznesu. Teksas chce dołączyć do Wyoming i całościowo uregulować status bitcoina i innych kryptowalut. Cyfrowa waluta ma zostać uznana za środek płatniczy na równi z tradycyjnymi pieniędzmi. Dzięki takim zapisom Teksas chce przyciągnąć nowych inwestorów, których skusić ma przewidywalność prawa. Już pod koniec marca Greg Abbot, gubernator położonego u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej stanu, wsparł na Twitterze technologię blockchain „ćwierkając”, że można zaliczyć go do zwolenników wprowadzenia do stanowego prawa regulacji kryptowalutowych. Była to odpowiedź na działania Tana Parkera, reprezentanta jednego z teksańskich okręgów, który przedstawił zmiany w kodeksie handlowym. Parker chce, aby Teksas dostosował swoje prawo do innowacyjnej technologii blockchain i wprowadził regulacje dotyczące aktywów cyfrowych.
https://filarybiznesu.pl/bitcoin-na-rowni-z-tradycyjnym-pieniadzem-wladze-teksasu-sa-za/a9596

ORLEN rozpoczął prace nad ekologicznym asfaltem, informuje Obserwator Gospodarczy. ORLEN Asfalt, spółka z Grupy ORLEN, rozpoczął prace nad specjalnym typem asfaltów, które będą charakteryzować się zmniejszonym śladem węglowym. ORLEN Asfalt w 2020 roku zainicjował program badawczy pn. „Asfalty przyjazne środowisku”. Prowadzone przez spółkę prace związane są ze stworzeniem specjalnego rodzaju produktów, które będą charakteryzować się zmniejszonym śladem węglowym.
https://obserwatorgospodarczy.pl/transport-i-infrastruktura/27-drogi-i-koleje/2030-orlen-rozpoczal-prace-nad-ekologicznym-asfaltem

Szczepienia w firmach ruszą za miesiąc. W Polsce zaszczepiono już 7 mln osób, donosi Business Insider. W Polsce ponad 5,5 mln osób przyjęło pierwszą dawkę szczepionki, a drugą ponad 2 mln. Od 12 kwietnia przez następne 12 dni uruchamiane są zapisy dla kolejnych roczników, począwszy od 1962. Akcja szczepień w firmach ruszy od połowy maja. Narodowy Program Szczepień ma przyspieszyć m.in. po uruchomieniu punktów w zakładach pracy. Firmy będą mogły szczepić swoich pracowników od połowy maja.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/szczepienia-w-zakladach-pracy-kiedy-firmy-beda-mogly-szczepic-pracownikow/px79fyj
BARDZO DOBRA INFORMACJA

Powrót dzieci do przedszkoli i uczniów do szkół. Minister Czarnek podał możliwe daty, pisze Rzeczpospolita. Możliwe, że w przyszłym tygodniu rząd pozwoli dzieciom wrócić do przedszkoli, a w kolejnych tygodniach do nauki stacjonarnej będą mogli wrócić uczniowie – wynika ze słów ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Na mocy wprowadzonych przez rząd PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia ograniczeń praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej od 20 marca nauka zdalna ponownie obowiązuje we wszystkich szkołach. Od 27 marca znów zamknięte są żłobki i przedszkola. Wyjątkiem objęto sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).
https://www.rp.pl/Edukacja/210419859-Powrot-dzieci-do-przedszkoli-i-uczniow-do-szkol-Minister-Czarnek-podal-mozliwe-daty.html
MOŻE OD 18 KWIETNIA ZACZNĄ OTWIERAĆ PRZEDSZKOLA

Ciekawy pomysł japońskiej gazety

W 2016 roku w Japonii, redakcja gazety Mainichi (jednej z najlepiej sprzedających się gazet) wydrukowała specjalne 100% biodegradowalne wydanie, które można było posadzić. Wykorzystano w nim tusz na bazie roślin, a jego strony składały się z mieszanki papieru z recyklingu i nakropkowane zostały nasionami kwiatów takich jak maki, róże, stokrotki itp. Po przeczytaniu wystarczyło pociąć strony gazety na małe kawałeczki i posadzić. (ciekawostka od Andrzeja Borysa)

Warszawa: Powstaje pierwszy w Polsce dom dla nastoletnich, samotnych matek i ich dzieci. Idea domów samotnych matek w Polsce nie jest nowa. W całym kraju powstały dziesiątki takich miejsc, które pomagają matkom w opresji. Tymczasem na warszawskim Ursynowie powstaje dom, który skierowany jest do najmłodszych matek i ich dzieci, z których różnych powodów nie mogły znaleźć miejsca zamieszkania. Jak informuje strona Życie Stolicy, na warszawskim Ursynowie zostaje zorganizowane miejsce, dla młodych matek w wieku 18 do 25 roku i ich dzieci. Akcja zorganizowana jest przez fundację “po DRUGIE”, która zajmuje się młodymi bezdomnymi. W obecnym czasie wszystkie młode matki, które nie mają się gdzie podziać, są w krytycznej sytuacji.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/04/12/warszawa-powstaje-pierwszy-w-polsce-dom-dla-nastoletnich-samotnych-matek-i-ich-dzieci/

Padł rekord produkcji energii ze źródeł odnawialnych. W piątek działające w naszym kraju elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne pracowały z najwyższą, łączną mocą w historii polskiego rynku OZE. O nowym rekordzie generacji ze źródeł odnawialnych poinformował operator krajowego systemu elektroenergetycznego Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika, że piątek 9 kwietnia w godzinie 13-14 elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne wytworzyły rekordową ilość 7816,1 MWh energii elektrycznej. W tym wyłącznie elektrownie wiatrowe wyprodukowały 5200,7 MWh, a fotowoltaiczne 2615,3 MW.
https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/105183/padl-rekord-produkcji-energii-ze-zrodel-odnawialnych
OBY TEN REKORD BYŁ POBIJANY JAK NAJCZĘŚCIEJ

Nissan ze zgodą na testowanie aut bez kierowcy, pisze Wprost. Autonomiczna jazda jest jeszcze niemożliwa, ale Nissan został kolejnym podmiotem, który taką jazdę może testować. Wspierany przez Nissana i zależny od niego startup WeRide otrzymał w Kalifornii zezwolenie na testowanie pojazdów autonomicznych.
https://auto.wprost.pl/aktualnosci/10438169/nissan-ze-zgoda-na-testowanie-aut-bez-kierowcy.html
ALEŻ TA TECHNOLOGIA PĘDZI DO PRZODU. I TO BEZ KIEROWCY

Hubert Świtalski awansuje w Meetrics, informuje PulsHR. Hubert Świtalski, country manager firmy Meetrics na Polskę, awansuje na stanowisko regional managera CEE. Hubert Świtalski pozostanie szefem firmy na Polskę, jednak odpowiedzialny będzie za rozwój biznesu na szybko rosnących rynkach Europy Środkowo-Wschodniej – pozyskiwanie klientów, a także wspieranie istniejących relacji zarówno z reklamodawcami, jak i wydawcami mediów oraz organizacjami branżowymi.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/hubert-switalski-awansuje-w-meetrics,80778.html

Kurczę, dawno nie podawaliśmy kursów walut, no nie? Euro – 4,53; Funt – 5,24; Dolar – 3,81.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close