PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: PiS znów bierze się za sądy; rząd szykuje też małą rewolucję – pensja minimalna, urlopy czy praca zdalna

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

PiS bierze sądy na cel – kolejna odsłona reformy wymiaru sprawiedliwości. Z niemal 100 sędziów w Sądzie Najwyższym ma pozostać 20–30. Reszta przejdzie w stan spoczynku, donosi Rzeczpospolita. Najbardziej radykalne zmiany mają dotknąć SN: według naszych informatorów zamiast 97 sędziów (na 125 etatów) pozostać ma ich elitarna 20-, może 30-osobowa grupa. Reszta przejdzie w stan spoczynku z powodu reorganizacji. Dotychczasowe izby SN mają być też łączone. Izba Dyscyplinarna, do której funkcjonowania ogromne zastrzeżenia ma Trybunał Sprawiedliwości UE, może zostać połączona z Izbą Karną – ta nie budzi żadnych wątpliwości. Izba Cywilna miałaby zostać połączona z Izbą Pracy.
https://www.rp.pl/Sedziowie-i-sady/309079880-PiS-bierze-sady-na-cel—kolejna-odslona-reformy-wymiaru-sprawiedliwosci.html
SZYKUJE SIĘ NIEZŁA ZABAWA

Była premier Beata Szydło (57 l.), a może pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda (48 l.)?! Jak ustalił „Super Express”, partia Jarosława Kaczyńskiego (71 l.) już sonduje, kogo wystawić w wyścigu o fotel prezydencki w 2025 roku! – Dziś w partii mówi się m.in. o Beacie Szydło – zdradza nam europoseł Ryszard Czarnecki (57 l.). A inny ważny polityk PiS wśród kandydatek wymienia obecną pierwszą damę! – Agata Duda byłaby ciekawą kandydaturą i jestem za – przyznaje nam wysoko postawiony współpracownik szefa PiS.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/pis-mysli-o-nastepcy-prezydenta-andrzeja-dudy-kobiety-zawalcza-o-palac-aa-Yhir-jwnB-wvoN.html
PRZEZ TYLE LAT JESZCZE SIĘ DUŻO MOŻE WYDARZYĆ

Premier dla Bloomberga: wobec Rosji potrzebne są bardzo ostre sankcje – pisze Polskie Radio. – Przypadek lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego pokazuje, jak Rosja traktuje swoich obywateli i liderów. W tej kwestii potrzebne jest nie tylko potępienie, ale też bardzo ostre sankcje – powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorek w wywiadzie dla telewizji Bloomberg.
https://polskieradio24.pl/5/3/Artykul/2578325,Premier-dla-Bloomberga-wobec-Rosji-potrzebne-sa-bardzo-ostre-sankcje
UE będzie śrubować cele polityki klimatycznej. Poza digitalizacją to główny cel von der Leyen, donosi 300gospodarka. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce być bardziej ambitna w polityce klimatycznej. To oznacza, że zamiast w 2030 obniżyć emisję gazów cieplarnianych o 40 proc., von der Leyen chce, aby było to 55 proc. Przemysł jest oczywiście zaniepokojony. Przynajmniej tak donosi niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung, bo von der Leyen ma to dopiero ogłosić w połowie przyszłego tygodnia w dorocznym przemówieniu o stanie Unii Europejskiej.

https://300gospodarka.pl/news/ue-bedzie-srubowac-cele-polityki-klimatycznej-poza-digitalizacja-to-glowny-cel-von-der-leyen
PRZEMYSŁ NA PEWNO ZACHWYCONY
Wystarczył tydzień, by internauci zasilili kultowe czasopisma CD-Action oraz PC Format kwotą blisko 1 mln zł. Kampania crowdfundingowa ma pomóc w utrzymaniu tytułów na rynku oraz wdrożeniu innych pomysłów, które pomogą w rozwoju firmy będącej właścicielem tych marek. Właściciele obydwu tytułów dokładnie 7 dni temu wystartowali ze zbiórką w internecie. Miała na celu zgromadzenie środków finansowych na ratowanie i rozwój kultowych marek. Celem było zebranie 1 250 000 zł i wszystko wskazuje na to, że uda się go zrealizować.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/07/internauci-w-tydzien-zebrali-juz-prawie-milion-na-ratowanie-cd-action/
OJ, CZYTAŁO SIĘ CDA KIEDYŚ

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w poniedziałek, że gazociąg Nord Stream 2 nie powinien zostać ukończony. Ocenił, że przed jego wyborczym zwycięstwem w 2016 r. “nikt nie słyszał o Nord Stream 2”, pisze Onet. – Nie słyszeliście o Nord Stream 2, zanim nie przyszedł Trump – powiedział prezydent USA na konferencji prasowej przed Białym Domem. Ocenił, że “Rosja nie jest zadowolona” z tego, że po wyborczym zwycięstwie podniósł ten temat. Trump kolejny już raz skrytykował sytuację, w której Niemcy zawierają umowę z Rosją, a Stany Zjednoczone “chronią Niemcy przed Rosją”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/trump-nord-stream-2-nie-powinien-zostac-ukonczony/h4qcdez,79cfc278
NO I STANY WALCZĄ W NASZYM INTERESIE

Spadki na rynku usług HR potwierdzają koniec ery rynku pracownika, donoszą Filary Biznesu. Rynek pracy zmienił się diametralnie, co odzwierciedlają wyniki firm członkowskich Polskiego Forum HR (PFHR) w drugim kwartale 2020 roku. Rynek rekrutacji stałych zmalał o ponad 30%. Praca tymczasowa odnotowała spadek na poziomie 18%.
https://filarybiznesu.pl/spadki-na-rynku-uslug-hr-potwierdzaja-koniec-ery-rynku-pracownika/a5924
ZNALEZIENIE PRACY CORAZ WIĘKSZYM WYZWANIEM

Wiceminister edukacji: 53 placówki oświatowe pracują całkowicie w trybie zdalnym, pisze Polskie Radio. – Szkoły są przygotowane do pracy w obecnych warunkach. Procedury MEN zostały dostosowane do placówek i to działa. Mamy jednak poczucie, ze to niezwykły rok i okoliczności – powiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceminister edukacji Marzena Machałek.
https://polskieradio24.pl/7/129/Artykul/2578301,Wiceminister-edukacji-53-placowki-oswiatowe-pracuja-calkowicie-w-trybie-zdalnym
Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ JEST TO NIEZWYKŁY ROK, PANI WICEMINISTER

– Żadna władza nie jest bezbłędna – ocenił Piotr Müller, który we wtorek rano pojawił się na antenie TVN24. Rzecznik rządu był pytany o zatrudnienie w Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu żony Adama Andruszkiewicza oraz planowaną rekonstrukcję rządu – czytamy we Wprost. Kilka dni temu głośno stało się o Kamili Andruszkiewicz, która została prezesem Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Po ujawnieniu tej informacji i krytyce ze strony opozycji żona wiceministra cyfryzacji zrezygnowała ze stanowiska, o co w „Rozmowie Piaseckiego” zapytano Piotra Müllera.
https://www.wprost.pl/kraj/10361009/rzecznik-rzadu-kazda-wladza-popelnia-bledy.html
OBY SIĘ TYLKO TA WŁADZA NA TYCH BŁĘDACH CHOCIAŻ UCZYŁA

Mieszkańcy stolicy spotkali się z utrudnieniami w ruchu drogowym. Aktywiści ekologiczni z organizacji Extinction Rebellion zablokowali dziś centrum Warszawy. Swoim pokojowym protestem chcieli zwrócić uwagę na zagrożenie środowiska naturalnego i bierność rządzących w tej kwestii. Demonstranci zgromadzili się na ulicy Świętokrzyskiej przy skrzyżowaniach z Marszałkowską i Wallenberga. Blokada ulicy rozpoczęła się około godziny 10:00. Świętokrzyska była nieprzejezdna w obu kierunkach pomiędzy ulicami Emilii Plater a Marszałkowską. Protestujący przekonywali, że demonstrują pokojowo i nie zamierzają „walczyć” z Policją.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/07/warszawa-aktywisci-ekologiczni-zablokowali-centrum-miasta-policja-wynosila-ich-z-ulic/
POZIOM SYMPATII WARSZAWIAKÓW DO AKTYWISTÓW SPADŁ

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to

Wyższe pensje, praca zdalna i nowe urlopy. Szykujcie się na rewolucję! – czytamy w nagłówku Super Expressu. Rewolucja w pensji minimalnej, nowe urlopy dla ojców, praca zdalna – rząd w najbliższych miesiącach będzie musiał zająć się zmianami w Kodeksie pracy. Już w poprzedniej kadencji do takiej rewolucji się przymierzał. Projekt nowego kodeksu wzbudzał jednak tak dużo kontrowersji, że prace nad nim przerwano. Teraz jednak minister rodziny Marlena Maląg (56 l.) i jej wiceminister Stanisław Szwed (65 l.) mówią, że reforma będzie konieczna. Szykuje się sporo zmian dla pracowników.
https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/zmiany-w-kodeksie-pracy-urlopy-ojcowskie-pensja-minimalna/enk1kej
WYBORY ZA NAMI, CZAS NA REWOLUCJE

3 września 2020 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1517) wprowadzająca szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami oraz uproszczeń w procedurach związanych z rejestracją pojazdów, informują Filary Biznesu. Rządowy projekt przedłożony przez Ministra Infrastruktury powstał we współpracy z Ministrem Cyfryzacji, jako tzw. pakiet deregulacyjny.
Najważniejsze zmiany to: Prawo jazdy on-line; Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki; Karta pojazdu i nalepki kontrolne nie będą już wydawane; Pojazd zarejestruje starosta w miejscu czasowego zamieszkania; Będzie można zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne; Dealer zarejestruje nowy pojazd; Będzie można czasowo wycofać z ruchu samochód osobowy
https://filarybiznesu.pl/szereg-ulatwien-dla-kierowcow-nowe-przepisy-opublikowane-w-dzienniku-ustaw/a5925
I TO SĄ ZMIANY, NA KTÓRE WARTO CZEKAĆ

Rodzice 5 razy w tygodniu zostawiali na wiele godzin 3-latka w aucie. Powód szokuje, pisze Fakt. Jak podaje niemiecki portal news-trier.de, w niedzielny wieczór około godziny 19.30 świadek zauważył na jednym z parkingów w Trewirze samochód, w którym pozostawiony bez opieki chłopczyk bawił się telefonem komórkowym. Na miejsce wezwano policjantów, którzy szybko odnaleźli nieodpowiedzialnych rodziców 3-letniego dziecka. Okazało się, że para beztrosko grała na automatach w pobliskim salonie gier.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/niemcy-zostawiali-3-latka-w-nagrzanym-aucie-5-razy-w-tygodniu/vx96r99
RODZICE ROKU JUŻ ZNANI

Autonomiczny region Madrytu wprowadził nowe obostrzenia, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. Lokalne władzy podjęły decyzję m.in. o zakazie tańczenia na weselach, poinformował Wprost. Do tej pory zakaz zgromadzeń liczących więcej niż 10 osób obowiązywał jedynie w przestrzeni publicznej, jednak teraz restrykcjami objęto także spotkania organizowane w prywatnych mieszkaniach i domach, gdyż to tam dochodzi do większości nowych zakażeń.
https://www.wprost.pl/swiat/10360980/zakaz-tanca-na-weselach-i-organizacji-duzych-spotkan-nowe-restrykcje-w-hiszpanii.html
CIEKAWE CZY NASZE WŁADZE BĘDĄ CHCIAŁY SIĘ ZASUGEROWAĆ

Polski startup dostanie 10 mln euro na stworzenie sprzętu do diagnostyki COVID-19 – pisze 300gospodarka. Europejski Bank Inwestycyjny pożyczy do 10 mln euro polskiej spółce Scope Fluidics na opracowanie sprzętu diagnostycznego w zakresie chorób zakaźnych, w tym COVID-19 – poinformował w poniedziałek bank. Jak wyjaśnił EBI w komunikacie, to pierwsza transakcja w Polsce wspierana dzięki Instrumentowi Finansowania Chorób Zakaźnych będącego częścią unijnego programu badań i innowacji „Horyzont 2020”.
https://300gospodarka.pl/news/polski-startup-dostanie-10-mln-euro-na-stworzenie-sprzetu-do-diagnostyki-covid-19

Pogoda nas nie rozpieszcza, do sklepu lepiej wybrać się autem. Cieszą nadchodzące zmiany korzystne dla kierowców. A przecież rząd rozważa też zdjęcie podatku z biletów komunikacyjnych.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close