Kultura i sztuka

Australijska kaczka Ripper nauczyła się od właściciela… przeklinać

To pierwszy potwierdzony przypadek w historii.

O tym, że papugi czy kanarki potrafią naśladować głosy, wie dość dużo osób. Niemniej jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Australii, gdzie kaczka piżmowa o imieniu Ripper nauczyła się pewnego zwrotu od swojego właściciela. Otóż ptak zaczął powtarzać “you bloody fool”, co oznacza “ty cholerny głupcze”. To pierwszy udokumentowany przypadek w historii, kiedy kaczka piżmowa zaczęła się tak zachowywać.

Australijska kaczka Ripper nauczyła się wypowiadać nieparlamentarne słowa

Jak informuje Dziennik Naukowy przypadek kaczki Ripper jest dowodem na często pojawiające się doniesienia, że kaczki piżmowe potrafią uczyć się głosów z otoczenia. Może także pomóc zrozumieć, skąd taka umiejętność u tych ptaków oraz w jakim celu jest to im potrzebne.

I co ciekawe, kaczka dokonała czegoś, czego jeszcze nigdy nie zaobserwowano wśród podobnych stworzeń. Naśladowała bowiem dźwięki otoczenia. I to nie tylko przekleństw swojego opiekuna, ale także np. odgłosu zamykanych drzwi.

Snickers wycofuje swoją reklamę po oskarżeniach o homofobię

Ripper był australijską kaczką piżmową, znaną w Polsce jako bisiorki. Ptaki te chwalą się swoimi zdolnościami, aby na przykład przegonić rywali, lub zainteresować partnerki.

Tymczasem jak wynika z udostępnionych nagrań, Ripper powtarzał słowa “you bloody fool“, które oznaczają mniej więcej “ty cholerny głupcze”. Same nagrania, jak pochodzą z późnych lat 80. kiedy to ptakiem zajmował się jeden z opiekunów w Rezerwacie Przyrody Tidbinbilla w pobliżu Canberry. W tamtym miejscu ptak również przyszedł na świat w 1983 roku.

Nagrania kaczki przygotował ornitolog Peter J. Fullagar a odnalazł je prof. Carel ten Cate z Uniwersytetu w Leiden. Według naukowca nagrania przysłużą się lepszemu zrozumieniu, skąd u ptaków istnieje taka umiejętność i w jakich warunkach wyewoluowała.

Jak informuje Dziennik Naukowy, istnieje hipoteza, że australijskie kaczki piżmowe mogą nauczyć się “mówić”, ponieważ ich matki znacznie dłużej się nimi opiekują. To znaczna różnica w porównaniu ze spokrewnionymi gatunkami, gdzie samice nie zajmują się pisklętami przez tak długi czas.

Kaczki piżmowe mogą nauczyć się “mówić” i naśladować dźwięki

O zdolnościach Rippera było swego czasu głośno w całej Australii, dlatego ornitolog Peter Fullagar zdecydował się nagrać “wypowiedzi” kaczki i umieścić je Australijskim Archiwum Dźwięku (Australian Sound Archive). Od tego czasu wielokrotnie wspominano niezwykłego ptaka, ale nigdy nie zbadano tej sprawy tak dokładnie.

Niestety historia Rippera i jego opiekuna nie kończy się pozytywnie, ponieważ zarówno kaczka, jak i jej opiekun zginęli w pożarze buszu. Mimo że pozostawiło to wiele niejasności, to zmotywowało badaczy nad badaniami, które może odkryją kolejne tajemnice tych zwierząt.

Źródło: Focus.pl

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close