PaństwoPolitykaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Biden przywraca finansowanie organizacji pro-choice

Biden zabrał się do pracy

Po zaprzysiężeniu, nowy prezydent USA Joe Biden od razu zabrał się do pracy. Jak na razie skupia się ona przede wszystkim na odkręcaniu większości decyzji dotychczasowego prezydenta Donalda Trumpa. W przeciągu kilku godzin po ceremonii prezydent podpisał aż 17 dekretów (tzw. executive orders), w tym ten dotyczący powrotu Stanów Zjednoczonych do Porozumienia paryskiego.

Wśród dokumentów podpisanych przez nowego prezydenta jest również tekst znoszący zakaz podróży do USA dla obywateli siedmiu muzułmańskich krajów. Biden wstrzymał również fundusze na budowę muru na granicy z Meksykiem i proces wycofywania USA z WHO. Nowy prezydent zarządził także obowiązek noszenia maseczek w budynkach federalnych. Nowy prezydent zlecił także swoim urzędnikom przegląd ponad 100 decyzji Donalda Trumpa, które mogą być cofnięte.

Joe Biden podpisał również w środę rozporządzenie nakazujące ministerstwu zdrowia umożliwienie od 15 lutego do 15 maja zapisów do Affordable Care Act. To program powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych, znany również pod nazwą Obamacare. Ma on pomóc w zapewnieniu opieki zdrowotnej Amerykanom, którzy tracąc pracę podczas pandemii COVID-19 stracili również ubezpieczenie zdrowotne należne od pracodawcy.

Dla prezydenta Bidena to sprawa osobista. Ponieważ nadal walczymy z COVID-19, jeszcze ważniejsze staje się to, by Amerykanie mieli dostęp do niedrogiej opieki zdrowotnej.

– napisano w komunikacie prasowym Białego Domu.

Strajk Kobiet nie odpuszcza. Wczoraj weszli do budynku TK, dziś 35 demonstracji

Biden odwołuje decyzje Trumpa na temat aborcji

W czwartek z kolei nowy prezydent USA podpisał rozporządzenie wykonawcze znoszące zakaz finansowania ze środków federalnych międzynarodowych organizacji non-profit, które przeprowadzają i promują aborcję. Biden cofnął w ten sposób decyzje podjęte w tym zakresie przez swego poprzednika, który zakaz wprowadził w 2017 roku.

Jak tę zmianę tłumaczy Biden? Biały Dom w oświadczeniu przekazał, że decyzja nowego prezydenta “ochroni i rozszerzy dostęp do kompleksowej opieki reprodukcyjnej”. Podpisując dokument prezydent USA podkreślił, że nie wprowadza nowego prawa, a jedynie zapewnia powrót do stanu, który obowiązywał przed prezydenturą Trumpa. Jak przypomina portal NPR, prezydenci z GOP od dekad wprowadzają zakaz finansowania organizacji pro-choice, a ci reprezentujący Demokratów znoszą go.

Teraz amerykańskie ministerstwo zdrowia ma 30 dni na ogłoszenie zmiany swojej polityki zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez Bidena. Dopiero wtedy organizacje umożliwiające przeprowadzenie aborcji będą mogły wnioskować o środki.

Źródło: Onet

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close