Kultura i sztukaPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Singapur zniesie zakaz seksu gejowskiego. Konserwatyści oburzeni

Singapur znosi zakaz seksu gejowskiego

Singapur uchyli prawo 377A, które wprowadza zakaz seksu gejowskiego. Decyzja ta, ogłoszona przez premiera Lee Hsien Loonga w telewizji państwowej, zapadła po latach ostrej debaty. Miasto-państwo jest znane z konserwatywnych wartości, ale w ostatnich latach coraz więcej osób wzywa do zniesienia prawa 377A z czasów kolonialnych. Działacze LGBT w Singapurze uznali ten ruch za “zwycięstwo ludzkości”. Singapur jest najnowszym miejscem w Azji, po Indiach, Tajwanie i Tajlandii, które zdecydowało się na wprowadzenie praw osób LGBT.

Poprzednie stanowisko rządu było takie, aby utrzymać prawo 377A – które zakazuje seksu między mężczyznami – ale jednocześnie obiecano go nie egzekwować, starając się uspokoić obie strony. Jednak w niedzielę wieczorem, premier Lee powiedział, że zniesie przepis, ponieważ wierzy, że “jest to właściwa rzecz do zrobienia i coś, co większość Singapurczyków zaakceptuje”. Zauważył, że “geje są teraz bardziej akceptowani” i usunięcie 377A dostosuje prawo krajowe do “obecnych obyczajów społecznych i przyniesie ulgę gejom z Singapuru”.

W końcu to zrobiliśmy i jesteśmy zachwyceni, że to dyskryminujące, przestarzałe prawo w końcu zniknie z ksiąg. Istnieje poczucie, że może trwało to trochę za długo, ale wreszcie musiało się tak stać. Dziś jesteśmy bardzo, bardzo szczęśliwi.

– powiedział gejowski aktywista Johnson Ong.

Koalicja grup praw LGBT nazwała to “ciężko wywalczonym zwycięstwem i triumfem miłości nad strachem”, dodając, że jest to pierwszy krok w kierunku pełnej równości. Jednak wyrażono również zaniepokojenie innym ogłoszeniem, które Lee złożył w tym samym przemówieniu. Premier stwierdził bowiem, że rząd zapewni lepszą ochronę prawną dla definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. To skutecznie utrudniłoby legalizację małżeństw homoseksualnych. Dodał, że Singapur pozostaje tradycyjnym społeczeństwem, w którym wielu zależy na utrzymaniu rodziny i norm społecznych. Działacze LGBT nazwali to “rozczarowaniem” i ostrzegli, że to tylko jeszcze bardziej ugruntuje dyskryminację w społeczeństwie.

Czytaj też: Amazon ogranicza towary LGBT w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Konserwatyści tęsknią za zacofaniem i kolonialnym butem

Singapur odziedziczył ustawę 377A po Brytyjczykach i postanowił ją zachować po uzyskaniu niepodległości w 1965 roku. Chociaż prawo technicznie kryminalizuje seks między mężczyznami, w rzeczywistości jest postrzegane jako zakaz homoseksualizmu. Aktywiści LGBT od dawna wzywali do usunięcia 377A, twierdząc, że prawo to utrwala społeczną stygmatyzację osób homoseksualnych i jest sprzeczne z konstytucją Singapuru, która zabrania dyskryminacji. Prawo to kłóci się również z wizerunkiem Singapuru jako otwartego, zróżnicowanego globalnego centrum finansowego.

Singapur nie jest jedyną byłą kolonią z wersją 377 – prawo to nadal istnieje w wielu częściach Azji, Afryki i Oceanii. Zakaz seksu gejowskiego został wprowadzony przez kolonialny rząd brytyjski w Indiach w XIX wieku i zabraniał “stosunków cielesnych wbrew porządkowi natury z jakimkolwiek mężczyzną, kobietą lub zwierzęciem”. Wkrótce przepis rozprzestrzenił się poza Indie, ponieważ Brytyjczycy wykorzystali indyjski kodeks karny jako podstawę kodeksów prawa karnego na innych kontrolowanych przez siebie terytoriach. W 2018 roku Sąd Najwyższy Indii zniósł 377, wywołując nadzieje wśród aktywistów, że inne byłe kolonie w końcu pójdą za ich przykładem. Tajwan stał się pierwszym miejscem, które zrobiło to w 2019 roku, a w czerwcu Tajlandia zatwierdziła projekt przepisów zezwalających na związki tej samej płci. Kilka byłych kolonii brytyjskich, takich jak Kenia, Malezja i Mjanma, nadal mają jakąś wersję 377.

Tymczasem Protect Singapore, konserwatywna grupa, powiedziała, że jest “głęboko rozczarowana” tym, że uchylenie ustawy następuje bez zapewnienia “kompleksowych zabezpieczeń”. Konserwatyści wezwali do pełnego wpisania definicji małżeństwa heteroseksualnego do konstytucji, a także do wprowadzenia przepisów zakazujących “promocji LGBT” wśród dzieci. Konserwatyści organizują również kampanie w mediach społecznościowych i wydarzenia wzywające do zachowania tradycyjnych wartości, a niektóre kościoły promują kontrowersyjne programy “leczenia” gejów z homoseksualizmu.

Czytaj też: Są kraje gdzie to kobiety na stanowiskach kierowniczych zarabiają więcej od mężczyzn

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close