ŚwiatTransportTurystyka

Australia wprowadza karę więzienia dla każdej osoby wracającej z Indii

Orwell się w grobie przewraca?

Jak informuje BBC, Australia grozi więzieniem obywatelom wracającym do kraju z Indii. Spotkało się to z ogólnonarodową krytyką oraz oskarżeniami o rasizm i naruszenia prawa człowieka. Premier Scott Morrison odrzucił te oskarżenia, twierdząc, że w pandemii nie chodzi o politykę.

Od poniedziałku każdemu Australijczykowi, który powróci do kraju z Indii, grozi 5 lat więzienia i wysoka kara grzywny. Decyzja nastąpiła po wprowadzeniu zakazu lotów z Indii, który trwa do 15 maja. Jak twierdzą inicjatorzy zakazu – ma to wpływ z rozprzestrzenianiem się indyjskiej mutacji COVID-19.

Parlament Europejski poparł pomysł “paszportów szczepionkowych”

Premier Scott Morrison stwierdził, że wszelka krytyka jest “irracjonalna”, ponieważ zależy mu na kwestii bezpieczeństwa narodowego. W rozmowie ze stacją radiową 2GB powiedział, że:

Te same zarzuty zostały wysunięte przeciwko rządowi ponad rok temu, kiedy zamknęliśmy granice dla Chin kontynentalnych. […] W pandemii nie ma polityki ani ideologii… To nie ma nic wspólnego z polityką, to jest wirus.

Jednakże jak wskazują lokalne media, ta sama polityka ma na celu skazywanie obywateli Australii za powrót do domu. Jak wskazują przeciwnicy ustawy, zakazy są złamaniem praw człowieka. Według danych w Indiach zamieszkuje ponad 9000 Australijczyków, a ponad 600 zostali zakwalifikowani jako “zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”.

Rząd przekonuje, że dzięki temu uniknie się zapaści służby zdrowia. Według służb medycznych jest to jedyny sposób, na zatrzymanie fali przybyszów z Indii, którzy uciekają przed możliwym lockdownem i zagrożeniem pandemicznych. Potwierdzają to urzędnicy, którzy przekazali, że wzrost liczby zakażeń zaobserwowany wśród indyjskich przybyszów w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzbudził realne obawy.

Jak wskazuje BBC, nie powiódł się plan wprowadzania kwarantanny w hotelach. Minister spraw zagranicznych Marise Payne przekazał, że przyjazdy z Indii stanowiły 57% pozytywnych przypadków w kwarantannie, w porównaniu z 10% w marcu.

Australia zakazuje powrotu obywatelom powrotu do domu

Decyzja spotkała się z ogólnonarodową krytyką. Senator federalnej Partii Zielonych Mehreen Faruqi, że działania rządu są “absolutnie przerażające i rasistowskie”:

Krytyka przyszła również ze strony konserwatystów, w tym dziennikarza telewizji Sky News Andrew Bolta. Komentator stwierdził, że decyzja rządu jest “wstydem dla kraju”. Stwierdził również, że:

Nie mogę uwierzyć, że nałożylibyśmy taki zakaz podróżowania na białych Australijczyków uciekających, powiedzmy, z Anglii.

Rosjanie nie chcą się szczepić, bo nie ufają Putinowi i… nie wierzą w epidemię

Krytyka spadła również ze strony Tima Soutphommasane, byłego australijskiego komisarza ds. dyskryminacji rasowej. Stwierdził, że obecnie panują “podwójne standardy”. Zwrócił uwagę, że jeszcze rok wcześniej Australia dziękowała hindusom za pomoc w walce z pożarami. Tym razem grozi im się więzieniem i rozdzieleniem rodzin.

Australia łamie prawda człowieka w walce z COVID-19?

Według ekspertów australijski rząd łamie prawo międzynarodowe. Jak podaje BBC:

Obejmuje ono prawo obywateli do tego, aby nie zostać arbitralnie pozbawionym wjazdu do swojego kraju – uznane w Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych, którego Australia jest sygnatariuszem.


Swoje obawy wyraziła również Australijska Komisja Praw Człowieka:

Rząd musi wykazać, że środki te nie są dyskryminujące i są jedynym właściwym sposobem radzenia sobie z zagrożeniem dla zdrowia publicznego.

USA: W Port Canaveral szczepią wszystkich marynarzy przeciwko COVID-19

Dlaczego Australia wprowadza tak surowe kary?

Według informacji podanych przez media decyzja rządu ma związek z wieloma wyciekami zakażeń, mimo przymusowej 14-dniowej kwarantanny po powrocie do kraju. Przedstawiciele rządu twierdzą, że jeśli nie powstrzymają powrotów do kraju, to system opieki zdrowotnej będzie przeciążony i nie uda się opanować sytuacji. Radykalne kroki mają pomóc zachować niską stopę zarażeń w całym kraju.

Jak jednak przekonuje Australijskie Stowarzyszenie Medyczne, potrzeba wstrzymania przyjazdów z Indii jest oznaką “słabości” systemu w kwarantannie. Według medyków należy “poprawić strategię kwarantanny”, zamiast kryminalizacji osób chcących powrócić do swoich domów.

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close