NaukaPaństwoŚwiatZdrowie i medycyna

Szczepionka HPV ogranicza raka szyjki macicy o prawie 90%

Szczepionka HPV chroni przed rakiem

Jak pokazują pierwsze dane, szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego lub HPV zmniejsza liczbę przypadków raka szyjki macicy o prawie 90%. Cancer Research UK określił odkrycia jako „historyczne” i stwierdziło, że pokazują, iż szczepionka HPV ratuje życie.

Prawie wszystkie nowotwory szyjki macicy są wywoływane przez wirusy, a szczepienie może prawie całkowicie wyeliminować chorobę. Naukowcy stwierdzili, że sukces oznaczał, że osoby zaszczepione mogą potrzebować znacznie mniej badań cytologicznych szyjki macicy.

Rak szyjki macicy jest czwartym najczęściej występującym nowotworem u kobiet na całym świecie, zabijając ponad 300 000 rocznie. Prawie dziewięć na dziesięć zgonów ma miejsce w krajach o niskich i średnich dochodach, gdzie dostęp do badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy jest niewielki. Naukowcy mają nadzieję, że szczepienia będą miały jeszcze większy wpływ w tych krajach niż w bogatszych krajach.

Ponad 100 krajów zaczęło stosować szczepionkę w ramach planów Światowej Organizacji Zdrowia, aby zbliżyć się do wyeliminowania raka szyjki macicy. W Wielkiej Brytanii szczepionkę oferuje się dziewczętom w wieku od 11 do 13 lat, w zależności od miejsca zamieszkania. Od 2019 roku szczepionka jest również oferowana chłopcom. Również wiele samorządów w Polsce organizuje programy bezpłatnych szczepień przeciw HPV.

Szczepionka na malarię zatwierdzona przez WHO! Uratuje miliony dzieci!

Przełomowe wyniki badań

Szczepionka HPV może jedynie zapobiegać infekcji, nie może pozbyć się z organizmu wirusa po złapaniu. Wirusy są tak rozpowszechnione, że szczepienia muszą być skierowane na dzieci, zanim staną się aktywne seksualnie. Badanie opublikowane w Lancet dotyczyło tego, co wydarzyło się po wprowadzeniu szczepionki dla dziewcząt w Anglii w 2008 roku. Ci uczniowie są teraz dorosłymi w wieku 20 lat. Badanie wykazało zmniejszenie zarówno wzrostu przedrakowego, jak i 87% zmniejszenie raka szyjki macicy.

Wpływ był ogromny.

– powiedział prof. Peter Sasieni, jeden z naukowców z King’s College London.

Redukcje były mniej dramatyczne, gdy starsze nastolatki były szczepione w ramach kampanii nadrabiania zaległości. Dzieje się tak, ponieważ mniej starszych nastolatków zdecydowało się na szczepienie i mogli już być aktywni seksualnie.

Ogólnie w badaniu oszacowano, że program HPV zapobiegł około 450 nowotworom i 17 200 stanom przedrakowym. Profesor Sasieni powiedział, że to „tylko wierzchołek góry lodowej”, ponieważ zaszczepieni byli jeszcze młodzi, by zachorować na raka, więc liczby rosłyby z czasem.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close