PaństwoPolitykaŚwiatZdrowie i medycyna

No i cyk już mamy osiem miliardów ludzi na naszej planecie

Już osiem miliardów ludzi na planecie

ONZ twierdzi, że światowa populacja osiągnęła osiem miliardów, zaledwie 11 lat po przekroczeniu kamienia milowego w postaci siedmiu miliardów. Po wielkim skoku w połowie XX wieku, wzrost populacji już spowalnia. Osiągnięcie dziewięciu miliardów może zająć 15 lat, a ONZ nie spodziewa się osiągnięcia 10 miliardów dopiero w 2080 roku. Trudno jest dokładnie obliczyć liczbę ludzi na świecie, a ONZ przyznaje, że jej dane mogą być błędne o rok lub dwa.

W poprzednich latach ONZ wybierało dzieci, które reprezentowały pięcio-, sześcio- i siedmiomiliardową populację. Co ich historie mogą nam powiedzieć o wzroście populacji świata? Kilka minut po urodzeniu w lipcu 1987 r. przed maleńką twarzą Mateja Gaspara pojawił się aparat fotograficzny, a jego wyczerpaną matkę otaczała gromada polityków. Trzydzieści pięć lat później pięciomiliardowe dziecko próbuje zapomnieć o swoim uroczystym wejściu na świat. Jego strona na Facebooku sugeruje, że mieszka w Zagrzebiu, jest żonaty i pracuje jako inżynier chemik.

Tuż za Dhaką w Bangladeszu, Sadia Sultana Oishee pomaga swojej mamie w obieraniu ziemniaków na obiad. Siedmiomiliardowe dziecko ma 11 lat i wolałaby grać w piłkę nożną na zewnątrz, ale jej rodzice prowadzą dość ścisłą politykę. Choć jej ojciec miał nadzieję na chłopca, teraz jest zadowolony z trzech pracowitych i inteligentnych córek. Najstarsza jest już na uniwersytecie, a Oishee chce zostać lekarzem. Od czasu narodzin Oishee do rosnącej populacji Bangladeszu przybyło kolejne 17 milionów ludzi.

Czytaj też: Uber pomaga ONZ rozwozić jedzonko i wodę potrzebującym na Ukrainie

Wzrost populacji wyhamuje

Trzy główne instytucje tworzące prognozy dotyczące populacji światowej – ONZ, Institute of Health Metrics and Evaluation (IHME) na Uniwersytecie w Waszyngtonie oraz IIASA-Wittgenstein Centre w Wiedniu – różnią się w kwestii spodziewanych zysków z edukacji. ONZ twierdzi, że globalna populacja osiągnie szczyt w roku 2080 i wyniesie 10,4 miliarda, ale IHME i Wittgenstein uważają, że nastąpi to wcześniej – między 2060 a 2070 rokiem, na poziomie poniżej 10 miliardów. Jednak to tylko prognozy. Odkąd Oishee urodziła się w 2011 roku, wiele się na świecie zmieniło, a demografowie są ciągle zaskakiwani.

Nie spodziewaliśmy się, że śmiertelność z powodu AIDS spadnie tak szybko, a leczenie uratuje tak wiele osób.

– mówi Samir KC, demograf z IIASA, który musiał zmienić swój model.

Podczas gdy połowa następnego miliarda ludzi będzie pochodzić z zaledwie ośmiu krajów – większość z nich w Afryce – w większości krajów wskaźnik dzietności będzie niższy niż 2,1 dziecka na kobietę, co jest liczbą niezbędną do utrzymania populacji. W Bośni i Hercegowinie, jednej z najszybciej zmniejszających się populacji na świecie, 23-letni Adnan Mevic dużo o tym myśli. Adnan mieszka poza Sarajewem ze swoją mamą, Fatimą, która ma surrealistyczne wspomnienia z jego narodzin. Kiedy Adnan przybył na świat, ówczesny sekretarz generalny ONZ Kofi Annan był do szpitala, aby ochrzcić go jako sześciomiliardowe dziecko na świecie. Bycie szóstym miliardowym dzieckiem miało też swoje plusy i doprowadziło do zaproszenia Adnana na spotkanie z jego bohaterem, Cristiano Ronaldo.

Czytaj też: Dzietność w Polsce nadal spada. Jest gorzej niż w Rosji

Źródło: BBC

500+ nie działa? Marlena Maląg: Niska dzietność to wina PO

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close