GospodarkaHandelInwestycjePaństwoŚwiatTransportTurystykaZdrowie i medycyna

EasyJet twierdzi, że Omikron osłabił rezerwacje lotów

EasyJet zauważa niepokoje wśród pasażerów

EasyJet odnotował “pewne osłabienie” w rezerwacjach w związku z obawami o nowy wariant Covid. Szef linii lotniczej Johan Lundgren powiedział, że jest zbyt wcześnie, aby ocenić, jaki może być pełny wpływ, mówiąc: “Musimy zobaczyć, jak sprawy się uspokoją”. Powiedział również, że rezerwacje na przyszłe lato były w dużej mierze nienaruszone, z silnym utajonym popytem, który prawdopodobnie zobaczy powrót do poziomów sprzed pandemii 2019 roku.

Wariant Omikron doprowadził do nałożenia nowych zasad podróżowania. Nowy szczep, który pojawił się w Republice Południowej Afryki, miał natychmiastowy wpływ na usługi linii lotniczych dalekiego zasięgu, takich jak British Airways i Virgin Atlantic. Jednak w miarę rozprzestrzeniania się wirusa istnieją obawy, że może on również dotknąć europejskie linie lotnicze krótkiego zasięgu, takie jak EasyJet.

Lundgren powiedział w programie BBC Today, że jego linia lotnicza nie odnotowała do tej pory takiego samego wpływu na rezerwacje, jak wtedy, gdy wprowadzono poprzednie ograniczenia. Powiedział, że zmiany w rezerwacji klientów były spowodowane głównie przez ludzi przenoszących podróże na początek przyszłego roku. Lundgren powiedział, że popiera szybkie ponowne wprowadzenie “czerwonej listy”, ale “jest znak zapytania wokół testów PCR” dla nowej infekcji.

To nie jest dla mnie oczywiste, że jeśli podróżujesz z kraju, gdzie nie ma żadnych zgłoszonych przypadków Omikron, że należy podjąć kosztowny test PCR.

– powiedział.

Niedzielski jednak zmienił zdanie? Od grudnia nowe obostrzenia

Nieregularne miesiące

W poniedziałek EasyJet powiedział, że przedłuży swoją politykę bezpłatnej zmiany rezerwacji do marca 2022 roku. Lundgren powiedział, że restrukturyzacja linii lotniczej podczas załamania podróży lotniczych w szczytowym momencie pandemii oznaczała, że jest ona dobrze przygotowana do radzenia sobie z dalszymi zakłóceniami. Linia lotnicza, która obniżyła koszty i nadała priorytet najsilniejszym trasom, powiedziała, że odnotowała zachęcający początek sezonu zimowego.

W aktualizacji finansowej we wtorek, EasyJet poinformował, że przychody zarezerwowane na drugą połowę roku finansowego wyprzedziły poziomy z 2019 roku. Linia lotnicza zwiększa swój plan floty o 25 samolotów, z dodanymi slotami na Gatwick, Porto, Lizbonie i mediolańskim Linate. Jednak przewoźnik nadal odnotował stratę przed opodatkowaniem w wysokości 1,14 mld funtów za rok do końca września, w porównaniu z 835 mln funtów straty rok wcześniej.

Mimo tak dużej straty, która obejmowała najgorsze okresy pandemii, wynik i tak był lepszy niż oczekiwano, według Sophie Lund-Yates z brokera akcji Hargreaves Lansdown. Powiedziała ona, że restrukturyzacja EasyJet, jej tani model biznesowy i silna sieć połączeń z bazami w popularnych miejscach, jest powodem do optymizmu w kwestii odbicia się od dna.

Linie lotnicze nie mogą złapać przerwy. Wieści o nowych wariantach Covid i możliwości dalszych ograniczeń w podróżowaniu sprawiają, że niezwykle trudno jest przewidzieć wzorce handlowe. Nie ma ucieczki od faktu, że EasyJet ma dalej pod górę i nadchodzące miesiące będą w najlepszym razie nierówne.

– dodała.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close