ŚwiatTransportTurystyka

Turcja zmieniła nazwę. ONZ przychyliło się do prośby Ankary

Turcja wysłała list do Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby zmienić nazwę kraju, ponieważ jej anglojęzyczna wersja głównie kojarzyła się… z indykiem. Wszystko ze względu na takie samo nazewnictwo w języku angielskim. Ankara zasugerowała nazwę “Türkiye”, która została zaaprobowana przez ONZ.

Turcja zmieniła nazwę na Türkiye

W rozmowie z agencją Anadolu rzecznik ONZ Stephane Dujarric potwierdził, że otrzymano list tureckiego ministra spraw zagranicznych Mevluta Cavusoglu. Dokument zaadresowano do sekretarza generalnego Antonio Guterresa z prośbą o używanie na arenie międzynarodowej nazwy “Türkiye” zamiast “Turkey“. Dujarric poinformował, że nowa nazwa kraju zaczęła obowiązywać od momentu otrzymania listu.

Inicjatywa używania nowej nazwy kraju jako “Türkiye” na platformach krajowych i międzynarodowych rozpoczęła się w grudniu 2021 r. dekretem podpisanym przez prezydenta Recepa Erdoğana. Miesiąc później, w styczniu, Prezydencka Dyrekcja Komunikacji wystartowała z kampanią pod hasłem “Hello Türkiye“.

Czytaj również: Rekordowa inflacja w Turcji! Ostatnio podobny wynik odczytano 20 lat temu

W ramach kampanii zostało utworzone  “Biuro Marki Tureckiej”, które rozpoczęło współpracę z instytucjami publicznymi i sektorem prywatnym w celu promowania nazwy “Türkiye”.

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu ogłosił, iż nowa nazwa jest spójna z polityką rozwojową kraju. Jak stwierdził:

Wspólnie z naszą Dyrekcją Komunikacji udało nam się przygotować dobry grunt do tego. Umożliwiliśmy ONZ i innym organizacjom międzynarodowym, krajom dostrzeżenie tej zmiany na używanie ‘Türkiye’.

Ponadto, jak przekonywał:

Proces, który rozpoczął się pod przewodnictwem naszego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, mający na celu podniesienie wartości marki naszego kraju, dobiega końca.

Czytaj również: Inflacja w Turcji jest olbrzymia, bo Erdogan “powołał się” na Koran

Według Erdoğana nowa nazwa Turcjiw najlepszy sposób reprezentuje i wyraża kulturę, cywilizację i wartości narodu tureckiego“. To jednak według ekspertów jest zwykły marketing, ponieważ w kraju panuje rekordowa inflacja, a zapaść gospodarcza z każdym miesiącem się pogłębia.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close