InwestycjeKultura i sztukaMediaPolskaTechnologie

TVP odnowiła cyfrowo prawie 3000 starych filmów i seriali

TVP odnowiła stare produkcje

TVP pochwaliła się, że odnowiła cyfrowo prawie 3 tysiące produkcji filmowych i telewizyjnych. Wśród zrekonstruowanych produkcji znajdują się popularne seriale, filmy fabularne i dokumentalne, spektakle Teatru Telewizji i programy dla dzieci. Dodatkowo Telewizja Polska zdigitalizowała aż 1000 kilometrów taśmy filmowej.

Telewizja jest kustoszem unikalnego dziedzictwa narodowego, na który składa się ponad 1,5 mln audycji w 18 telewizyjnych archiwach. W samym głównym Archiwum TVP znajduje się ich około 430 tys. na nośnikach magnetycznych i ponad 100 tys. na nośnikach światłoczułych. To właśnie materiały zapisane na taśmie światłoczułej, inaczej filmowej, dają największą możliwość rekonstrukcji obrazu.

– mówi Przemysław Herburt, dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP.

Pracownia Digitalizacji i Rekonstrukcji zajęła się rekonstrukcją produkcji takich jak między innymi „Lalka”, „Noce i dnie”, „Chopin. Pragnienie miłości”, ”Pan Tadeusz”, ”40-latek”, „Ekstradycja”, ”Blisko, coraz bliżej”, ”Hydrozagadka”, „Nad Niemnem”, „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, „Polskie drogi”, Boża podszewka”, „Defilada”.

Proces rekonstrukcji cyfrowej to oczywiście wspomniane nowoczesne technologie, jednak praca ta byłaby niemożliwa bez kilkudziesięcioosobowego zespołu pracowników Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP, który dokonuje iście benedyktyńskiej pracy nadając filmom nowe życie.

– dodaje Przemysław Herburt.

Producenci “1 z 10” przerywają milczenie. TVP mijała się z prawdą?

TVP kupi wóz za ponad 3 miliony

W ramach zamówienia publicznego, TVP planuje kupić wóz satelitarny UHD dla Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Zamówienie dotyczy wozu satelitarnego UHD ze stacją satelitarną DSNG współpracującej z satelitami dystrybucyjnymi takich operatorów jak m.in. Eutelsat, Intelsat, SES Astra, Sirius, Amos, Hellasat.

Stacja musi pracować z jedną nośną o szerokości pasma do 24 MHz lub dwiema nośnymi w jednej polaryzacji o szerokości pasma do 12 MHz każda i być wyposażona w redundantny tor nadawczy (redundancja dotyczy kodera DVB, modulatora DVB, konwertera częstotliwości z pasma L do Ku i wzmacniacza mocy HPA. W opisie zamówienia wyliczono jeszcze wiele innych wymaganych cech technicznych wozu.

Oferty będzie można składać do 17 czerwca, a wadium ustalono na 70 tys. zł. O zlecenie mogą starać się firmy, które przez ostatnie trzy lata zrealizowały „co najmniej jedno zamówienie o wartości co najmniej 1 mln zł brutto, polegające na dostawie oraz instalacji i integracji urządzeń w technologii HD SDI lub UHD SDI w studiu telewizyjnym lub na wozie DSNG lub na wozie transmisyjnym”.

Wybrany podmiot ma dostarczyć wóz satelitarny w ciągu 120 dni od podpisania umowy. TVP zaznaczyła, że szacunkowa wartość zamówienia wynosi 3,41 mln zł, nie licząc VAT.

TVP wybuduje… muzeum

TVP zamierza uruchomić w przyszłym roku wystawę z eksponatami telewizyjnymi i filmowymi. Na terenie siedziby głównej Telewizji Polskiej powstanie specjalny modułowy pawilon. Publiczny nadawca ogłosił w lutym zamówienie publiczne i od tego czasu wpłynęły aż cztery oferty.

Do przetargu mogły startować podmioty, które w ciągu ostatnich pięciu lat wybudowały przynajmniej dwa pawilony kontenerowe lub modułowe za minimum 400 tysięcy złotych brutto. Wadium wynosiło 10 tysięcy złotych, a oferty można było składać do 29 marca.

Propozycje realizacji projektu złożyły cztery firmy. Firma Syrek-Group zaoferowała cenę 1,73 mln zł, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Hepamos – 2,32 mln zł, Media Service – 1,14 mln zł, a Box Play – 1,6 mln zł. Jedynym kryterium oceny ofert jest cena brutto, więc w podanych widełkach mieści się tylko jedna firma – Media Service. Przed otwarciem ofert Telewizja Polska podała bowiem, że na realizację zlecenia zamierza przeznaczyć “tylko” 1,2 mln zł. Chociaż biorąc pod uwagę fakt, że TVP dostało kolejny raz prawie 2 miliardy złotych, być może wybiorą inną, droższą firmę.

TVP znowu bawi się w cenzurę. Nie spodobał im się… tęczowy makijaż

TVP wyda miliony na nagrody

Członek Rady Mediów Narodowych, Juliusz Braun upublicznił część danych ze sprawozdania Telewizji Polskiej za rok 2020. Wynika z nich, że TVP odnotowało zysk w wysokości 198 milionów złotych i planuje przeznaczyć 10 milionów złotych na nagrody. Sęk w tym, że gdyby nie słynne 2 miliardy z budżetu to Telewizja Polska nie miałaby ani grosza zysku.

Przychody ze środków publicznych, z abonamentu i rekompensaty wyniosły łącznie 2,043 mld zł. W tym abonament 331 milionów zł, a rekompensata z budżetu, w formie papierów wartościowych – 1,712 mld zł. W stosunku do 2019 r. jest to o 584 mln zł więcej z rekompensaty.

– twierdzi Juliusz Braun i dodaje, że TVP tego zysku nie wypracowała.

Z pisma Brauna, przesłanego mediom, wynika, że TVP i tak jest mniej rozrzutna, niż rok wcześniej. W 2019 r. miała bowiem 89 milionów złotych teoretycznego zysku, z czego na nagrody przeznaczono 15 milionów złotych.

W zeszłym roku średnie wynagrodzenie w TVP bez dodatków wyniosło 9832 zł. To o 260 zł więcej niż rok wcześniej. Telewizja zatrudnia 2867 osób, o 42 więcej, niż w 2019. Z tej grupy setka jest dyrektorami i doradcami zarządu.

Wynagrodzenia członków zarządu wyniosły w zeszłym roku łącznie 2 miliony 174 tys. zł, a wynagrodzenia członków rady nadzorczej – 186 tys. zł. W ubiegłym roku było to odpowiednio: 2 miliony 177 tys. oraz 216 tys. zł.

Na rok 2021 r. TVP planuje stratę w wysokości 250 mln zł, z powodu – jak donosi sprawozdanie – kosztów imprez sportowych i uruchamiania nowych kanałów. Zapewne również tę stratę publiczny nadawca odbije sobie dzięki miliardom z budżetu i kolejny raz wyda miliony na nagrody.

Kurski chce jeszcze

Czy prawie 2 miliardy rocznie dla TVP to dużo? Zdaniem prezesa TVP to wciąż za mało. Jacek Kurski stwierdził w rozmowie z portalem Wirtualne Media, że państwo powinno przekazać mediom publicznym 3,5 miliarda złotych rocznie.

Państwo powinno na media publiczne dawać prawie 3,5 mld zł, gdyby ustawa działała prawidłowo – zbiera 600 milionów, dodaje 1,95 mld. I tak brakuje miliarda, a słyszymy, jakby te 2 mld były kosmicznym poświęceniem ze strony państwa.

– stwierdził Jacek Kurski w rozmowie z portalem Wirtualne Media.

Kurski dodał również, że pomimo pandemii i kryzysu TVP jest w dobrej sytuacji. Prezes TVP przyznał, że to zasługa rekompensaty.

Sytuacja finansowa jest stabilna, dzięki rekompensacie – co chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić – że jest ona niczym innym, niż wykonaniem ustawy, która obowiązuje w Polsce.

– powiedział Kurski.

Źródło: Wirtualne Media

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close