BankowośćGospodarkaInwestycjePaństwoŚwiat

Spadek wartości Rubla. Rosyjska giełda traci 250 mld USD na wartości

Rosyjska giełda zawiesiła rano obrót na wszystkich swoich rynkach. Chwilę później poinformowała, że otwarcie aukcji rozpocznie się o 9:50 czasu moskiewskiego. Wszystko przez atak Rosji na Ukrainę, który spowodował tąpniecie na wszystkich giełdach światowych. W międzyczasie wartość Rubla spada do historycznego poziomu, a sam kraj może być odcięty od systemu SWIFT.

Rosja zaatakowała Ukrainę. Kurs Rubla spada, rosyjska giełda traci na wartości

Europejskie rynki bardzo negatywnie zareagowały na atak Rosji na Ukrainę. W pierwszych minutach po otwarciu giełd brytyjski FTSE 100 spadł o 2,5%, francuski CAC 40 o 4%, a niemiecki Dax o 4%.

Wcześniej rynki azjatyckie i kontrakty terminowe na amerykańskie akcje drastycznie spadły na wieść o rosyjskich działaniach wojennych na terenie Ukrainy. Indeks Hang Seng w Hongkongu spadł o 3%, koreański Kospi spadł o 2,6%. Ponadto japoński Nikkei 225 stracił prawie 2%, a chiński indeks giełdowy Shanghai Composite spadł o 1,7%.

Czytaj również: Niemcy zablokowali Nord Stream 2. Putin i Miedwiediew wściekli

W międzyczasie rosyjska giełda zawiesiła notowania w obawie przed negatywną reakcją rynków. Wiele jednak wskazuje na to, że cały rosyjski system bankowy zostanie odcięty od SWIFT. Wskazuje na tym wspólne oświadczenie Łotwy, Litwy i Estonii.

Tymczasem rosyjska giełda zaliczyła ogromne spadki. Indeksy spadły o niemal 50%, a sam rubel bardzo stracił na wartości. W momencie pisania tego artykułu indeks rosyjskiej giełdy wynosił około -40% do wartości 718.31.

Źródło: Bankier.pl

Czytaj również: Nowy Jedwabny Szlak: Węgry planują wspólną spółkę kolejową z Rosją

Cena Rubla również spadła o 3,5% do poziomu 84,1 za 1 USD. To, jak wskazuje Bloomberg – historycznie niski poziom. Same akcje spadły o 45% – to największy spadek w historii. Rosyjskie euroobligacje także gwałtownie spadły, spychając niektóre z nich na terytorium zagrożone.

Co istotne, Bank Rosji zapowiedział, że po raz pierwszy od lat będzie interweniował na rynku walutowym. W tym celu podejmie działania mające na celu ograniczenie niestabilności na rynkach finansowych. Sama informacja Putina o ataku na Ukrainę była już przesądzona, co udowadniają metadane zapisu nagrania rozkazu ataku.

Same banki przygotowały się na obecną sytuację, ponieważ już w grudniu zaimportowały do kraju ponad 5 mld dolarów. Niemniej jednak sankcje na Rosję mogą być bardzo dotkliwe, zwłaszcza że dotkną różnych sektorów gospodarki. Sytuacja jest rozwojowa.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close