PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Rząd bez zapowiedzi zmienił przepisy przed północą. Wiele obowiązuje od dziś

Rząd wprowadził ważne zmiany dotyczące obostrzeń. Powinny się z nimi zapoznać szczególie te osoby, które chcą przyjechać do Polski.

Budzenie się ze zmianami obostrzeń. Rząd bez zapowiedzi publikuje przepisy przed północą – donosi Onet. Zmiana rozporządzenia Rady Ministrów wprowadza szereg modyfikacji w dotychczasowych ograniczeniach w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Najważniejsze z nich dotyczą kwestii związanych z odbywaniem obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe do Polski i wskazania, kto jest z niej zwolniony. Zwolnione będą między innymi osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. Kwarantanny po przekroczeniu granicy nie będą musieli odbywać uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie. Rozporządzenie m.in. uchyla ograniczenia w lecznictwie uzdrowiskowym, a także zapewnia osobom zatrudnionym w ogrzewalniach i noclegowniach włączenie do grupy pierwszej szczepień
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-rzad-bez-zapowiedzi-zmienia-przepisy-antycovidowe-tuz-przed-polnoca/qvjxms4
I TAK WITAMY WTOREK

RMF FM: Stoki znowu zostaną zamknięte! Internauci: “Duda się już najeździł?” Jak wynika z ustaleń dziennikarzy RMF FM, przywrócenie części obostrzeń korownawirusowych jest już pewne. Jak informuje dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, rząd chce przede wszystkim ponownie zamknąć stoki narciarskie. Oprócz tego rozważane jest również ponowne zamknięcie części infrastruktury sportowej.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/22/rmf-fm-stoki-znowu-zostana-zamkniete-internauci-duda-sie-juz-najezdzil/
NO TERAZ PRZECIEŻ JUŻ MOŻNA

VAT nie do odzyskania – pisze w nagłówku Rzeczpospolita. Wyłudzone przez przestępców podatki prawdopodobnie nigdy już nie wrócą do budżetu. Ostatnie dane resortu finansów o zaległościach podatkowych za pierwsze półrocze 2020 r. okazują się alarmujące: łącznie sięgnęły one prawie 140 mld zł, z czego zdecydowana większość (111 mld zł) dotyczyła VAT. W porównaniu z końcem 2019 r. nieściągnięte należności z VAT wzrosły aż o 16 mld zł. A od końca 2015 r., czyli już za czasów rządu PiS, łącznie już o 64 mld zł.
https://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/302229909-VAT-nie-do-odzyskania.html
A PRZECIEŻ NARRACJA BYŁA INNA

Nowe badania nad skutecznością szczepionki Astra Zeneca. Chodzi o drugą dawkę, informuje DoRzeczy. Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Astra Zeneca jest skuteczniejsza, jeśli przerwa pomiędzy pierwszą a drugą dawką wynosi trzy miesiące, a nie zalecane wcześniej 6 tygodni – informuje “The Lancet”. Po zatwierdzeniu szczepionki przez organy regulacyjne ważne jest ustalenie optymalnego odstępu między dawkami. Chodzi zarówno o wpływ tego odstępu na skuteczność ochrony po drugiej dawce, jak i ryzyko zakażenia między dawkami. (Ryzyko zakażenia może zwiększać zarówno niższa skuteczność pojedynczej dawki, jak i potencjalny spadek odporności związany z oczekiwaniem na drugą dawkę).
https://dorzeczy.pl/kraj/173528/nowe-badania-nad-skutecznoscia-szczepionki-astra-zeneca.html

Na Twitterze o rzeczach ważnych:

Kto jest winny 3 fali?

Nie „efekt Krupówek” ani otwarte galerie. Oto prawdziwy winowajca trzeciej fali – pisze Wprost. To nie Krupówki i Szczyrk, nie szkoły i galerie spowodowały trzecią falę, tylko kalendarz: druga połowa lutego, marzec i połowa kwietnia to sezon koronawirusów. Drugim winowajcą jest smog, z powodu którego w ciągu roku zmarło o 20 tys. więcej osób niż z powodu COVID-19 – mówi prof. Piotr Kuna, specjalista chorób płuc. Wyjaśnia też, gdzie i kiedy warto nosić profesjonalne maseczki i kiedy wróci normalność.
https://premium.wprost.pl/10424237/trzecia-fala-covid-19-to-nie-wina-krupowek-ani-szkol.html

Adam Niedzielski: “Dokonałem pewnej samoizolacji”. Internauci: Niech nie wraca wcale. Minister zdrowia Adam Niedzielski poddał się samoizolacji z obawy przed tym, że jest zarażony koronawirusem. Internauci komentują. Jak podają media, Adam Niedzielski “dokonał pewnej samoizolacji”, nie czekając na pogorszenie samopoczucia czy wykonanie badań. Jego decyzja była spowodowana tym, że w ostatnich dniach miał kontakt z ministrem Michałem Dworczykiem. Ten poinformował dziś za pośrednictwem Twittera, że w związku z pozytywnym wynikiem testu na obecność COVID-19 w najbliższym czasie będzie pracował zdalnie w domu.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/22/adam-niedzielski-dokonalem-pewnej-samoizolacji-internauci/

Ubywa wielkich sklepów. Polacy wolą kupować gdzie indziej, stwierdza Business Insider. W ubiegłym roku liczba hipermarketów w Polsce spadła najmocniej od lat. Przybywa za to sklepów o mniejszej powierzchni. Jak czytamy, z danych NielsenIQ wynika, że liczba hipermarketów spadła w Polsce o 17 lokalizacji do 325. Trend spadkowy widać na rynku od lat. Agnieszka Górnicka, prezes firmy badawczej Inquiry, mówi, że hipermarkety czekają zmiany. – Polacy mogą kupować bliżej domu w sklepach convenience, dyskontach i innych formatach. Chętnych na długie, duże zakupy w hipermarketach będzie ubywało – ocenia.
https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/coraz-mniej-wielkich-sklepow-w-polsce/kc3pxzb
PANDEMIA TEŻ ZMIENIA TRENDY

Szybko drożeją zarówno auta nowe, jak i używane, przekonuje Rzeczpospolita. W ciągu ostatnich trzech lat średnia cena sprzedaży nowego samochodu osobowego wzrosła w Polsce o prawie 30 proc. Teraz tempo podwyżek jeszcze bardziej przyspiesza. W styczniu średnia ważona cena sprzedaży nowego samochodu osobowego na polskim rynku sięgnęła 129,1 tys. zł – wylicza Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. To o prawie 12 proc. więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. W ciągu ostatnich trzech lat średnia cena wzrosła o blisko 30 proc. – w 2018 r. tylko nieznacznie przekraczała poziom 100 tys. zł.
https://www.rp.pl/Motobiznes/302229908-Szybko-drozeja-zarowno-auta-nowe-jak-i-uzywane.html
I TAK PRAKTYCZNIE ZE WSZYSTKIM

Sprzedaż e-commerce kwitnie, a mali kurierzy klepią biedę? Ich długi to 25 mln zł, informuje 300Gospodarka. Chociaż e-commerce jest z całą pewnością jedną z branż, które w czasie pandemii mocno zyskały, to nie wszyscy kurierzy, którzy są przecież nieodłącznym elementem handlu w internecie, skorzystali na tym sukcesie. Długi jednoosobowych podmiotów działających „na JDG” przekroczyły 25 mln zł. Krajowy Rejestr Długów opublikował dane, z których wynika, że firmy kurierskie toną w długach. W sumie 921 firm kurierskich, które zgłoszono do rejestru KRD zalega wierzycielom z kwotą 29,8 mln zł. Największy problem mają zaś kurierzy pracujący na jednoosobowej działalności gospodarczej – są dłużni swoim wierzycielom 25,5 mln zł.
https://300gospodarka.pl/analizy/e-commerce-kurierzy-dlugi-wierzyciele-polska

Ambitne plany Spotify

Spotify się rozrasta. Wejdzie na ponad 80 nowych rynków, donosi Wprost. Platforma streamingowa Spotify zostanie uruchomiona na 85 nowych rynkach. Zacznie udostępniać swoją usługę ponad miliardowi nowych osób. Ogłoszenie nastąpiło podczas transmisji na żywo z udziałem Justina Biebera, księcia Harry’ego i Meghan Markle. Spotify ogłosiło również nową usługę subskrypcji o wyższej jakości dźwięku i plany rozwoju nowego rynku reklamowego dla podcastów. Większość nowych rynków, na które wejdzie Spotify, to rozwijające się kraje Azji, Afryki, Pacyfiku i Karaibów.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10424252/spotify-wejdzie-na-ponad-80-nowych-rynkow.html
WRÓŻYMY SUKCES

Warszawa dorobiła się najwyższego wieżowca w UE. Varso osiągnął wysokość docelową, pisze Obserwator Gospodarczy. Po przekroczeniu wysokości 230 metrów do dachu, Varso Tower zostało najwyższym budynkiem w Polsce. Teraz – po zamontowaniu ważącej 73 tony i mierzącej 80 metrów wysokości iglicy – warszawski wieżowiec pobił właśnie kolejny rekord. Dzięki swej architektonicznej wysokości 310 metrów, Varso Tower zdominowało ranking najwyższych budynków w Unii Europejskiej, przewyższając dotychczasowe wieżowce we Frankfurcie nad Menem, Mediolanie czy Paryżu. 53-piętrowy wieżowiec zwieńczony iglicą powstał na deskach wielokrotnie nagradzanej pracowni Foster + Partners, która słynie z przełomowych projektów wpisujących się w nurt zrównoważonego rozwoju.
https://obserwatorgospodarczy.pl/transport-i-infrastruktura/29-nieruchomosci/1856-warszawa-wlasnie-dorobila-sie-najwyzszego-wiezowca-w-ue-varso-osiagnal-wysokosc-docelowa
FAKT WARTY ODNOTOWANIA

Od 2028 Warszawa będzie się kurczyć. Zmienić to może tylko kilkukrotny wzrost liczby przyjezdnych, donosi 300Gospodarka. Zgodnie z najbardziej prawdopodobnym scenariuszem liczba ludności Warszawy wzrośnie do 2,044 mln mieszkańców w ciągu najbliższych kilku lat, a następnie będzie powoli spadać, przynajmniej do 2050 roku – wynika z analizy Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.
https://300gospodarka.pl/news/demografia-ludnosc-warszawa
A CZY DO TAKIEGO WZROSTU DOJDZIE?

Facebook zniesie blokadę australijskich mediów, informuje Onet. W związku z zawartym porozumieniem z rządem Scotta Morrisona, Facebook informuje, że zakończy – trwająca od ubiegłego tygodnia – blokadę treści mediów z Australii. Rząd zgodził się na poprawki do projektu ustawy zmuszającej portal do płacenia za treści newsowe. Rząd zaproponował cztery poprawki do projektu, które m.in. dają Facebookowi i wydawcom dodatkowe dwa miesiące na negocjacje w sprawie warunków, zanim do gry wkroczy rządowy arbiter – podaje Reuters. Oświadczenie w sprawie wydał wiceprezes Facebooka: “Doszliśmy do porozumienia, które pozwoli nam wspierać wydawców, których wybierzemy, w tym małych i lokalnych wydawców. (…) Rząd wyjaśnił, że zachowamy możliwość decyzji, czy newsy będą pojawiać się na Facebooku, tak by nie być automatycznie poddanym wymuszonym negocjacjom” – czytamy w wydanym oświadczeniu Campbella Browna.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/facebook-zniesie-blokade-australijskich-mediow/yjrqz8y,79cfc278
WIĘC JEDNAK SIĘ DOGADALI

Katarzyna Kieli poza radą nadzorczą TVN. Zmiany również w zarządzie Discovery Polska, informuje Business Insider. Rafał Ogrodnik został odwołany z zarządu spółki Discovery Polska (pozostaje w zarządach kilku innych spółek z TVN Grupy Discovery), a w jego miejsce weszła Roanne Lea Weekes. Ponadto Weekes została członkiem rady nadzorczej spółki TVN, zastępując tam Katarzynę Kieli.
https://businessinsider.com.pl/media/tv-radio/katarzyna-kieli-poza-rada-nadzorcza-tvn-roszady-w-zarzadzie-discovery-polska/dekt1s6

Rząd znowelizował przepisy, jednak w dalszym ciągu nie dotyczą one zmian w zasłanianiu ust i nosa. Czy w tym tygodniu doczekamy się rządowej konferencji w tym temacie? Bardzo prawdopodobne.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close