GospodarkaHandelPaństwoPolitykaŚwiat

Ceny w Turcji rosną w rekordowym tempie. Erdogan nieugięty

Ceny w Turcji rosną w najszybszym tempie od 24 lat

Jak wynika z najnowszych oficjalnych danych, ceny w Turcji rosną w najszybszym tempie od 24 lat. Roczna stopa inflacji wyniosła w czerwcu 78,62%, czyli nieco powyżej oczekiwań. Koszty transportu i mieszkań odnotowały jedne z najostrzejszych wzrostów cen, pogorszonych przez wojnę na Ukrainie.

Inflacja wzrosła od zeszłego roku, kiedy to turecki prezydent obniżył stopy procentowe, próbując pobudzić gospodarkę. Zazwyczaj kraje podnoszą stopy procentowe, próbując ostudzić inflację, ale prezydent Recep Tayyip Erdogan określił stopy procentowe jako “matkę i ojca wszelkiego zła” i zastosował bardziej nieortodoksyjną politykę, aby spróbować stłumić ceny, w tym interwencje na rynkach walutowych. Przywódca Turcji stwierdził, że “jego muzułmańska wiara powstrzymuje go przed podwyżką stóp procentowych”. Sam skomentował tę sytuację w państwowej telewizji i stwierdził, że nie liczy się z głosem ekonomistów, ponieważ:

[…] Narzekają, że ciągle obniżamy stopę procentową. Nie oczekujcie ode mnie niczego innego. Jako muzułmanin, będę nadal robił to, co mówi nam nasza religia. Takie jest przykazanie.

Zeszłoroczna obniżka stóp procentowych z 19% do 14% doprowadziła do spadku wartości tureckiej liry, co oznacza, że import towarów z zagranicy kosztuje więcej. W najnowszych danych dotyczących inflacji, transport odnotował największy wzrost kosztów, wzrastając o 123% w ciągu ostatniego roku. Żywność i napoje bezalkoholowe pozostały niedaleko w tyle z 94% wzrostem cen, podczas gdy koszty wyposażenia wnętrz i sprzętu domowego wzrosły o 81%.

Czytaj też: Turcja zmieniła nazwę. ONZ przychyliło się do prośby Ankary

Problemy przedsiębiorców

Ceny w Turcji rosną w najszybszym tempie od września 1998 roku, kiedy to roczna inflacja wyniosła 80,4%, a Turcja walczyła o zakończenie dekady chronicznie wysokiej inflacji. Wysoki poziom inflacji utrudnia również działalność tureckim firmom.

Nigdy wcześniej nie doświadczyłem takiego sezonu. Nie mogę zaplanować swoich wydatków, ponieważ koszty zmieniają się z dnia na dzień. Koncepcja all-inclusive nie jest już zrównoważona.

– powiedział hotelarz Volkan Yorulmaz, dyrektor generalny Kemer Holiday Club w Antalyi.

Ponad 50% naszych gości pochodzi z Rosji lub Ukrainy, więc bez nich początek sezonu był nieco problematyczny. Turcy starają się przyjechać na wakacje. Używają kart kredytowych, płacą w ratach lub skracają zaplanowane wakacje, aby koszty były dla nich przystępne.

– dodał.

Czytaj też: Hiperinflacja w Turcji?! Niezależne dane mówią o inflacji na poziomie 175,6% w czerwcu

Źródło: BBC

Erdogan zwalnia szefa statystyk po rekordowej inflacji w Turcji

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close