Ochrona środowiskaPaństwoŚwiat

Nowozelandzki Strajk Klimatyczny uznał, że jest rasistowski i się rozwiązał

Strajk Klimatyczny dokonał samorozwiązania

”Młodzieżowy Strajk Klimatyczny” w nowozelandzkim Auckland zakończył swoją działalność. Niecodzienny jest jednak powód rozwiązania oddziału Strajku. Powodem samorozwiązania miał być… rasizm organizacji, który objawiał się tym, że oddział z Auckland był “zbyt zdominowany przez białych”. Jak informuje “The Guardian”, sekcja podjęła decyzję o samorozwiązaniu po wcześniejszym samooskarżeniu, że organizacja stała się “przestrzenią rasistowską, zdominowaną przez białych”.

Członkowie oddziału Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oskarżyli samych siebie o rasizm, bo w ich szeregach było za dużo białych osób. ”Młodzieżowy Strajk Klimatyczny” nie chciał rozmawiać z dziennikarzami, ani komentować sprawy w mediach, ale przekazano za pośrednictwem mediów społecznościowych, że członkowie oddziału “unikali, ignorowali i lekceważyli głosy i żądania BIPOC” (Black, Indigenous, People of Color – środowisko rdzennych mieszkańców oraz osób o kolorze skóry innym niż biała).

Oddział oznajmił, że zobowiązuje się do “wzmocnienia przestrzeni dla sprawiedliwości klimatycznej pod przewodnictwem BIPOC”. Aktywiści wskazali, że postanowili w ten sposób położyć większy nacisk na udział osób z rozmaitych mniejszości w dążeniach do poprawy sytuacji klimatycznej świata.

Społeczności BIPOC są nieproporcjonalnie dotknięte zmianami klimatycznymi, więc walka o sprawiedliwość klimatyczną powinna być kierowana ich głosami i potrzebami.

– napisano na Facebooku sekcji.

Uczelnia postawiła pomnik Grety Thunberg za 24 tysiące funtów

Samokrytyka organizacji

Komentując domniemany rasizm w organizacji, założycielka “Młodzieżowego Strajku Klimatycznego” w Nowej Zelandii Sophie Handford stwierdziła, że “istnieje rzeczywista potrzeba oddania przestrzeni na prowadzoną przez rdzennych mieszkańców i przekształcenia ruchu w taki sposób, by mógł właściwie wspierać kolektyw w dążeniu do sprawiedliwości klimatycznej”.

Samokrytyka oddziału spotkała się z pochwałą od niektórych osób. Anevili, rzecznik rdzennej grupy na rzecz klimatu młodzieży Te Ara Whatu, poparł tę decyzję, zauważając, że problem rasizmu jest powszechny w wielu organizacjach w Nowej Zelandii.

Mam nadzieję, że ich decyzja odstygmatyzuje organizację. Myślę, że jest sporo grup, które mogłyby zrobić to samo.

– stwierdził.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny (szw. Skolstrejk för klimatet, w krajach anglojęzycznych: Fridays for Future, Youth for Climate, Climate Strike, Youth Strike for Climate) to międzynarodowy ruch uczniów i studentów, którzy w czasie zajęć szkolnych protestują przeciw bierności polityków wobec globalnego ocieplenia i wywołanych przez człowieka zmian klimatu. Został zainspirowany strajkami Grety Thunberg w Szwecji w 2018 roku. 15 marca 2019 strajkowali uczniowie z ponad 2 tysięcy miast w 123 państwach, a protest objął również Polskę. Z kolei 20 września 2019 w strajku wzięli udział uczniowie z ok. 150 krajów, w tym z Polski, gdzie protesty odbyły się w 73 miastach.

Źródło: The Guardian, Świat Rolnika

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close